لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۶

'در حمله انتحاری کابل ۴ نظامی و دو ملکی کشته شدند'


نیروهای امنیتی افغانستان وسیله نقلیه آسیب دیده را از محل حمله انتحاری که دروازه ورودی آکادمی نظامی مارشال فهیم را در کابل هدف قرار داد، انتقال می‌دهند، 11 فبروری 2020

شهر کابل پس از ماه‌ها آرامش نسبی صبح امروز سه‌شنبه (۲۲ دلو) گواه وقوع حملۀ انتحاری بود.

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که حوالی ساعت هفت صبح امروز یک مهاجم انتحاری مواد انفجاری همراهش را در نزدیک اکادمی نظامی مارشال فهیم واقع در حوزۀ پنجم امنیتی کابل منفجر کرد.

به گفتۀ مسئولان این وزارت، حملۀ انتحاری در جادۀ عمومی رخ داده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت می‌گوید که در این حمله چهار نظامی و دو غیرنظامی کشته شدند.

او گفت: "بدبختانه در این حملۀ انتحاری دو فرد غیرنظامی و چهار نظامی شهید شدند و همچنین سیزده تن دیگر زخمی شدند که هشت تن آنها غیرنظامی و پنج تن دیگرشان نظامی هستند. پس از این رویداد پولیس یک موتر پر از مواد انفجاری را در محل رویداد کشف و خنثی کرد که دشمن از قبل در آنجا جابه‌جا کرده بود و می‌خواست که پس از رویداد اول آن را در بین مردم منفجر کند."

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید در این حمله که چهار نظامی و یک غیرنظامی کشته و چهار نظامی ارتش کشته و پنج تن دیگر زخمی شده‌اند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، سرمنشی ناتو و اتحادیۀ اروپا این حمله را نکوهش کرده‌اند.

پس از نزدیک به دو ماه این نخستین بار است که حملۀ انتحاری آرامش شهر کابل را به هم می‌زند.

پیش از این حدود دو ماه قبل عامل انتحاری موتر حامل کارمندان یک شرکت خارجی را در حوزۀ پنجم امنیتی شهر کابل هدف قرار داد که در آن بیست غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

پیش از این هم به پوهنتون نظامی مارشال فهیم حملۀ انتحاری صورت گرفته بود.

در حملۀ انتحاری‌یی که در ماه جوزای سال جاری در ورودی این پوهنتون صورت گرفت، به گفته مسئولان امنیتی، شش تن کشته و شش تن دیگر زخمی شدند.

مسئولیت آن حمله را گروه داعش به عهده گرفته بود.

اما مسئولیت حملۀ امروز سه‌شنبه را تا به حال هیچ فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

هر چند وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که این حمله را گروه طالبان طراحی کرده، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به رادیو آزادی گفت که این گروه در این حمله دست ندارد.

هر چند پیش از این حکومت افغانستان گفته است که در کنار گروه‌های داعش و طالبان بیش از بیست گروه مسلح دیگر در افغانستان می‌جنگند. اما ودیر صافی، استاد پوهنتون می‌گوید در حالی که گفت‌وگوهای صلح ادامه دارد، گروه‌هایی هستند که با طرح این گونه حملات می‌خواهند که بر سر این گونه گفت‌وگوها مانع ایجاد کنند.

او افزود: "در این شکی نیست که حکومت هم تأیید می‌کند که نزدیک به بیست و یک گروه تروریستی فعالیت می‌کند. آن‌ها برای همین آموزش داده شده‌اند که اینجا را ناآرام بسازند. چون که آنان نمی‌خواهند در افغانستان به رهبری امریکا صلح به میان آید و در این کشور یک قدرت قوی ایجاد شود."

این در حالی است که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر دیروز گفته بود نمایندگان طالبان شام یک‌شنبه با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان و وزیر خارجۀ قطر در این کشور در بارۀ نتایج و گام‌های بعدی گفت‌وهای صلح دیدار و گفت‌و‌گو کرده‌اند.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز به روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که زلمی خلیل‌زاد تلاش می‌کند که برای کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس طرح قابل اجرا تهیه کند.

XS
SM
MD
LG