لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۵

واکنش وزارت داخله به گزارش قصر سفید؛ 'تولید تریاک کاهش یافته است'


آرشیف، یک فابریکه تولید تریاک در افغانستان

وزارت داخله افغانستان به یک گزارش قصر سفید واکنش نشان داده و یافته های آن را درباره افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان رد کرده است.

این گزارش از سوی دفتر ملی سیاستگذاری و کنترول مواد مخدر قصر سفید روز جمعه انتشار یافت.

قصر سفید
قصر سفید

نجیب‌الله احمدی، رئیس بررسی و تحلیل مواد مخدر معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخلۀ افغانستان به رادیو آزادی گفت که تولید مواد مخدر در افغانستان به دلیل جدی شدن کنترول در سرحدات و کاهش بهای تریاک کاهش یافته است.

او افزود: "در مورد تولید شما مطمین باشید که ما کاهش داریم. عوامل مختلفی دارد. عملیات شبانۀ پولیس مبارزه با مواد مخدر، کنترول جدی در سرحدات، خشک‌سالی، کاهش قیمت‌ها و در این اواخر کشت کوکنار در عراق همه سبب شدند که سطح تولید پایین بیاید."

در همین حال، یک منبع در معینیت مبارزه با مواد مخدر که نخواست نامش در گزارش گرفته شود، به رادیوی آزادی گفت که در حال حاضر ۷۵ درصد هیروئین در مناطق سرحدی میان افغانستان و پاکستان تولید می‌شود.

این در حالی است که در گزارش تازۀ قصر سفید آمده که در سال گذشتۀ میلادی کشت کوکنار در افغانستان کاهش، اما تولید تریاک خالص افزایش یافت.

در این گزارش آمده که در سال ۲۰۱۸ میلادی در افغانستان ۲۲۱ هزار هکتار زمین خشخاش کشت شده بود در حالی‌که کشت خشخاش در سال ۲۰۱۹ به ۱۶۰ هزار هکتار تقلیل یافت.

بر بنیاد این گزارش، در سال ۲۰۱۸ در افغانستان ۵۵۵۰ تُن تریاک خالص تولید شد، اما این آمار در سال ۲۰۱۹ به ۶۷۰۰ تُن رسید.

در این گزارش آمده که کاهش بهای تریاک در بازارها سبب کاهش کشت کوکنار شده، اما آب و هوای خوب و شرایط مناسب برای کشت کوکنار، سبب افزایش تولید تریاک خالص شده است.

دفتر ملی سیاستگذاری و کنترول مواد مخدر قصر سفید می‌گوید که این گزارش بر بنیاد اطلاعاتی که از ولایت‌های افغانستان به دست آمده، تهیه شده است.

محمدهاشم الکوزی، عضو کمیسیون مبارزه با مواد مخدر مجلس سنای افغانستان
محمدهاشم الکوزی، عضو کمیسیون مبارزه با مواد مخدر مجلس سنای افغانستان

از سوی دیگر محمدهاشم الکوزی، عضو کمیسیون مبارزه با مواد مخدر مجلس سنای افغانستان به رادیوی آزادی می‌گوید که در مناطق تحت کنترول طالبان کشت و تولید تریاک افزایش یافته است.

او افزود: "در حال حاضر در مناطق تحت کنترول طالبان کوکنار کشت می‌شود. حکومت حاکمیت ندارد و دیگر این که به دلیل باران، کشت و تولید کوکنار افزایش یافته است."

از سوی دیگر، در گزارش قصر سفید آمده که کار و بار ناشی از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان راه عمدۀ تمویل جنگ در این کشور محسوب می‌شود و به همین دلیل ناامنی و فساد در این کشور افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG