لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۴

دنیا: توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان بار دیگر نهایی و آماده امضا است


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز سه‌شنبه کابل به بررسی و تحلیل موضوع‌های گوناگون، از جمله روند صلح افغانستان و اتحاد ملی میان افغان‌ها پرداخته‌اند.

  • دنیا

رو‌زنامه دنیا در سرمقاله‌اش نوشته که توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان که بار دیگر نهایی و آماده امضا است، اما هرازگاهی با چالش‌های به تعبیر نویسنده، "آگاهانه و ناآگاهانه" مواجه می‌شود.

به نوشته روزنامه، یکی از این چالش‌ها تأکید بر آتش‌بس و پذیرش نظام جمهوری از سوی حکومت افغانستان است.

سرمقاله افزوده که مذاکرات فعلی میان امریکا و طالبان که اکنون با چنین چالش‌ها روبه‌رو است، پس از امضای تفاهمنامه این مذاکرات، مذاکرات بین‌الافغانی در شرایط بدتر این مذاکرات قرار خواهد داشت.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد سرمقاله خود با عنوان "مذاکرات قطر باید بتواند طرح آتش‌بس و صلح را مطرح کند"، تأکید کرده که گروه طالبان باید بداند که آتش‌بس نه تنها خواست حکومت، بلکه خواست مردم افغانستان و همه جهان است که برای عملی شدن آن باید طرحی تدوین شود.

هیواد از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که از چانه‌زنی‌ها بگذرند و برای صلح واقعی طرح مشخصی را ارائه کنند.

اما شماری دیگر از روزنامه‌های چاپ امروز کابل موضوعات تحلیلی‌شان را در مورد اتحاد ملی نوشته‌اند.

  • صبح کابل

روزنامه صبح کابل در سرمقاله خود نوشته که افغانستان به اتحاد و وحدت سیاسی نیاز دارد.

به نوشته روزنامه، روز گذشته زمانی که رئیس جمهور محمد اشرف غنی از امارات متحده عربی برگشت از میدان هوایی به صورت مستقیم به خانه محمد محقق رفت و با او همدردی کرد.

سرمقاله افزوده با آن که محمد محقق از آغاز حکومت وحدت ملی با رئیس جمهور غنی مخالفت سختی داشته اما اقدام دیروز آقای غنی در برابر وی قابل ستایش است و باید به عنوان مثالی باشد برای دیگران.

روزنامه صبح کابل این کار رئیس جمهور غنی را مثالی واضح برای غلط ثابت کردن اظهارات جو بایدن، نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری امریکا خوانده است.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که جهانیان باید بدانند که اتحاد ملی میان افغان‌ها موجود است و آن‌ها ملت ناگسستنی اند.

XS
SM
MD
LG