لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۳۲

روزنامه آرمان ملی: قانون‌شکنان در کمیسیون انتخابات باید محاکمه شوند


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

قاچاق مواد مخدر در افغانستان و چگونگی کارهای کمیسیون مستقل انتخابات، از موضوعات مهم قابل بحث در روزنامه‌های چاپ امروز کابل هستند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله‌اش با اشاره به بازداشت شش مقام پولیس کابل به اتهام رهبری یک شبکه قاچاق و توزیع مواد مخدر، تأکید کرده که مبارزه با کارمندان فاسد دولت و قاچاقبران تشدید یابد. روزنامه بازداشت این مقام‌ها را "اقدام نیک" در این راستا دانسته است.

روزنامه مدعی شده که شماری از کشورهای همسایه در افغانستان مردم را "تشویق به قاچاق مواد مخدر می‌کنند." استدلال نویسنده هیواد این است که این کشورها از کشت و قاچاق مواد مخدر بیشتر سود می‌برند.

  • اصلاح

روزنامه دولتی اصلاح نیز از اقدام وزارت داخله برای بازداشت قاچاقبران استقبال، و در سرمقاله‌ای خود تأکید کرده است که قانون باید بالای همه یک‌سان اجرا شود.

روزنامه افزوده که منابع قاچاق مواد مخدر باید از بین برده شود، در هر سطحی که باشد و قانون بالای آن‌ها به صورت یک‌سان اعمال شود.

این روزنامه در حالی بر این موضوع تمرکز کرده‌ که اخیراً دولت امریکا در گزارشی نوشت که کشت مواد مخدر در افغانستان کاهش، اما تولید مواد مخدر افزایش یافته است.

در همین حال، شماری دیگر از روزنامه‌های چاپ امروز کابل به بررسی چگونگی سرنوشت نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان و کار کمیسیون انتخابات پرداخته‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله‌اش با عنوان "قانون‌شکنان در کمیسیون انتخابات باید محاکمه شوند"، از کمیسیون شکایات انتخاباتی انتقاد کرده و نوشته که به علت ظرفیت ضعیف و فشار ارگ این کمیسیون طوری که لازم بود، در باره‌ای استیناف‌طلبی تصمیم نگرفت.

به نوشته روزنامه، با گذشت چند ماه هنوز هم نتیجه انتخابات مشخص نیست. نویسنده آرمان ملی تأکید کرده که از این وضعیت حساس مخالفان مسلح حکومت سود می‌برند و این گروه به حمله‌های خود در کشور به ویژه مناطق شمال شدت بخشیده‌ است.

در پایان سرمقاله آمده که اکنون کشور در چنین وضعیتی قرار دارد، نیاز است تا کشورهای دوست به خصوص امریکا مداخله کنند و افغانستان را از وضعیت ناهنجار کنونی بیرون کنند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات رسالت تاریخی خود را درک کند.

این روزنامه در ادامه افزوده است که فیصله‌ کمیسیون شکایات انتخاباتی بار دیگر کمیسیون مستقل انتخابات را در معرض یک آزمون بزرگ قرار داده و کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است که فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی را اجرایی کند.

هشت صبح معتقد است که اگر انتخابات یک برنده‌ نداشته باشد، افغانستان بار دیگر شاهد حکومت مشارکتی ناموفق از نوع حکومت وحدت ملی خواهد بود.

روزنامه پیشنهاد کرده که کمیسیون مستقل انتخابایت باید طبق قانون، ‌لوایح و طرزالعمل‌هایی که خود وضع کرده است، عمل کند. هرنوع اعمال و نفوذ نامشروع را خنثی کند چون به باور نویسنده فیصله شفاف کمیسیون مستقل انتخابات، کشور را در موقعیت بهتر قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG