لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۳

افغانستان

رویترز: در یک حمله‌هوایی در ننگرهار هشت تن کشته شدند

موقعیت ننگرهار در نقشه افغانستان

مقام‌های ولایت ننگرهار تایید کرده اند که دیروز (جمعه، ۲۵ دلو) در مربوطات این ولایت بر یک موتر حمله‌هوایی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی والی ننگرهار از افشای هویت سرنشینان این موتر خودداری کرده است. در حمله‌هوایی دیروز در ننگرهار ۸ نفر کشته شده‌اند.

یک تعداد باشنده‌گان منطقه به‌خبرگزاری رویترز گفته اند که در این حمله افراد ملکی به شمول کودکان کشته شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان ادعا کرده است که در این حمله ۱۱ فرد ملکی جان داده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان در این مورد چیزی نگفته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تولید ابریشم در کندز به رکود مواجه است

کرم پیله که از آن تار ابریشم تولید می‌شود.

شماری از تولید کنندگان ابریشم در کندز می‌گویند، به دلیل نبودن کرم ابریشم، تولید آن در این ولایت با رکود مواجه شده‌است.

به‌گفته آن‌ها، دست‌اندرکاران تولید ابریشم در کندز بی‌کار شده‌اند.

مرضیه یک پرورش دهندۀ کرم ابریشم در ولسوالی امام صاحب به رادیو آزادی گفت: "کاروبار تار ابریشم را می‌کردیم، کار ما خوب بود، از همان خرچ خانه را پوره می‌کردیم. چند بار به دفتر زراعت مراجعه کردیم که تخم آن را برای ما بدهد. اگر تخم آن برای ما داده شود، کار خود را بکنیم و از طریق آن خرچ خانوادۀ خود را پیدا کنیم."

مسئولان اداره زراعت کندز با تأیید این مشکل می‌گویند، مؤسساتی‌که در این زمینه کار می‌کردند، به دلیل افزایش ناامنی‌ها فعالیت‌های شان را متوقف ساخته و از این ولایت بیرون شده‌اند.

دوستم: حکومت همه شمول به رهبری عبدالله اعلام خواهد شد

عبدالرشید دوستم حین صحبت در یک گردهمایی در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان. Feb 19 2020

معاون اول رئیس جمهور افغانستان، از موقف تیم "ثبات و هم‌گرایی" در مورد تشکیل حکومت همه‌شمول ابراز حمایت کرد.

جنرال عبدالرشید دوستم امروز چهارشنبه (۳۰ دلو) در یک گردهمایی هوادارانش در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان، تیم ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله را در انتخاب ریاست جمهوری افغانستان پیروز خواند.

آقای دوستم می‌گوید: "ما از اعلان شب گذشتۀ داکتر عبدالله، با جان و دل حمایت می‌کنیم و اعلان تقلبی یا کودتای انتخاباتی را به رسمیت نمی‌شناسیم."

این گردهمایی تحت تدابیر شدید امنیتی که از شب گذشته به این‌سو در شهر شبرغان اتخاذ شده، در حالی صورت گرفت که همۀ دکان‌ها در آن شهر مسدود اند.

جنرال عبدالرشید دوستم قبلاً هشدار داده بود که یک حکومت موازی را اعلام خواهد کرد.

وزارت دفاع: مرکز ماین‌سازی و دیپوی مهمات طالبان از بین برده شد

نیروهای افغان در ولایت غزنی

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، یک مرکز ماین‌سازی، دیپوی مهمات و یک فابریکۀ تولید مواد مخدر طالبان را در ولایت غزنی از بین برده‌است.

به‌گفته دفتر مطبوعاتی این وزارت، در نتیجۀ عملیات نیروهای افغان در ولسوالی مقر ولایت غزنی یک زندان طالبان نیز منهدم و زندانیان موجود در آن آزاد ساخته شدند.

در اعلامیۀ این دفتر همچنان گفته شده، در جریان عملیات یک مقدار اسلحه، مهمات، البسه، یک عراده موتر و موترسایکل‌های طالبان نیز بدست نیروهای امنیتی افغان افتاده اند.

گروه طالبان مسلح تا هنوز در مورد این ادعای وزارت دفاع افغانستان تبصره نکرده‌است.

عبدالله عبدالله اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی را ممنوع‌الخروج کرد

تیم "ثبات او هم‌گرای" به رهبری عبدالله عبدالله.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان، نتایج اعلان شده توسط کمیسیون انتخابات این کشور را کودتا علیه دموکراسی خوانده، اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی را ممنوع‌الخروج اعلام کرد.

آقای عبدالله در یک نامه از وزارت داخلۀ افغانستان خواسته است، به اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان اجازۀ مسافرت را ندهند و در صورت غفلت با اقدامات قانونی مواجه خواهند شد.

اما وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید تنها نهادهای عدلی و قضایی صلاحیت ممنوع‌الخروج کردن اتباع کشور را دارد.

نصرت رحیمی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی می‌گوید: "بر اساس قانون تنها لوی سارنوالی و ستره محکمه افغانستان صلاحیت ممنوع‌الخروجی افراد و اتباع کشور را دارد، بناً هر اقدام وزارت داخله مطابق قوانین نافذه کشور صورت می‌گیرد."

عبدالله عبدالله، دیروز بعد از آن‌که رقیب وی محمد اشرف غنی پیروزی‌اش را، پیروزی جمهوریت خواند، با رد نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خودش را پیروز اعلام کرد.

اما کمیسون‌های انتخاباتی افغانستان گفته اند، تصمیم آن‌ها بر اساس قوانین این کشور و آرای مردم گرفته شده، تحت فشار قرار نداشته اند.

ترمپ: فرصت رسیدن به یک توافق با طالبان وجود دارد

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا می‌گوید که مذاکرات با طالبان جریان دارد و او فرصت رسیدن به یک توافق با طالبان را مشاهده می‌کند.

آقای ترمپ دیروز قبل از آن‌که سوار طیاره شود در پایگاه "اندرو" در نزدیکی واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما با طالبان مذاکره می‌کنیم و چانس رسیدن به یک توافق وجود دارد".

ترمپ اظهارات گذشته اش‌را تکرار کرد که "ایالات متحده در افغانستان به حیث یک نهاد مجری قانون عمل می‌کند. او گفت که خواهان افزایش خشونت‌ها در افغانستان نیست و نمی‌خواهد میلیون‌ها تن را بکشد.

این اظهارات ترمپ در حالی ایراد شده که مذاکرات میان زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان دفتر سیاسی‌طالبان در قطر بیش از یک‌سال به این‌طرف ادامه داشته‌است.

سفما: اظهارات طالبان درباره ویب‌سایت 'خبریال' مخالف آزادی‌بیان است

ضیا بومیا رئیس انجمن رسانه‌های آزاد جنوب آسیا

سفما یا انجمن رسانه‌های آزاد جنوب آسیا، اظهارات اخیر طالبان در مورد ویب‌سایت خبریال را محکوم کرده و آن‌را مخالف آزادی‌بیان و فعالیت‌های مدنی خوانده‌است.

ضیا بومیا رئیس بخش افغانستان سفما می‌گوید که طالبان در این اواخر لحن ضد خبرنگاران را اختیار کرده‌اند و این منبع نگرانی است.

به گفته آقای بومیا، اگر طالبان به‌تهدید خبرنگاران ادامه دهند، گروه‌های مدافع‌خبرنگاران شکایت رسمی شان‌را به نهادهای بین‌المللی ارائه خواهند کرد.

طالبان دو روز پیش در اعلامیه‌ای گفتند که "ویب‌سایت خبریال به‌کمک استخبارات خارجی فعالیت دارد و مسئولان آن جاسوسان کرایی‌اند."

سی درصد کاهش در بهای اینترنت در افغانستان

آرشیف

وزارت مخابرات از کاهش ۳۰ درصدی بهای اینترنت در افغانستان خبر می‌دهد.

محمد فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز سه‌شنبه (۲۹ دلو) در نشست خبری در کابل گفت: "امروز خوشبختانه شاهد ۳۰ درصد تخفیف در نرخ اینترنت از طرف شرکت افغان تلکام هستیم. این شرکت در گذشته به صورت اوسط ۴۳ دالر یک‌ام بی‌ [سرعت اینترنت] را می‌فروخت و حالی به ۳۰ دالر کاهش یافته است."

آقای هاشمی گفت شرکت مخابراتی سلام به حیث شرکت حکومتی هم در این عرصه پیش قدم بوده و ۲۰ درصد تخفیف در نرخ اینترنت آورده است.

او گفت این شرکت بهای هر جی‌بی اینترنت را از ۱۱۵ افغانی به ۹۹ افغانی کاهش داده است.

آقای هاشمی ابراز امیدواری کرد که قیمت اینترنت شبکه‌های مخابراتی خصوصی هم به زودترین فرصت کاهش یابد.

افغانستان از کشورهای همسایۀ خود از طریق شبکۀ فایبر نوری اینترنت وارد می‌کند؛ اما هزینۀ اینترنت در افغانستان در مقایسه با کشورهای همسایه‌اش چندین برابر است.

پیش از این رادیو آزادی در گزارشی دریافته بود؛ شرکت افغان‌تلکام که وارد کنندۀ عمده اینترنت در افغانستان است به‌گونۀ اوسط یک جی بی‌ اینترنت را از ۹ تا ۱۱ افغانی می‌خرد و دوباره هر جی‌بی‌ آن‌را به شرکت‌های مخابراتی از ۱۳ تا ۱۴ افغانی به فروش می‌رساند. اما در مجموع شرکت‌های خصوصی مخابراتی یک جی‌بی‌ اینترنت را در بدل ۲۵۰ افغانی به فروش می‌رسانند که نزدیک به ۲۰ برابر بالاتر از نرخ خرید آن است.

بهای بلند اینترنت در این اواخر اعتراض‌هایی را به همراه شده است.

با این حال شماری از فعالان جامعۀ مدنی امروز سه‌شنبه در کابل در دفتر دید‌بان شفافیت افغانستان به منظور اعتراض در همین باره گردهم جمع شدند.

میرویس آریا از اعتراض کننده‌ها گفت: "کیفیت مکالمات تلفونی و خدمات اینترنتی شبکه‌های مخابراتی خیلی پایین است. شما شاهد هستید که بسته‌ها بنام ۳جی و ۴‌جی به شما فروخته می‌شوند ولی سرعت آن برابر ۲‌جی هم نیست."

پیش از این شماری از شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات اینترنتی گفته بودند به علت پرداخت مالیات بلند، چالش‌های امنیتی، معاشات بلند کارمندان، پرداخت کرایه و مصارف گونه‌گون دیگر هزینۀ عرضه خدمات اینترنت بلند می‌رود.

حالا با ۳۰ درصد کاهش در عرضۀ عمدۀ اینترنت از سوی شرکت افغان تلکام دیده شود، شرکت‌های خصوصی مخابراتی چه سهولت هایی را برای مشتریان‌شان فراهم خواهند ساخت.

اصابت هاوان بر یک خانه در کندز یک کشته و ۹ زخمی برجای گذاشت

موقعیت ولایت کندز در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه اصابت یک مرمی هاوان بر یک خانه در شهر کندز یک کودک کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

عصمت الله مرادی سخنگوی والی کندز امروز (سه‌شنبه ۲۹ دلو) به رادیو آزادی گفت، این رویداد دیروز دوشنبه اتفاق افتاده است.

او گفت: "در این حادثه یک کودک هفت ساله شهید شده و ۹ عضو دیگر این خانواده شامل کودکان و زنان زخمی شده‌اند. "

به گفته آقای مرادی در جمع زخمی‌های حادثه ۴ زن، یک مرد و ۴ کودک شامل اند.

هر چند، سخنگوی والی کندز گفت، جنگجویان طالبان این هاوان را پرتاب کرده اند، اما طابان تاکنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

پولیس ارزگان:‌ ایران به طالبان اسلحه کمک‌ می‌کند

آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان در ولایت غزنی

مقام‌های محلی ارزگان مدعی اند که ایران به جنگجویان طالبان راکت‌های ضد هوایی کمک کرده است.

سردار محمد حیا سرپرست قوماندانی امنیۀ ارزگان این را امروز (سه‌شنبه ۲۹ دلو) به رادیو آزادی گفت.

او افزود که این راکت‌ها به جنگجویان طالبان در ولایت فراه تسلیم داده شده است: "ایران به آن‌ها (شورشیان طالبان) راکت‌های داده تا نیرو‌های هوایی اردوی ملی را نشانه گیرند. اسناد کشفی که بدست ما رسیده نشان می‌دهند، ایران به طالبان اسلحه کمک می‌کنند."

اما این مقام ارشد امنیتی محلی شواهدی در این مورد ارائه نکرده است.

پیش از این، مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هم گفته بود که "ایران با استفاده از نفوذ و روابطش با طالبان و سایر گروه‌های شورشی در افغانستان، پروسۀ صلح را صدمه می‌زند."

اما ایران به تکرار این ادعا را رد کرده است.

همزمان قاری یوسف احمدی یک سخنگوی طالبان هم اتهامات در ارتباط به دریافت راکت‌ها از سوی ایران را، رد کرده است.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سوم ماه جنوری در عراق نگرانی‌ها در ارتباط به جنگ نیابتی ایران در عراق و افغانستان افزایش یافته است.

ولی پس از سوم ماه جنوری، چندین هلیکوپتر نظامی قوای افغان یا سقوط کرده و یا مجبور به نشست اضطراری شده‌اند.

اعتراض بزرگان قومی میدان وردک به‌ ادامه تلفات غیرنظامیان

بزرگان قومی میدان وردک در کنفرانس خبری درکابل

شماری از بزرگان قومی ولایت میدان وردک با اعتراض نسبت به‌ ادامه تلفات غیرنظامیان، خواستار توجه حکومت برای توقف تلفات غیرنظامیان شدند.

آن‌ها در نشست‌خبری روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) در کابل تلفات غیرنظامیان در جنگ را "جنایت علیه بشریت" خواندند و هشدار دادند که اگر حکومت برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان اقدام نکند، مردم خود دست به‌کار خواهند شد.

رحیم ستار یکی از معترضان گفت: "دیگر بمبارد بس است. روی خدا را ببینید. این‌جا تنها به حکومت نه، بر طالبان نیز صدا می‌زنیم که دیگر صبر مردم به پایان رسیده است. با رئیس جمهور در این باره چندین بار گپ زدیم. پذیرفتند که تلفات غیرنظامیان جنایت است، اما چرا جلو آن را نمی‌گیرد؟"

شرکت‌کنندگان ولایت میدان وردک در این نشست می‌گویند که نا امنی‌ها در این ولایت بیشتر از کودکان و زنان قربانی گرفته‌اند.

عبدالرحمن وردک، نمایندۀ میدان وردک در ولسی جرگه نیز هشدار می‌دهد که ادامۀ تلفات غیرنظامیان دیگر پذیرفتنی نیست.

با این همه فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان طالبان را عامل تلفات غیرنظامیان می‌خواند و می‌گوید: "طالبان از خانه‌ها و خود غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می‌کنند. نیروهای افغان مسئولیت حفاظت مردم را دارند و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نمی‌کنند. طرح کاهش تلفات غیرنظامیان در حال تطبیق شدن است. عامل کلان تلفات طالبان هستند."

در گزارش سال ۲۰۱۹ دفتر هیئت معاونت سازمان ملل "یوناما" در کابل نیروهای امنیتی افغان عامل ۳۱ درصد تلفات غیرنظامیان خوانده شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اما دو هفته پیش با پخش تازه‌ترین یافته‌هایش از سال ۲۰۱۹ میلادی طالبان را مسئول ۷۱ درصد تلفات غیرنظامیان خوانده است.

اما گروه طالبان پیوسته این ادعاها را رد کرده‌است.

دافغانستان بانک ۳۰ میلیون دالر را لیلام می‌کند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

دافغانستان بانک ۳۰ میلیون دالر امریکایی را لیلام می‌کند.

شریف‌الله شگیوال، سخنگوی این بانک به رادیو آزادی گفت که دافغانستان بانک یا بانک مرکزی افغانستان ۳۰ میلیون دالر امریکایی را در داوطلبی به‌طور لیلام بفروش می‌رساند.

او افزود که صرافان و بانک‌های واجد شرایط می‌توانند در این داوطلبی شرکت کنند.

این لیلام فردا چهارشنبه انجام می‌شود.

آقای شگیوال افزود، آن عده صرافانی که تا اکنون مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام‌های اسعار را تحویل نکرده‌اند، می‌توانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین‌شان را تحویل و در لیلام‌های بعدی شرکت کنند.

اشرف غنی با شماری از مقامات ملکی و نظامی در مورد صلح بحث کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در جریان بحث با والی ها در ارگ ریاست جمهوری در کابل.

ریاست جمهوری افغانستان از آغاز مشورت‌ها با مقامات ملکی و نظامی در رابطه به صلح خبر می‌دهد.

در اعلامیه شام دیروز دوشنبه (۲۸ دلو) ارگ ریاست جمهوری آمده که رئیس جمهور غنی پس از برگشت از نشست امنیتی مونیخ، در بارۀ صلح، خطرات و فرصت‌های احتمالی آن با والیان گفت‌وگو کرد.

اشرف غنی در این گردهمایی گفته که ما به سوی آغاز یک پروسه جدید می‌رویم تا فرصت‌ها برای رسیدن به صلح پایدار فراهم شود.

همچنین رئیس جمهور در گرهمایی در ارگ به فرماندهان قول اردوها گفته مبارزات و توانایی شما فرصت صلح در کشور را مهیا ساخته است.

ارگ ریاست جمهوری در حالی از این مشورت‌ها خبر می‌دهد که قرار است در چند روز آینده و قبل از امضای توافق‌نامه صلح میان طالبان و مقامات امریکایی یک هفته کاهش خشونت در افغانستان نافذ شود.

معترضان در کابل: روسیه از حمایت گروهای هراس افگن دست بردارد

موقعیت ولایت کابل در نقشه عمومی افغانستان

شماری از فعالان مدنی امروز سه‌شنبه (۲۹ دلو) در برابر خانۀ علم و فرهنگ روسیه در شهر کابل دست به اعتراض زدند و از پشتیبانی این کشور از گروه‌های هراس افگن انتقاد کردند.

این اعتراض کننده ها در حالیکه شعارهایی بر ضد روسیه سر می‌دادند نگرانی شان را از مداخلۀ این کشور در امور داخلی افغانستان ابراز کردند.

نصیر احمد اخترزی یکی از معترضان گفت: ما بر روسیه و به ویژه سفارت روسیه در کابل صدا می‌کنیم که شما وعده کرده بودید که متعهد بر صلح افغانستان هستید. اما شما اقدامات پشت پرده‌‌یی به شمول تجهیز و تمویل گروه‌های هراس افگن در ولایات مختلف کشور به ویژه ولایت‌های شمال انجام دادید که ما نگران این هستیم."

این فعالان مدنی در قطعنامه‌یی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند که بر کشورهای "پشتیبان هراس افگنی" به ویژه "روسیه" فشار آورد تا از این کار شان دست بردارند.

پیش از این روسیه بارها ادعای دخالت و حمایت از هراس‌افگنان را در افغانستان رد کرده‌ است.

حضور ۵۶ شرکت‌افغانی در نمایشگاه بین‌المللی 'گلف‌وود' در دبی

نمایشگاه محصولات‌زراعتی افغانستان در دبی

نمایشگاه بین‌المللی "گلف‌وود" با شرکت ۱۲۰ کشور و با حضور ۵۶ شرکت افغانی در دبی برگزار شد.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان به رادیو آزادی گفت که این نمایشگاه دیروز دوشنبه (۲۸ دلو) برگزار شد.

وی گفت: "خوشبختانه افغانستان در این نمایشگاه حضور فعال دارد. این نمایشگاه تا سه روز ادامه می‌یابد. این نمایشگاه به کمک مالی اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا «USAID» و با همکاری وزارت‌ زراعت، آبیاری و مالداری برگزار شد."

او افزود که امسال در این نمایشگاه ۵۶ شرکت افغانی حضور دارند که از آن جمله ۲۶ شرکت محصولات‌ زراعتی را به‌نمایش می‌گذارند و ۳۰ شرکت دیگر به‌عنوان بازدیدکننده حضور یافته‌اند.

به گفته آقای رستمی، ۱۰ شرکت از این ۵۶ شرکت، مربوط به‌ زنان‌ افغان اند.

هدف از اشتراک در این نمایشگاه بازاریابی برای محصولات‌ افغانستان است.

قول اردوی اتل: سه مخالف مسلح در کندهار و ارزگان کشته شدند

آرشیف، جسد یک مخالف مسلح در عقب یک موتر نظامی در ولایت هلمند.

در نتیجه درگیری میان نیرو‌های افغان و شورشیان مخالف در کندهار و ارزگان، ۶ تن از جنگجویان مخالف کشته و زخمی شده‌اند.

خواجه یحیی علوی سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل امروز سه‌شنبه (۲۹ دلو) به رادیو آزادی گفت: "در درگیری دیشب نیروهای امنیتی و دفاعی با دشمن در منطقۀ جرخشک ولسوالی میوند، دو عضو گروه بنام ملا هارون کشته و یکی دیگر آن‌ها زخمی شدند. در ضمن ۶ حلقه ماین ضد وسایط دشمن هم کشف و خنثی شده است."

سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل همچنان گفت، در درگیری روز دوشنبه نیروهای افغان با مخالفان مسلح در منطقۀ رزتاله ولسوالی دهراود ارزگان یک شورشی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شدند.

به گفتۀ آقای علوی در این عملیات به نیرو‌های افغان آسیبی نرسیده است.

طالبان مسلح هم تا کنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

اما آن‌ها در اعلامیه مدعی اند که در یک کمین در مسیر شاهراه کندهارکابل ۷ سرباز افغان را کشته و تعدادی را زخمی کرده‌اند.

این در حالیست که به اساس گزارش‌ها، ایالات متحده و طالبان بر سر کاهش هفت روزۀ خشونت توافق کرده اند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به رادیو آزادی گفته که کاهش خشونت تا چند روز دیگر آغاز خواهد شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG