لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۴

استارز اند استرایپس: امریکا تصمیم دارد مصرف جنگ در افغانستان را کاهش دهد


شماری از روزنامه‌‎های جهان
  • استارز اند استرایپس

روزنامۀ استارز اند استرایپس می‌نویسد که ایالات متحده تصمیم دارد، مصرف جنگ افغانستان را نسبت به‌هر زمان دیگر در یک دهۀ گذشته کمتر کند.

روزنامه به‌استناد از طرح بودجۀ وزارت دفاع ایالات متحده نوشته است، چون که امریکا می‌خواهد شمار سربازانش در افغانستان را کم کند، مصرف جنگ را کاهش می‌دهد.

به نوشتۀ روزنامه، پنتاگون دوشنبه از کانگرس خواست که برای حمایت از مأموریتش در افغانستان در جریان سال مالی آینده، ۱۴ میلیارد دالر اختصاص دهد.

روزنامه نوشته است، این رقم ۳ میلیارد دالر کمتر از مقدار پولی است که در بودجۀ سال روان مالی گنجانیده شده است.

روزنامه می‌نویسد، مقام‌های امریکایی به مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور پیشنهاد کرده اند که شمار نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان را به ۸۶۰۰ تن کاهش دهد.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.

به نوشتۀ روزنامه، اگر در گفت‌و‌گو‌های صلح امریکا با طالبان پیشرفت شود یا نشود، واشنگتن قصد دارد تعداد این سربازان را کاهش دهد.

روزنامه می‌نویسد در این گفت‌و‌گو‌ها، یک خواست اصلی طالبان، خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان است.

در ادامه آمده است که طالبان از آمادگی خود برای کاهش خشونت‌ها خبر داده اند، اما امریکا و حکومت افغانستان خواستار برقراری آتش‌بس هستند.

  • هریتج

نشریۀ بنیاد هریتج مطلبی را با اشاره به کشته شدن دو سرباز امریکایی در ولایت ننگرهار آغاز کرده است.

به نوشتۀ نشریه، هنوز جزئیات این رویداد روشن نیست که چرا و چگونه اتفاق افتاد؟

نشریه می‌نویسد که به نظر می‌رسد، حادثه در نتیجۀ آنچه حملۀ "سبز بر آبی" خوانده می‌شود، رخ داده است.

نشریه نوشته است، چند سال پیش این چنین رویداد‌ها تقریباً به‌گونۀ منظم اتفاق می‌افتاد، که به نوشتۀ نشریه طالبان در عقب بسیاری از آن‌ها بودند.

در ادامه آمده است که هدف از این کار طالبان ایجاد فاصله میان متحدان و نیز تقویت تصوری بوده است که این جنگ به جز از باتلاق چیزی دیگر نیست.

به نوشتۀ نشریه، تلفات ناشی از حمله‌های "سبز بر آبی" به گونۀ فزاینده کم شده.

نشریه می‌نویسد، مسلکی‌تر شدن نیروهای افغان و این‌که ایالات متحده دیگر نمی‌جنگند، از دلیل‌های کاهش یافتن حمله‌ها از صفوف نیروهای افغان بر نظامیان بین‌المللی اند.

در ادامه آمده است، فعالیت‌های اردوی ایالات متحده در افغانستان اکنون عمدتاً روی مشوره به نیروهای افغان و حمایت از آن‌ها و نیز عملیات ضد تروریزم متمرکز است.

XS
SM
MD
LG