لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۴ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۰۰

افغانستان

۳۱ سالروز خروج قوای شوروی سابق از افغانستان

قوای سرخ شوروی سابق در اخیر ماه دسمبر سال ۱۹۷۹ به افغانستان داخل شدند

امروز ۱۵ فبروری ۳۱ مین سالروز بیرون رفتن قوای شوروی سابق از افغانستان است.

آخرین واحد قوای نظامی شوروی سابق در ۱۵ فبروری سال ۱۹۸۹ میلادی از بندر حیرتان گذشته و اشغال افغانستان رسماً خاتمه یافت. رهبری این واحد نظامی شوروی را قوماندان قوای شوروی در افغانستان جنرال "بوریس گراموف" به عهده داشت.

روند خروج قوای شوروی از افغانستان یک‌سال را در بر گرفت.

قوای سرخ شوروی سابق در اخیر ماه دسمبر سال ۱۹۷۹ به افغانستان داخل شدند. نظر به گزارش‌ها در جریان اشغال ۹ ساله افغانستان ۱۵ هزار سرباز شوروی کشته شده و ده‌ها هزار نفر آن‌ها زخمی شدند.

اما در این جنگ‌ها میلیون‌ها افغان کشته، زخمی و بی‌خانه و بی‌وطن شده و دست به مهاجرت زدند.

یک تن از معلولان این جنگ بنام نوروزی به رادیو آزادی گفت: "جنگ تباهی‌است، جنگ بدبختی است، جنگ معلولان مانند ما را در جامعه به‌جا می‌گذارد. اگر جنگ نباشد معلولان هم نیستند."

بعد از بیرون شدن قوای شوروی از افغانستان حزب کمونستی حاکم که از سوی شوروی حمایت می‌شد سقوط کرد و راه برای جنگ‌های داخلی باز کرد

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

۴۷ پناهجو به شمول افغان‌ها در مقدونیه شمالی بازداشت شدند

آرشیف

پولیس مقدونیه شمالی، ۴۷ پناهجو به‌شمول شماری از شهروندان افغانستان را از داخل یک موتر باربری در جنوب غرب این کشور پیدا کرده‌است.

براساس گزارش‌ها، این پناهجویان شب ۲۱ فبروری در حالی که به‌صورت غیرقانونی در موتر باربری جا داده شده بودند، در مناطق مرزی بلغاریا و یونان به‌دست پولیس افتادند.

علاوه بر شهروندان افغانستان، عراقی‌ها و پاکستانی‌ها هم در این موتر سوار بودند. وضعیت صحی همۀ آن‌ها خوب خوانده شده‌است.

رانندۀ موتر با رسیدن پولیس از محل گریخته و جستجو برای پیدا کردن او ادامه دارد.

مقام‌ها در مقدونیه شمالی گفته اند که پناهجویان از یونان وارد این کشور شده بودند و دوباره به‌یونان فرستاده خواهند شد.

حدود ده روز پیش هم پولیس مقدونیه شمالی،۵۳ پناهجو را از داخل یک موتر باربری پیدا کرده بود. از میان آن‌ها، ۳۷ تن شان شهروندان افغانستان بودند.

راهپیمایان خوست: نتیجه‌نهایی را پذیرفته، برای صلح کار کنید

حمایت مردم از کاهش خشونت‌ها در ولایت خوست

شماری از باشندگان ولایت خوست در یک راهپیمایی از همۀ نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته اند که نتایج نهایی انتخابات را پذیرفته و بطور مشترک برای تحکیم صلح در این کشور کار کنند.

نظیر روشان یک فعال جامعۀ مدنی خوست و اشتراک کننده راهپیمایی به رادیو آزادی گفت: "نامزدانی که در برابر رئیس جمهور غنی قرار داشتند، باید فرهنگ تحمل را بر خود تطبیق کنند، به‌رئیس جمهور تبریک بگویند و به‌حیث اپوزیسیون‌سیاسی باقی مانده و در انتخابات آینده خود را نامزد کنند."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه‌شنبه گذشته نتایح نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و محمد اشرف غنی برندۀ انتخابات معرفی شد.

اما عبدالله عبدالله رقیب عمدۀ انتخاباتی آقای غنی، این نتایح را نپذیرفت، خودش را برنده اعلام کرد و در هفته گذشته در شماری از ولایت‌های افغانستان به‌هواداری وی نیز راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌هایی صورت گرفت.

اداره ارگان‌های محلی: والی سرپل به کارش ادامه می‌دهد

عبدالقادر آشنا والی سرپل

ادارۀ ارگان‌های محلی افغانستان می‌گوید که والی از قبل تعیین شده برای سرپل توسط رئیس جمهور غنی به‌کارش ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند که مشکلات را از طریق گفت‌وگو حل کند.

سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی دیروز شنبه (سوم حوت) به رادیو آزادی گفت که یک والی جدید برای ولایت سرپل تعیین شده و پلان است تا برای برخی ولایت‌های دیگر نیز اقدام مشابه شود.

سید شاه‌سقیم سخنگوی ادارۀ ارگان‌های محلی افغانستان شام دیروز شنبه به رادیو آزادی گفت: "این کار، کار فقط یک گروه نیست، شورای کویته هم برای ولایت‌های مختلف افغانستان والی تعیین و معرفی کرده، این حرف‌ها هیچ ارزش ندارد. این کار را برخی افراد، صرف برای پنهان کردن محرومیت‌ها و عملی کردن آرمان‌های‌ شان انجام داده‌اند."

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" نیز در یک اعلامیه در مورد جابجا سازی مقام‌های حکومت از طریق زور، ابراز نگرانی کرده‌است.

در اعلامیه گفته شده، در شرایطی که توافق کاهش خشونت‌ها عملی می‌شود، مردم افغانستان انتظار دارند تا راه برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باز شود. به‌گفتۀ یوناما، جابجا کردن مقام‌های حکومت به‌طور غیر قانونی و از طریق زور، می‌تواند امید مردم را به‌صلح نقش بر آب کند.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" از همۀ جناح‌ها خواسته که از خویشتنداری کار گرفته، اصول قانون‌اساسی را مراعات و شکایات از طریق گفت‌وگو حل شود.

زلمی خلیلزاد با عبدالرشید دوستم دیدار کرد

آرشیف

نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان دیروز شنبه (سوم حوت) به‌ولایت جوزجان سفر کرد.

براساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی، زلمی خلیلزاد با جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان ملاقات کرده، اما تا هنوز جزئیات این ملاقات ارائه نشده‌است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه‌شنبۀ گذشته نتایح نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد و محمد اشرف غنی برنده این انتخابات معرفی شد.

اما جنرال عبدالرشید دوستم در شمار آن‌عده سیاسیون افغان قرار گرفت که با اعلام این نتایج مخالفت کرده‌اند.

از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهور افغانستان تا اکنون، زلمی خلیلزاد مصروف دیدار با حلقه‌های سیاسی مخالف با محمد اشرف غنی است. وی اخیراً با حامدکرزی رئیس جمهوری سابق و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز ملاقات کرده‌است.

شماری از شهروندان هرات در یک گردهمایی از ایران خواستند که مانع روند صلح نشود

موقعیت هرات در نقشه افغانستان

شماری از شهروندان هرات در گردهمایی از ایران خواستند که مانع روند صلح در افغانستان نشود.

امروز (۳ حوت) جمعی از مردم در حمایت از صلح در مقابل استدیوم ورزشی شهر هرات، گردهم آمدند.

لیلا امیری یکی از آنها است که می‌گوید: "ایران باید دست از مداخله در امور افغانستان بردارد و طالبان را بیشتر از این تمویل و تجهیز نکند."

پیش از این مایک پامپیو وزیر خارجۀ امریکا گفته که ایران فعالانه عمل می‌کند تا پروسۀ صلح افغانستان را زیانمند سازد.

اما ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

یوناما از 'جاگزینی مقام‌های حکومتی' ابراز نگرانی کرده است

آرشیف

دفترسازمان ملل‌متحد در افغانستان از آنچه که تلاش‌های روان به‌هدف جاگزینی مقام‌های حکومتی خوانده، سخت ابراز نگرانی کرده است.

دفتر هئیت معاونت سازمان ملل‌متحد (یوناما) در خبرنامه‌ای امروز گفته است: "استفاده از فشار و دیگر راه‌های غیرقانونی آرزوی مردم به برقراری صلح را به‌خطر می‌اندازد."

بر اساسی خبرنامه، آنهم در زمانی که هفتۀ کاهش خشونت در افغانستان آغاز شده است.

یوناما در این خبرنامه خود از همه جوانب خواسته تا از شکیبایی کار گیرند، اختلاف‌های شان را از راه مذاکره حل کنند و به نظم قانون اساسی احترام بگذارند.

یوناما از طرفی و یا گروه نام نبُرده، اما در این اواخر تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی در برخی ولایت‌ها از تغییر و تبدیل کارمندان محلی هشدار داده است.

۳۵۰ تن جلغوزه در کاپیسا جمع‌آوری شده است

آرشیف

مسئولان محلی ولایت کاپیسا از جمع‌آوری ۳۵۰ تن جلغوزه در این ولایت خبر می‌دهند.

قیس قادری، سخنگوی والی کاپیسا امروز به رادیو آزادی گفت در سال جاری از سه ولسوالی این ولایت این مقدار جلغوزه به‌دست آمده که در مقایسه با سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد.

به گفته آقای قادری، سال گذشته به دلیل فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت در ولسوالی‌های تگاب، نجراب و اله‌سای این ولایت حاصلات جلغوزه کم بود، اما حالا این مشکل حل شده است.

آقای قادری می‌گوید در حال حاضر یک کیلو جلغوزه در کاپیسا به ۲۵۰۰ افغانی رسیده است که در یک سال از این بابت ۹۲۲ میلیون افغانی به‌دست می‌آید.

زراعت و مالداری افغانستان در سال آینده تقویت خواهد شد

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان

وزارت زراعت و مالداری افغانستان از تقویت بخش مالداری در سال آینده خورشیدی خبر می‌دهد.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف مالداری در ولایات مختلف کشور فراهم می‌شود. به گفته او، براساس این برنامه، برای حمایت مالی زنان فقیر، برای آنها فارم‌های پرورش ماهی، مرغ و گاو ساخته می‌شود.

آقای رستمی می‌گوید، این کار بر اقتصاد مردم و کشور نیز تاثیر مثبت به‌جا می‌گذارد.

او افزود: "[با افزایش] عواید مالدارها بیشتر اقتصاد کشور تقویت می‌شود. حدود ۷ میلیارد دالر ارزش مجموعی سکتور مالداری در افغانستان است. بنابراین، هر اندازه که در این بخش حکومت و بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کند، میزان تولید بخصوص لبنیات بیشتر می‌شود."

به گفته آقای رستمی، به دلیل خشک‌سالی در سال ۱۳۹۷ در این بخش برخی مشکلات به میان آمده بود، اما از سال گذشته به این‌سو مشکلات بخش مالداری کاهش یافته و درآمد آن بیشتر شده است.

سازمان ملل‌متحد: بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ غیرنظامی در سال ۲۰۱۹ در افغانستان کشته شده اند

آرشیف

بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ غیرنظامی در سال ۲۰۱۹ در افغانستان کشته شده اند.

این، در گزارش تازۀ دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما گفته شده است.

بر بنیاد این گزارش که امروز شنبه پخش شد، اضافه از ۶ هزار و ۹۰۰ و هشتاد غیرنظامی دیگر در سال گذشتۀ میلادی زخمی شده اند.

در گزارش یوناما تمامی طرف‌های درگیر جنگ مقصر دانسته شده اند.

اما بر اساس این گزارش، عناصر ضد حکومت بیشتر مسئول قتل و زخمی شدن این افراد ملکی هستند.

سازمان ملل‌متحد گفته است، ششمین سال است که شمار غیرنظامیان کشته و زخمی شده در افغانستان از مرز ۱۰ هزار می‌گذرد.

پیش از این، مقام‌های افغان از اقدامات جدی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی سخن گفته اند و طالبان را مقصر اصلی تلفات غیرنظامی دانسته اند.

گروه طالبان اما این ادعا را بی‌اساس خوانده و گفته است بسیاری از غیرنظامیان از سوی نیروهای افغان و بین‌المللی کشته و زخمی شده اند.

در افغانستان، به گفتۀ مقام‌های حکومت این کشور، دیگر گروه‌های هراس‌افگن از جمله گروه تندرو دولت اسلامی، داعش و القاعده نیز حضور دارند.

داعش در گذشته مسئولیت حمله‌های مرگبار در افغانستان را به دوش گرفته است، حمله‌های که در آن به غیرنظامیان تلفات رسیده است.

وزارت داخله: اگر طالبان کاهش‌خشونت را نقض کنند، قاطعانه اقدام می‌کنیم

مروه امینی معاون سخنگوی وزارت امور داخله

وزارت امور داخلۀ افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان وضعیت را نظارت کرده، اگر جنگجویان‌طالبان موافقت کاهش‌خشونت را نقض کنند، برضد آن‌ها دست به‌اقدام قاطعانه می‌زنند.

کاهش‌خشونت در افغانستان از ۱۲ بجۀ دیشب آغاز شد.

تا شنبه آینده نیروهای امنیتی افغان و قوای خارجی بر جنگجویان‌طالبان و آن‌ها بر نیرو‌های امنیتی افغان و قوای بین‌المللی حمله نمی‌کنند.

مروه امینی معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان دیروز در صحبتی با رادیو آزادی گفت: "ما آمادگی کامل خود را برای دفاع از مردم و اراضی کشور داریم. هدایت‌های لازم برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان داده شده. اگر طالبان در این مرحله به تعهدهای شان عمل نه‌کنند، نیروهای ملی، دفاعی و امنیتی افغانستان، قاطعانه علیه شان عمل خواهند کرد."

مایک پامپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که اگر کاهش یک هفته‌ای خشونت مؤفقانه عملی شود، به‌گفتۀ او موافقتنامه صلح میان طالبان و امریکا به تاریخ ۲۹ ماه فبروری امضا خواهد شد.

پس از امضای موافقتنامه بحث رهایی‌زندانیان و گفتگو بین‌الاافغانی و در نهایت آتش‌بس دایمی مطرح است.

استقبال یوناما از اجرایی شدن طرح کاهش خشونت‌ها در افغانستان

آرشیف

دفتر ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا "یوناما" از اجرایی شدن موافقت‌نامه کاهش‌خشونت استقبال کرد.

دفتر یوناما دیروز جمعه (۲۱ فبروری) اعلامیه‌ای منتشر کرد و نوشته که این یک فرصت بی‌پیشینه است که راه برای صلح دایمی در افغانستان را باز می‌کند.

در اعلامیه همچنان آمده که با همه طرف‌ها در افغانستان کار می‌کند که برای صلح دایمی روند را به‌پیش برد که زنان، جوانان و همه اقلیت‌های افغان در آن سهیم باشند.

ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان از تمامی جوانب خواست که در مورد مصئونیت زندگی مردمان‌ملکی کار کنند تا برای آتش‌بس دایمی به‌سوی مصالحه همجانبه سیاسی گام‌های را بردارند.

از کاهش خشونت‌ها تا فعالیت شرکت‌های مخابراتی در مناطق طالبان

نقیب‌الله سیلاب رئیس ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی یا اترا

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان می‌گوید که شبکه‌های مخابراتی در اکثر ولایت‌های فعال شده که پیش از این طالبان به آن‌ها اجازه فعالیت نمی‌دادند.

انجینر نقیب‌الله سیلاب رئیس ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی یا "اترا" در این وزارت دیروز جمعه(۲۱ فبروری) به رادیو آزادی گفت: "اکثر گزارش‌هایی که از شبکه‌های مخابراتی در ولایت‌ها برای ما رسیده، بدون شبکه‌های که مشکل تخنیکی و لوژستیکی دارند، دیگر همه فعال هستند".

طالبان پیش از این در مناطق دور دست بر فعالیت اکثر شبکه‌های مخابراتی محدودیت وضع کرده و به‌خصوص در هنگام شب به آن‌ها اجازۀ فعالیت نمی‌داد.

خبر فعالیت شبکه‌های مخابراتی در این مناطق پس از آن به‌نشر رسیده که کاهش خشونت در افغانستان اعلام شده‌است.

براساس توافق کاهش‌خشونت جنگجویان‌طالبان بر نیروهای خارجی و قوای امنیتی افغان و آن‌ها بر جنگجویان طالبان در افغانستان برای یک‌هفته حمله نمی‌کنند.

۳ فرمانده طالبان همراه با ۶ عضو این گروه در ولایت سرپل کشته شده اند

موقعیت سرپل در نقشه افغانستان

قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گوید، سه فرمانده سرشناس طالبان به‌نام‌های ابوبکر، عیسٰی و ملا محمود همراه با شش عضو این گروه در ولایت سرپل کشته و ۱۳ تن دیگر شان زخمی شدند.

در اعلامیه این قول اردو آمده است که این افراد پس از آن کشته و زخمی شدند که حمله تهاجمی شان بر پوسته ریاست امنیت ملی در قریه کورک عربیه واقع در مسیر شاهراه نمبر یک، عقب زده شد.

در اعلامیه آمده است که در این حمله تهاجمی که برای دو ساعت ناوقت دیشب دوام کرد، تلفات سنگین به گروه طالبان وارد شده است.

اما از تلفات نیروهای امنیتی افغان در این حمله چیزی گفته نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان با فرستادن یک پیام به رادیو آزدی، حمله طالبان بر پوسته امنیتی را تایید کرد، اما گفت که در این حمله به نیرو های افغان تلفات سنگین وارد شده و تنها دو جنگجوی این گروه کشته شده اند.

۱۸ تن از اعضای گروه طالبان در کندهار کشته شدند

موقعیت کندهار در نقشه افغانستان

قوماندانی امنیه کندهار می‌گوید، در یک عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی شورابک این ولایت ۱۸ تن از گروه طالبان کشته شدند.

به گفته جمال ناصر بارکزی سخنگوی این قوماندانی، عملیات دیشب در منطقه سروساهان راه‌اندازی شد.

او بیشتر گفت: "در این عملیات به دشمن جواب دندان‌شکن داده شد و هجده تن از آنها کشته شدند."

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان امروز در صحبت با رادیو آزادی، ادعای قوماندانی امنیه کندهار را رد کرد.

۱۵ جنگجوی گروه طالبان در زابل و ارزگان کشته شده اند

موقعیت زابل در نقشه افغانستان

مسئولان اردوی ملی از کشته شدن پانزده جنگجوی گروه طالبان در زابل و ارزگان خبر داده اند.

قول اردوی ۲۰۵ اتل در جنوب افغانستان می‌گوید، در عملیاتی‌که دیروز راه‌اندازی شد، چهار طالب شورشی زخمی شدند.

خواجه یحیی علوی سخنگوی این قول اردوی امروز به رادیو آزادی گفت: "در مربوطات قلات ولایت زابل عملیات نظامی انجام شد که در آن هشت طالب مسلح کشته و سه تن آنها زخمی شدند و یک موتر مملو از مواد انفجاری این گروه هم تخریب شد."

او گفت در یک عملیات جداگانه در ولسوالی شینکی ولایت زابل، دو جنگجوی گروه طالبان کشته و یک‌تن آنها زخم برداشتد.

آقای یحیی همچنان از عملیات در ترینکوت مرکز ولایت ارزگان هم جزئیات داد و گفت که در آن پنج طالب مسلح کشته شدند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند در صحبت با رادیو آزادی انجام این عملیات از سوی نیرو‌های امنیتی افغان را رد کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG