لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۴۹

حکمتیار: هنوز مرجع تصمیم‌گیری در مورد مدیریت صلح در کشور وجود ندارد


گلبدین حکمتیار رهبرحزب اسلامی افغانستان

رهبرحزب اسلامی افغانستان می‌گوید هنوز مرجع تصمیم‌گیری در مورد مدیریت مسائل مرتبط به صلح در کشور وجود ندارد.

گلبدین حکمتیار در نشستی به مناسبت سی‌ویکمین سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان، در کابل این انتقاد را مطرح کرد.

گلبدین حکمتیار رهبرحزب اسلامی افغانستان می‌گوید حکومت باید یک اجماع سیاسی را متشکل از شخصیت‌ها، اقوام و گروه‌های مختلف سیاسی به وجود آورد و در مورد صلح تصمیم نهایی را بگیرد.

آقای حکمتیار روز شنبه در نشستی به مناسبت سی‌ویکمین سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان، بر ایجاد مرجع مقتدر تصمیم‌گیری در پیوند به صلح تاکید کرد.

او افزود: "امروز اصلاً مرجعی وجود ندارد که بتواند در رابطه به صلح، آخرین تصمیم را بگیرد. مسئله اساسی این است که باید مرجعی مقتدر به‌عنوان آخرین مرجع باصلاحیت در رابطه به صلح به وجود آید و از همه جهات موثر نمایندگی کند."

وی تاکید کرد که حکومت باید اجماع سیاسی را متشکل از تیم‌های انتخاباتی دولت‌ساز، ثبات و همگرایی و صلح و عدالت اسلامی و افراد نزدیک به حامد کرزی رئیس جمهور پیشین به وجود آورد.

آقای حکمتیار به این باوراست که این چهار مجموعه می‌تواند به مشترک از اجماع سیاسی در کشور نمایندگی کنند و در مورد صلح تصمیم نهایی را بگیرند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان همچنین از روند گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا نیزحمایت کرد.

این در حالی است که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا به تازگی گفته است که نشانه‌های امیدوار کننده‌ای در رابطه به دستیابی به معاملۀ صلح با طالبان تا پایان این ماه وجود دارد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

در همین حال رئیس جبهه ملی نوین افغانستان از طرف‌های مذاکره‌کننده به‌خصوص حکومت افغانستان و طالبان خواست که در روند گفتگوهای صلح انعطاف پذیر باشند.

انوارالحق احدی خواستار افزایش نقش سیاسیون در روند گفتگوهای صلح شد.

انوارالحق احدی رئیس جبهه ملی نوین افغانستان
انوارالحق احدی رئیس جبهه ملی نوین افغانستان

آقای احدی افزود: "در افغانستان سیاستمداران مطرح نه با حکومت هستند و نه با طالبان. اینجا تنها موضوع صلح نیست، بلکه موضوع نظام هم مطرح است. در گفتگوهای مربوط به نظام هم تمام مردم حق دارند که سهم داشته باشند. پیشنهاد من به محمداشرف غنی این است که در کنار افراد حکومتی، به سیاسیون هم حق داده شود که در این گفتگوها شرکت کنند."

در پیوند به اظهارات گلبدین حکمتیار و انوارالحق احدی موفق به دریافت پاسخ مسئولان ریاست جمهوری نشدیم.

از سوی دیگر وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور روابط عامه و استراتیژی به تازگی ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای امریکا و طالبان هرچه زودتر به نتیجه برسد تا بعد از آن مذاکرۀ مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG