لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۰۹

افغانستان

کارگرهای تنقیص شده دروازه ولایت جوزجان را بستند

اعتراض کارگران ریاست هایدرُوکاربُن‌های شبرغان

کارگران ریاست هایدرُوکاربُن‌های شبرغان طی یک راه پیمایی امروز شنبه دروازه ورودی ولایت جوزجان را بستند.

رمضان یکتن از کارگران گفت مکتوبی که به امضای وزیرمالیه به اداره آن‌ها مواصلت کرده در آن تنقیص ۵۱۲ کارگر نگاشته شده است.

از سویی هم عبدالقادر مالیه، سرپرست ولایت جوزجان در این مورد امروز شنبه به رادیوآزادی گفت: "۴۰۲ تن کارگر به تازگی تنقیص شده و پیش ازاین هم ۱۱۰ کارگر تنقیص شده بودند که جمعاً ۵۱۲ کارگر می‌شود. ما تلاش داریم تا صدای این کارگران را به گوش مقامات مرکزی برسانیم تا بتوانیم مشکل‌شان را حل کنیم."

این کارگران ضمن آنکه دروازه ورودی ولایت جوزجان را بستند خیمه تحصن را نیز روی جاده عمومی برپا کردند.

در مکتوب ارسالی از مرکز گفته شده که به تعداد ۵۱۲ کارگرریاست هایدروکاربن‌های ولایت جوزجان تنقیص شده و تمام کارهای اموراداری و تخنیکی این ریاست بعد ازاین بدوش ۳۰ کارگرمی‌باشد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تقابل هواداران عبدالله و صالح در ولایت پنجشیر

ولایت پنجشیر در نقشه افغانستان

در ادامه تنش میان اداره ولایت پنجشیر و شورای ولایتی این ولایت صد ها تن در واکنش به اعلامیه شورای ولایتی پنجشیر دست به اعتراض زدند.

این گردهمآیی اعتراض آمیز مردمی به روز سه‌شنبه (۶ حوت) در مرکز ولایت پنجشیر پس از آن برگزار شد که شورای ولایتی این ولایت که از امرالله صالح حمایت می‌کند والی پنجشیر را که خود را وابسته به حکومت همه شمول به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرده است سبکدوش دانسته و با نشر اعلامیه‌ای گفت حکومت مرکزی به زودی والی جدید به پنجشیر تعیین خواهد کرد.

این اعلامیه شورای ولایتی پنجشیر سبب واکنش شماری از هواداران دسته انتخاباتی عبدالله عبدلله شده و در گردهمآیی‌ شان خواهان برخورد جدی در برابر این شورا شدند.

عزم الدین مرزایی رئیس شورای ولایتی پنجشیر در این مورد به رادیو آزادی گفت در حال حاضر هواداران امرالله صالح و عبدالله عبدالله در پنجشیر با هم در تقابل قرار گرفته و ثبات این ولایت از این رهگذر با مخاطره روبه‌رو است.

یک مورد مشکوک کرونا در هلمند ثبت شد

ولایت هلمند در نقشه افغانستان

یک مورد مشکوک بیماری کرونا در ولایت هلمند ثبت شده‌است.

زاهد اتل مسئول ارتباطات و معلومات ولایت هلمند در صفحه فیس‌بوکش نوشته است که شخص مشکوک از ولایت هرات به هلمند آمده و در حال حاضر از سوی ریاست صحت عامه این ولایت قرنطین شده‌است.

آقای اتل نوشته که نمونه خون شخص مشکوک برای آزمایش به کابل فرستاده شده‌است.

اولین واقعه مثبت وایروس کرونا روز گذشته (دوشنبه ۵ حوت) در ولایت هرات ثبت گردید.

هفتۀ کاهش خشونت؛ 'طالبان باز هم به واکسین پولیو در کنر اجازه ندادند'

آرشیف، کمپاین تطبیق واکسین پولیو در ولایت کندهار

مقامات صحی ولایت کنر می‌گویند، طالبان در هفته کاهش خشونت‌ها نیز در مناطق تحت کنترول‌شان به تطبیق واکسین پولیو اجازه ندادند.

کمپاین پنج روزۀ تطبیق واکسین پولیو دیروز دوشنبه (۵ حوت) در ولایت کنر آغاز شد.

محمد اسحق مسئول برنامه معافیت کتلوی این ولایت به رادیو آزادی گفت: "با وصف آن‌که ما توقع داشتیم، در هفتۀ کاهش خشونت‌ها در مناطق تحت کنترول طالبان به تطبیق واکسین پولیو اجازه داده شود، اما به آن اجازه داده نشده و در موقف آن‌ها نرمش دیده نمی‌شود."

در سال جاری نیز موارد مثبت بیماری پولیو در کنر ثبت شده‌است و بیش از ۳۰ هزار کودک در این ولایت از واکسین آن بی‌بهر مانده اند.

افغانستان در زمرۀ چند کشور محدود جهان قرار دارد که هنوز هم کودکان آن در نتیجۀ بیماری پولیو از بین می‌روند.

فرد مشکوک به ابتلا به وایروس کرونا از شفاخانه غور فرار کرد

موقعیت ولایت غور در نقشه عمومی افغانستان

داکتران شفاخانه ولایتی غور می‌گویند فرد مشکوک به ابتلا به وایروس کرونا از این شفاخانه فرار کرده‌است.

فضل‌الحق فرجاد سرطبیب شفاخانه ولایتی غور در صحبت با رادیو آزادی با تأیید این خبر گفت که اقارب این فرد بعد ظهر امروز سه‌شنبه (۶ حوت) در یک گفت‌وگوی لفظی با داکتران این فرد را فرار داده‌اند.

به‌گفته داکتران شفاخانه ولایتی غور این فرد چندی پیش از شهر قم کشور ایران به غور آمده بود و نشانه‌های مشکوک ابتلا به کرونا داشت.

اولین واقعه مثبت وایروس کرونا روز دوشنبه (۵ حوت) در ولایت هرات ثبت گردید. از میان سه فرد مشکوک مبتلا به این وایروس که از شهر قم ایران برگشته بودند نتیجه آزمایش خون یکی از آن‌ها مثبت بود که در حال حاضر در بخش خاص شفاخانه حوزوی هرات قرنطینه شده و تحت مراقبت‌های جدی صحی قرار دارد.

وزارت صحت عامه افغانستان در ولایت هرات حالت اضطرار اعلان کرده‌است.

وزارت زراعت: هجوم ملخ‌ها به زراعت ولایت خوست ضرر نرسانیده‌است

اما وزارت زراعت می‌گوید که این ملخ‌ها تا چند روز دیگر مسیر خود را طرف پاکستان تغییر خواهند داد.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که هجوم ملخ‌ها هیچ ضرری به زراعت ولایت خوست نرسانیده‌است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی شایعات مبنی بر ضرر زراعتی ولایت خوست توسط هجوم ملخ‌ها را نادرست خواند و گفت که فعلاً زمان کشت و حاصل‌برداری نیست و این ملخ‌ها به زودی مسیر خود را تغییر می‌دهند.

وی گفت: "این ملخ‌ها عموماً جایی می‌روند که فصل کشت باشد و محصولات نزدیک باشد. خوشبختانه در حال حاضر هیچ‌گونه خطری متوجه مزرعه‌های ما در ولایت خوست نیست."

این در حالیست که اکثر مردم از هجوم ملخ‌ها در ولایت خوست ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که کشت‌زارهای این ولایت در معرض هجوم ملخ‌ها قرار دارد.

اما وزارت زراعت می‌گوید که این ملخ‌ها تا چند روز دیگر مسیر خود را طرف پاکستان تغییر خواهند داد.

آقای رستمی افزود که وزارت زراعت از قبل هجوم ملخ‌ها را پیش‌بینی و همه تدابیر لازم را اتخاذ کرده بود. به‌گفته او، این تدابیر شامل تهیه دارو و تعیین کارمندان برای مقابله با ملخ می‌شود.

شورای امنیت ملی:‌ سرحد افغانستان با ایران دوباره باز شده است

بررسی وضعیت صحی مسافرانی که از ایران وارد افغانستان می‌شوند توسط کارمندان صحی در اسلام قلعه.

شورای امنیت ملی افغانستان امروز (سه‌شنبه ۲۵ فبروری) گفت، سرحد این کشور با ایران باز شده و رفت و آمد با ایران دوباره آغاز شده است.

افغانستان روز یکشنبه (۴ حوت) به خاطر جلوگیری از سرایت ویروس کرونا در این کشور، بطور مؤقت سرحداتش را با ایران مسدود ساخته بود.

جاوید فیصل سخنگوی این شورا از طریق تویتر نوشته است، کمیتۀ کاری ویروس کرونا فیصل کرده است تا پروسۀ رفت آمد با ایران، بر اساس اصول سازمان صحی جهان صورت بگیرد.

بر اساس گزارش آژانس خبری ایلنا ایران، صرف در شهر قم ۵۰ تن در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته اند.

اما معاون وزارت صحت ایران با رد این خبر گفته است، ۶۱ تن مبتلا به ویروس کرونا در ایران تشخیص شده اند. به گفته وی تا اکنون در نتیجۀ سرایت ویروس کرونا ۱۲ تن در ایران جان داده اند.

دو واقعه مشکوک کرونا در فراه شناسایی شده‌است

موقعیت ولایت فراه در نقشه عمومی افغانستان

مسئولان صحی در فراه می‌گوید که دو واقعه مشکوک کرونا در سرحد میان ایران و افغانستان در ولایت فراه شناسایی شده‌است.

عبدالجبار شایق رئیس صحت عامه فراه امروز سه‌شنبه (۶ حوت)‌ در صحبت با رادیو آزادی گفت: "دو تن از باشنده‌های فراه که در مرز مشترک ایران و افغانستان در ولایت فراه مصروف دکانداری می‌باشند، علایم ریزش و طب در وجود این افراد دیده شده‌است که از سوی تیم صحی آن ساحه تحت مراقبت جدی قرار گرفته اند."

آقای شایق افزود تا هنوز تثبیت نشده که آیا این افراد مبتلا به وایروس کرونا اند، اما او گفت تدابیر جدی برای جلوگیری و شناسایی این وایروس در این ولایت اتخاذ شده‌است.

چهار سرباز افغان در یک انفجار در زابل زخمی شدند

ولایت زابل در نقشه افغانستان

در حالی‌که هفتۀ کاهش خشونت‌ها در افغانستان وارد چهارمین روز آن شد، مقامات ولایت زابل می‌گویند، در نتیجۀ انفجار یک ماین کنار سرک شماری از نظامیان افغان زخمی شدند.

گل اسلام سیال سخنگوی والی زابل به رادیو آزادی گفت: "این انفجار صبح امروز در منطقۀ انزیرگی ولسوالی ارغنداب بر یک تانک هاموی صورت گرفت که در نتیجه چهار عسکر اردوی ملی زخمی شدند."

به‌گفته آقای سیال در این رویداد تانک هاموی به طور قسمی تخریب شده‌است.

در هفتۀ کاهش خشونت‌ها، این نخستین موردیست که در ولایت زابل نیروهای افغان زیانمند می‌شوند.

طالبان در این مورد تا هنوز چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

یک مورد مشکوک ابتلا به کرونا در ولایت غور

موقعیت ولایت غور در نقشه عمومی افغانستان

جمعه‌گل یعقوبی، رئیس صحت عامه ولایت غور امروز سه‌شنبه (۶ حوت) به رادیو آزادی گفت که یک فرد مشکوک ابتلا به کرونا شناسایی شده‌است.

به‌گفته او، این فرد چندی پیش از شهر قم کشور ایران به غور آمده و نشانه‌های مشکوک ابتلا به کرونا دارد. آقای یعقوبی افزود که او در بخش ویژه شفاخانه تحت نظر داکتران است.

رئیس صحت عامه غور گفت: "یک مریض سرفه و تب دارد که چندی پیش از ایران آمده و در شفاخانه است. مریضی او هنوز تثبیت نشده و در وارد ویژه بستری است. وضعیت عمومی او فعلاً خوب است."

به‌گفته رئیس صحت عامه غور، نمونه خون او برای تشخیص به کابل فرستاده خواهد می‌شود.

'طالبان در ۳ ولسوالی کندهار کاهش خشونت‌ها را رعایت نکرده اند'

موقعیت ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

مسئولین امنیتی در کندهار می‌گویند، مخالفین مسلح در این ولایت به کاهش خشونت‌ها پابند نیستند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به رادیو آزادی گفت، نیروهای افغان در دو روز گذشته به طور مکمل تصمیم کاهش خشونت‌ها را عملی کرده اما طالبان در سه ولسوالی به طور مکرر مرتکب تخطی‌های شده‌اند.

او گفت: "جانب مقابل در دو روز گذشته از کاهش خشونت‌ها تخطی کرده و در ولسوالی‌های شورابک، شاه ولیکوت و معروف تخطی‌های پیهم را از هفته کاهش خشونت‌ها مرتکب شده و بر کاروان‌های اکمالاتی قوای افغان حمله کرده‌اند.

به گفته آقای بارکزی نیروهای افغان از تلاش‌های صلح حمایت می‌کنند ولی به گفته وی در صورت عدم مراعات اصول از سوی مخالفین، اقدام خواهند کرد.

برگزاری تورنمنت چهارجانبه فوتسال در کابل

مسابقات فوتسال در کابل

کمیته ملی المپیک افغانستان از برگزاری تورنمنت چهارجانبه فوتسال در کابل خبر می‌دهد.

مجیب قاری‌زاده عضو مطبوعات کمیته ملی المپیک افغانستان امروز سه‌شنبه (۶ حوت)‌ به رادیو آزادی گفت که این تورنمنت به مناسبت اعمار مجدد جمنازیوم فوتسال فدراسیون فوتبال راه اندازی شده‌است.

جمنازیوم فوتسال سال گذشته بر اثر وقوع حمله انتحاری در نزدیکی فدراسیون فوتبال تخریب شده بود.

او افزود که این تورنمنت میان چهار تیم از چهار زون پایتخت برای دو روز برگزار شده‌است.

این تورنمنت روز گذشته با انجام دو دیدار پی‌گیری شد.

نخست تیم ظاهر اسد و تیم وی‌ای‌پی به مصاف هم رفتند که این بازی پس از تساوی ۵ بر ۵ در وقت قانونی، ۳ بر ۲ در ضربات پنالتی به سود تیم وی‌ای‌پی خاتمه یافت و در مسابقه دوم تیم یلان موفق شد ۵ بر ۱ تیم حارث سادات را شکست دهد.

اشرف غنی:‌ از موضع قوی وارد مذاکرات صلح خواهیم شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

حکومت افغانستان از موضع قوی وارد مذاکرات صلح می‌شود و حاضر به هیچ‌گونه معامله بالای نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور نیست.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، این سخن را دیروز دوشنبه (۵ حوت) در دیدار با شماری از اعضای هیئت اداری ولسی جرگۀ این کشور ابراز کرد.

ارگ می‌گوید که در این دیدار به‌ اشتراک وکیلان به‌شمول امیر خان یار، معاون اول ولسی جرگه روی حفظ حقوق افغان‌ها در پروسۀ صلح و نیز اشتراک تمامی اقشار جامعه در این پروسه تأکید شد.

بر بنیاد خبرنامۀ ارگ، رئیس جمهور غنی به‌اعضای ولسی جرگه اطمینان داد که هیچ فیصلۀ بدون تأیید ولسی جرگه و لویه جرگه عملی نمی‌شود.

در ادامه به نقل از آقای غنی آمده‌است که سیستم مشوره به‌گونۀ دوامدار پیش برده خواهد شد و افزوده‌است که صلح خواست حیاتی مردم افغانستان است و اما به گفتۀ او، حکومت‌داری و اصلاحات را نیز فراموش کرده نمی‌توانند.

این در حالیست که هفتۀ کاهش‌خشونت‌ها در افغانستان امروز سه‌شنبه (۶ حوت)‌ وارد چهارمین روزش شد.

مقام‌های امریکایی گفته‌اند، در صورتی که توافق کاهش خشونت‌ها موفق ثابت شود، شنبه آینده موافقت‌نامۀ را با طالبان امضا خواهند کرد و به‌دنبالش مذاکرات صلح بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.

'اقدامات برای رفع مشکلات مسافران در مرز ایران اتخاذ شود'

کارمند صحی افغان در مرز اسلام قلعه در حال کنترول تب یک افغان که از ایران وارد افغانستان شده است. Feb 23 2020

در مرز با ایران اقداماتی برای کنترول این ویروس و جلوگیری از گسترش آن انجام شود، تا مسافرانی که در دو طرف مرز منتظر اند، اجازۀ سفر یابند.

این را کمیتۀ مبارزه با ویروس کرونا که از سوی حکومت افغانستان تشکیل شده، دیروز در نخستین جلسه‌اش از وزارت صحت عامۀ این کشور خواست.

در خبرنامۀ شورای امنیت ملی افغانستان آمده‌است که در جلسۀ دیروز دوشنبه (۵ حوت) فیصله شد که با در نظرداشت رهنمود‌های سازمان صحی جهان، اقدامات کنترولی وزارت صحت در تفاهم با وزارت خارجه انجام شود.

این کمیته بر بنیاد فیصلۀ یک نشست امنیتی فوق العادۀ این شورا ایجاد شده‌است.

این کمیته تصمیم گرفته است، مسافرانی که از کشور‌های می‌آیند که در آن‌ها موارد زیاد ویروس کرونا ثبت شده، اگر قابل قرنطینه باشند، باید فوراً در ساحات مشخص قرنطینه شوند.

گفته شده که مأموران امنیتی و پولیس مکلف هستند که در تطبیق این تصمیم‌ها با وزارت صحت عامۀ افغانستان همکاری کنند.

والی هرات: از برگزاری همایش‌های بزرگ خودداری کنید

عبدالقیوم رحیمی والی هرات

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات به‌مسئولان شاروالی، معارف و ترانسپورت این ولایت دستور داده‌است که از برگزاری همایش‌های بزرگ خودداری کنند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت که به اساس فیصله والی هرات از روز سه‌شنبه دروا‌زه‌های حمام‌ها، مرکزهای آموزشی، تالارها تا اطلاع ثانی مسدود خواهند بود.

آقای فرهاد در مورد اقدامات برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در هرات دیروز دوشنبه (۵ حوت)‌ به رادیو آزادی گفت: "به‌ریاست معارف گفته شده‌است که مرکز‌های آموزشی را ببندد، زیرا در این مرکز‌ها تعداد زیاد کودکان و جوانان گردهم می‌آیند."

او می‌گوید که ریاست ترانسپورت نیز مؤظف شده که بدیلی را برای موترهای ملی بس در داخل شهر هرات جستجو کند.

به‌دنبال ثبت نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات، وزارت صحت عامۀ افغانستان وضعیت اضطراری را در هرات اعلام کرده‌است.

رقابت‌های فوتبال ۱۸ سال هرات بدون تماشاچی برگزار شد

آرشیف

رقابت‌های فوتبال ۱۸ سال ولایت هرات امروز بدون تماشاچی برگزار شد.

مسئولین فدراسیون فوتبال ولایت هرات به رادیو آزادی گفته اند که چندین مسابقه این ولایت به دلیل شیوع وایروس کرونا لغو، اما مسابقات فوتبال ۱۸ سال بدون حضور تماشاچی راه اندازی شد.

او افزود که این مسابقه با دو دیدار انجام شد، اما به بازیکنان توصیه شده بود که از تماس با همدیگر خودداری کنند.

این در حالی‌ست که پس از تثبیت یک مورد مثبت وایروس کرونا در هرات، وزیر صحت کشور در ولایت هرات وضعیت اضطراری اعلام کرد و از مردم خواست که از سفر به هرات و از هرات به سائر ولایات جلوگیری شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG