لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۰۹

تأکید امریکا بر پیشرفت مذاکرات صلح؛ وزارت دفاع می‌گوید جنگ جریان دارد


پوچک های مرمی که در جنگ میان نیروهای افغان و جنگجویان مخالف مسلح دولت استفاده شده است.

با آن که امریکا از پیشرفت در روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان در دو هفتۀ آینده خبر می‌دهد، اما جنگ میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در ۲۴ ساعت گذشته همچنان ادامه داشته است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در تازه‌ترین اظهارات خود از پیشرفت‌ در روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان خبر داده است، اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که طالبان هنوز هم به حملات خود ادامه می‌دهند.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت امروز جمعه (۲۵ دلو) به رادیوی آزادی گفت که طالبان هنوز هم از کوچک‌ترین فرصت استفاده می‌کنند و به جنگ ادامه می‌دهند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

او افزود:‌ "هنوز هم در راستای کاهش خشونت‌ها و فعالیت‌های هراس‌افگنی طالبان هیچ تغییری نیامده است. آنان هنوز هم از کوچک‌ترین فرصت استفاده می‌کنند و از هر راه ممکن تلاش می‌کنند که در مقابل نیروهای امنیتی افغانستان بجنگند. نیروهای امنیتی افغانستان هم تا زمانی که طالبان صلح نکنند و به خشونت‌های شان پایان ندهند در مقابل‌شان می‌جنگند و از مردم دفاع می‌کنند."

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا دیروز پنجشنبه در مصاحبه با رادیو "آی هارت" گفت که معاملۀ احتمالی با گروه طالبان بسیار نزدیک است.

به گفتۀ رئیس جمهوری امریکا، نشانه‌های امیدوارکننده در رابطه به دستیابی به معاملۀ صلح با طالبان تا پایان این ماه وجود دارد.

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا
مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

پیش از این مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا دیروز پنجشنبه در بروکسل به خبرنگاران گفت که امریکا و طالبان در بارۀ پیشنهاد کاهش هفت روزۀ خشونت در افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر دفاع امریکا گفته که رویکرد کشورش این است که توافق سیاسی یگانه و حداقل بهترین راه است.

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام گروه طالبان گزارش داده که کاهش خشونت از روز جمعه عملی خواهد شد. اما منابع طالبان که نخواستند نام های ‌شان در گزارش گرفته شود، امروز جمعه به رادیو آزادی گفتند که کاهش خشونت‌ها امروز نه بلکه پس از امضای توافق‌نامه به گونۀ عملی آغاز خواهد شد.

طالبان و نیروهای افغان در جریان آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید
طالبان و نیروهای افغان در جریان آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید

با وجود این، یاسر احمدزی، رئیس انستیتوت صلح افغانستان در واشنگتن به رادیو آزادی گفت که تیم مذاکره‌ کننده افغانستان با طالبان باید روی اعلام آتش‌بس تأکید کند، چون آتش‌بس تعریف واضح دارد.

او افزود: "آتش‌بس تعریف مشخصی دارد، اما کاهش خشونت‌ها تعریف مشخصی ندارد. چون که هر روز در جنگ هم مردم عام افغانستان و هم نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کشته می‌شوند. اگر روی کاهش خشونت‌ها توافق صورت می‌گیرد، در اینجا مشخص نمی‌شود که میزان چقدر کاهش می‌یابد."

دولت افغانستان امیدوار است که گفت‌وگوهای صلح با طالبان به نتیجه برسد و گفت‌وگوی مستقیم میان دولت و طالبان آغاز شود.

XS
SM
MD
LG