لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۱۶

دنیا: تنها افغان‌ها می‌توانند جنگ طولانی امریکا را خاتمه دهند


روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتاً به تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با جنگ و صلح در افغانستان پرداخته‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش با لحن انتقادآمیزی این سوال را از مقام‌های حکومت افغانستان پرسیده است که "افغان‌ها تا چند سال دیگر جنازه‌های قربانیان جنگ را بر شانه‌های‌شان حمل کنند؟"

روزنامه با اشاره به گزارش سالانه کمسیون حقوق بشر افغانستان افزوده که در سال گذشته میلادی حدود یازده هزار فرد غیرنظامی در اثر جنگ‌ها کشته و زخمی شدند.

به باور سرمقاله‌نویس ویسا، اگر تمام بخش‌ها زیان‌ها و مصیبت‌های این جنگ‌ها از دیدگاه بشری ارزیابی شود، ادامه تلفات غیرنظامی به معنای کشتار تدریجی مردم است.

ویسا معتقد است که صلح در افغانستان به معنای آبرو و بقای زندگی مردم است. به تعبیر روزنامه، "این جنگ لعنتی غیر از مرگ و ذلت، دیگر هیچ نامی ندارد."

نویسنده افزوده است اگر شخصی مانع صلح می‌شود و صلح را با قدرت و امتیازگیری، پیچیده می‌کند، چنین شخصی مسئول ادامه جنگ و تمام مصیبت‌ در کشور است. روزنامه اما از فرد خاصی در این مورد نام نبرده است.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش تحت عنون "تنها افغان‌ها می‌توانند جنگ طولانی امریکا را خاتمه دهند" تأکید کرده که مردم افغانستان و امریکا خواهان خاتمه جنگ در این کشور هستند؛ جنگی که با حضور ۲۰ ساله امریکایی‌ها در این کشور هنوز به شدت ادامه دارد.

نویسنده دنیا افزوده که مقام‌های امریکایی می‌گویند نیروهای آن کشور در افغانستان برای مبازره با تروریزم در این کشور حضور دارند، این در حالی است که گروه طالبان برای خروج امریکایی‌ها از افغانستان جنگ می‌کنند.

سرمقاله‌نویس دنیا پیشنهاد می‌کند برای این که جنگ ختم و کشتار انسان‌ها در افغانستان متوقف شود، لازم است طرف‌های درگیر جنگ به گفت‌وگوهای صلح حاضر شوند. به باور نویسنده، افغان‌ها نیاز به ختم جنگ دارند.

  • انیس

روزنامه انیس در سرمقاله‌اش نوشته که دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در کانگرس آن کشور بار دیگر بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تأکید کرد.

نویسنده انیس افزوده است که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در باره تامین امنیت افغانستان از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور و همچنین سپردن مسئولیت به نیروهای امنیتی افغان، سخنان مختلفی بیان شده اما آنان توانایی‌شان را ثابت ساخته‌اند.

انیس در ادامه سرمقاله خود افزوده است این که جنگ روز به روز در حالی افزایش است، نیاز است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای دفاع از خاک کشور خود با تجهیزات پیشرفته هوایی و دفاعی مجهز شوند.

XS
SM
MD
LG