لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۹

انعکاس مطالب افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • گاردین

روزنامه گاردین مقالۀ را در باره حمله عسکر افغان بر سربازان امریکایی در ولسوالی شیرزاد ننگرهار به نشر رسانده است.

در این رویداد، در نتیجه شلیک یک سرباز افغان بر عساکر امریکایی دو عسکر امریکایی کشته و ۶ تن دیگر آن‌ها زخمی شدند.

روزنامه گاردین می‌نویسد، نیروهای نظامی امریکا گفتند، حادثه زمانی رخ‌داد که شخصی با یونیفورم نظامی اردوی ملی ناوقت روز شنبه بر عساکر امریکایی که در محل سرگرم وظیفه بودند، تیراندازی کرد.

یک سخنگوی نیروهای نظامی امریکا در افغانستان گفت که آن‌ها در محل سرگرم عملیات بودند که عسکر افغان ملبس با یونیفورم نظامی به سوی نیروهای امریکا آتش گشود.

وزارت دفاع افغانستان دیروز یکشنبه گفت، در این رویداد یک سرباز افغان هم کشته و ۳ تن دیگر زخم برداشتند.

وزارت دفاع افغانستان افزود که هیئتی به ریاست جنرال بسم الله وزیری لوی درستیز نیروهای مسلح این کشور برای بررسی رویداد به ننگرهار رفته است.

اجمل عمر عضو شورای ولایتی ننگرهار گفت، حمله کننده در تیر اندازی متقابل نیروها کشته شد.

به نوشته روزنامه گاردین در جریان جنگ ۱۸ ساله افغانستان حملات زیاد از سوی عساکر افغان بر شرکای خارجی آن‌ها صورت گرفته است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع افغانستان به شرط افشأ نکردن نامش به خاطر این که اجازه حرف زدن بارسانه‌ها را نداشت، گفت، حمله کننده سرباز افغان بود.

او پیش از حمله با نیروهای امریکایی جنجال داشت.

به گفته این مقام وزارت دفاع حمله کننده نفوذی طالبان در میان قوای افغان نبود.

روزنامه گاردین در ادامه نوشته است که پیش از این در ماه جولای دو عسکر امریکایی در نتیجۀ شلیک یک سرباز افغان در ولایت کندهار کشته شدند و حمله کننده در حالت زخمی دستگیر گردید.

پس از آن در ماه سپتمبر ۳ سرباز امریکایی زمانی زخمی شدند که یک سرباز پولیس کاروان نظامی آن‌ها را مورد تیر اندازی قرار داد.

  • تایم

مجله امریکایی تایم هم در همین مورد مقالۀ را به نشر رسانده است.

تایم در قسمتی از این مقاله به نقل از نیروهای نظامی امریکا در افغانستان می‌نویسد، که آن‌ها در حال بررسی این رویداد هستند.

مجلۀ تایم در این مقامه می‌نویسد که در ولایت ننگرهار جنگجویان افراطی وفادار گروه‌های طالبان داعش فعال اند.

مجله تایم در ادامه مقاله تحلیلی خود می‌نویسد، سربازان امریکایی روز شنبه در تیر اندازی شخص ملبس با یونیفورم اردوی ملی افغان زمانی کشته و زخمی شدند که واشنگتن تلاش می‌کند به جنگ ۱۸ ساله افغانستان پایان دهد.

به نوشته مجله تایم زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با نماینده های دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر در باره صلح در چند مرحله گفت‌وگو کردند.

آقای خلیل‌زاد تلاش می‌کند تا با طالبان به توافقی برسد که بر اساس آن جنگ ۱۸ ساله امریکا در افغانستان پایان یابد.

هرچند، در این مذاکرات چندین بار از توافق نهایی برای صلح احتمالی گزارش‌های به نشر رسیده، اما هر دو جانب تا هنوز نه توانسته اند که موافقتنامۀ را امضا کنند.

XS
SM
MD
LG