لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۶

افغانستان

سفر تیم ملی گلف افغانستان به کشور پاکستان

آرشیف

مجیب قاری‌زاده عضو مطبوعات کمیتۀ ملی المپیک افغانستان به رادیو آزادی گفت که تیم چهار نفری ورزشکاران گلف افغانستان برای اشتراک در تورنمنت آماتور گلف امروز یکشنبه (۲۷ دلو) به پاکستان رفت.

این رقابت‌ها از ۲۷ تا ۲۹ دلو به میزبانی فدراسیون گلف پاکستان در شهر لاهور برگزار می‌شود.

بر بنیاد معلومات مسئولان فدراسیون گلف، در این رقابت‌ها افزون بر تیم افغانستان و پاکستان تیم‌های شماری از کشورهای منطقه نیز حضور خواهند یافت.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

گروهی از رهبران زن خواستار کمک به زنان و دختران افغان شدند

آرشیف، شماری از دختران افغان

گروهی از زنانِ که رهبران کشورهای شان استند، خواستار کمک جامعه جهانی در زمینه حمایت از زنان و دختران افغان شده است.

یکی از آنها زوزانا چپوتووا، رئیس جمهور سلواکیا است.

او در بخشی از سخنرانی از قبل ثبت شده اش در اجلاس سالانۀ مجمع سازمان ملل متحد در نیویارک ناوقت دیروز گفت: "دختران و زنان در دو دهۀ گذشته در افغانستان می‌توانستد از حقوق مشروع خود استفاده کنند که این نباید از آنها گرفته شود. یک جا با صدراعظمان آیسلند و نیوزیلند و دیگر رهبران سیاسی زن خواستار حمایت از دختران و زنان شدیم."

در کابینۀ سرپرست حکومت طالبان که در هفتم ماه سپتمبر اعلام شد، به زنان جای داده نشده و مکاتب دخترانه بالاتر از صنوف ششم در افغانستان هنوز بازگشایی نشده است.

طالبان گفته اند که کار ادامه دارد تا تمام مکاتب دخترانه دوباره باز شوند.

آنها هم‌چنان گفته اند که حقوق زنان را در چهارچوب شریعت اسلام رعایت می‌کنند.

در یک انفجار در شهر جلال آباد یک تن کشته و هفت تن زخمی شدند

نقشه ننگرهار

در انفجاری در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار یک تن کشته و هفت تن به شمول چهار غیرنظامی صبح امروز شنبه (سوم میزان) زخمی شدند.

مواد انفجاری در یک گلدان در نزدیک منطقۀ باغ امیرشهید جاسازی شده بود.

یک منبع صحی در ننگرهار که خواست نامش افشا نشود به رادیو آزادی گفت که از محل رویداد جسد یک طالب و هفت زخمی شامل ۳ طالب و ۴ غیرنظامی به شفاخانۀ حوزوی ننگرهار انتقال داده شده است.

طالبان در این باره تا حال رسماً چیزی نگفته اند.

مسئولیت این رویداد را هنوز کسی یا گروهی نپذیرفته اما مسئولیت انفجارهای ماین در اوائل هفته گذشته در جلال آباد را که حداقل هشت کشته و دست کم ۲۰ زخمی بر جای گذاشت، داعش پذیرفت.

برنامه غذایی جهان با یک میلیون افراد نیازمند در افغانستان کمک کرده است 

آرشیف

برنامۀ غذایی جهان (WFP) می‌گوید که با یک میلیون تن از افراد نیازمند در افغانستان در ماه سپتمبر کمک کرده است.

دبلیو اف پی در تویتی ناوقت دیروز جمعه (دوم میزان) گفت شمار افرادی که از آغاز امسال به اینطرف با آن‌ها کمک شده است به شش میلیون و نُه صد هزار تن می‌رسد.

به گفته برنامه غذایی جهان، ۳۵۰ هزار زن حامله و شیرده و ۷۲۲ هزار کودکی که با خطر سؤتغذی روبه‌رو استند شامل این افراد اند.

مقام‌های سازمان ملل متحد و نهادهای مدد رسان از احتمال بحران بشری در افغانستان هشدار داده اند.

سازمان ملل متحد به هدف جمع آوری کمک بشردوستانه به افغانستان نشستی را در سیزدهم ماه سپتمبر یعنی حدود دو هفته پیش در شهر ژنیو سویس برگزار کرد.

در این نشست بیش از یک میلیارد دالر کمک بشری با افغانستان تعهد صورت گرفت.

غلام اسحاق‌زی به نمایندگی افغانستان در مجمع ملل متحد سخنرانی خواهد کرد

آرشیف، مجمع عمومی سازمان ملل متحد

انتظار می‌رود که غلام اسحاق‌زی به نمایندگی از افغانستان به روز دوشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، استیفن دوجاریک، سخنگوی انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید که نام غلام اسحاق زی، نمایندۀ دایمی به رسمیت شناخته شدۀ افغانستان در این سازمان، در فهرست سخنرانان شامل است.

در ادامۀ گزارش آمده است که تا کنون کمیتۀ که تصمیم می‌گیرد کی از افغانستان نمایندگی کند، جلسه اش را برگزار نکرده و چون که امروز و فردا رخصتی است، احتمال نمی‌رود این کمیته در این مورد جلسۀ برگزار کند.

طالبان با ارسال نامۀ به انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد خواسته اند که سهیل شاهین، سخنگوی پیشین دفتر سیاسی این گروه در قطر را به عنوان نمایندۀ دایمی افغانستان در این سازمان بپذیرد و اجازۀ سخنرانی طالبان در این نشست را دهد.

احمد مسعود: طالبان افغانستان را به پناهگاه امن تروریزم مبدل کرده اند

احمد مسعود رهبر جبهه ملی مقاومت بر ضد طالبان

احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود، رهبر جبهه ملی مقاومت بر ضد طالبان در دهۀ نود میلادی می‌گوید که طالبان افغانستان را به پناهگاه امن تروریزم بین‌المللی مبدل کرده اند.

آقای مسعود، رهبر جبهۀ مقاومت ملی افغانستان، این ادعا را دیروز از راه دور و مکان نامعلوم در کنفرانس بین‌المللی پوهنتون کامبریج پیرامون زندگی و میراث احمدشاه مسعود مطرح کرد، بی‌آنکه سند و شواهد ارائه کند.

طالبان تا کنون در این مورد تبصره نکرده اند، اما پیش از این اطمینان داده اند که به هیچ گروهی تروریستی اجازۀ حضور در افغانستان و استفاده از خاک این کشور علیه کشور‌های دیگر را نخواهند داد.

به دنبال حمله‌های یازدهم ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱ در امریکا که مسئولیتش را شبکۀ القاعده پذیرفته بود، ائتلاف به رهبری امریکا رژیم طالبان را در افغانستان سرنگون کرد.

این گروه به اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده پناه داده بود.

دیدبان حقوق بشر: طالبان قصد دارند به بدرفتاری هایی حکومت قبلی خود برگردند

یک فرد مسلح گروه طالبان

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که طالبان اقدامات نیمۀ دوم دهۀ نود میلادی را بار دیگر انجام می‌دهند.

هدر بار مسئول بخش زنان این سازمان با اشاره به سخنان ملا نورالدین ترابی یکی از بنیانگذاران گروه طالبان در مورد احتمال از سرگیری مجازات شدید دیروز جمعه (دوم میزان) به رادیو آزادی چنین گفت: "قانون گذاران افغانستان، وزارت عدلیۀ این کشور، دفتر سارنوال، ستره محکمه، این‌ها سال‌ها با هم کار کردند تا قانون جدید جنایی و قانون جزا را شکل دهند تا عصری باشند و قوانین موثری که مکلفیت‌های افغانستان در قوانین بین‌المللی حقوق بشر را بازتاب می‌داد. با این اعلامی که شما به آن اشاره کردید، به نظر می‌رسد که طالبان این قوانین را یک شبه کنار می‌گذارند و بدرفتاری هایی را جانشین آن می‌سازند که از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ انجام می‌دادند."

ملا نورالدین ترابی، وزیر عدلیه پیشین رژیم گفته است که مجازات شدید مانند قطع اعضای بدن و اعدام افراد از سر گرفت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، ترابی که حالا مسئول زندان‌های طالبان است هم چنان گفته که کابینۀ سرپرست طالبان هنوز تصمیم نگرفته که حدود شرعی را در محضر عام جاری کند یا نه.

به گفتۀ او، روی یک پالیسی در این باره کار می‌شود.

طالبان اطمینان داده اند که به حقوق بشر احترام دارند.

روسیه: عملکرد طالبان را از نزدیک نظارت می‌کنیم

نمای از قصر کرملین

روسیه می‌گوید، مانند سایر کشور‌های جهان مناسب می‌داند که عملکرد طالبان در افغانستان را از نزدیک نظارت کند.

دمتری پسکوف سخنگوی کرملین این سخنان را در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا روسیه می‌خواهد، از مقام‌های نو افغانستان نمایندۀ را دعوت کند؟ بیان کرد.

او افزود که روسیه همچون اکثر کشور‌های جهان این را مناسب می‌داند که ببیند طالبان در افغانستان چه می‌کنند، تشکیل حکومت آنها چگونه است و تعهدات‌شان را چگونه عملی خواهند کرد.

تاکنون هیچ کشور جهان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

در این حال، پنج عضو دایمی سازمان ملل متحد، امریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه از طالبان خواسته اند که حقوق زنان و دختران را رعایت کنند و حکومت همه شمول تشکیل دهند.

اقدام شبکه زنان ژورنالیست در هند برای کمک با زنان خبرنگار افغان

آرشیف، گوینده یکی از رادیو های محلی ولایت کندز

شبکه زنان ژورنالیست در هند، به خاطر همبستگی با زنان خبرنگار و غیرنظامیان گیرمانده به ویژه زنان افغان جمع آوری کمک را آغاز کرده است.

به گفته شبکه زنان ژورنالیست این ابتکار از ۹ سپتمبر به این‌سو آغاز شده و در ظرف دو هفته ۵۰ هزار دالر جمع آوری کرده است.

این شبکه ابراز امیدواری کرده که پول بیشتر جمع آوری کنند و به این گونه از خبرنگاران زن در افغانستان حمایت نمایند.

آنها می‌گویند، پول را برای خرید تکت طیاره، ویزه و دیگر هزینه ها، جمع کرده اند.

شرکت "ایربی‌ان‌بی" به ۲۰ هزار پناهجوی افغان اسکان رایگان کمک می‌کند  

آرشیف

شرکت کرایه دهی خانه و اپارتمان در ایالات متحده بنام "ایربی‌ان‌بی" حاضر است به بیست هزار افغان پناهجوی دیگر خانه و آپارتمان رایگان کمک کند.

این شرکت که مرکز آن در سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا موقعیت دارد، پیش از این هم به بیست هزار مهاجر افغان به طور رایگان اسکان فراهم کرده است.

شرکت "ایربی‌ان‌بی"‌ همچنان از سخاوت و مهمان نوازی مردم امریکا ابراز امتنان کرد که برای ده‌ها هزار افغان خانه بدون کرایه کمک کرده اند.

پس از پانزدهم ماه آگست که طالبان حاکمیت در افغانستان را به دست گرفتند، زندگی عدهٔ از افغانان تحت سلطه طالبان در خطر افتاده، به ایالات متحده و برخی کشور‌های دیگر مهاجر شدند.

گمان می‌رود که نیاز به اسکان رایگان در امریکا افزایش یافته، زیرا در حال حاضر هم تعدادی زیاد راهی امریکا اند.

افغان‌های ترجمان: نیروهای ترکی در قسمت خروج ما اقدام نکردند

آرشیف، یک جنرال قوای نظامی ترکیه در کابل

افغان‌های ترجمان که در دو دهه با نیروهای ترکی در چوکات ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان کار کرده، شکایت دارند که ترکیه همچون سایر کشور‌ها آنها را از افغانستان بیرون نکرده.

آنها می‌گویند که شمار ‌شان تا ۱۲۰ تن می‌رسند و در افغانستان در بلاتکلیفی باقی مانده اند.

یک تن آنها که به خاطر نگرانی امنیتی نخواست از وی نام گرفته شود، دیروز جمعه (دوم میزان) به نمایندگی از دیگران به رادیو آزادی گفت: "ما از چهار ماه به این‌سو با نیروهای ترکیه در مذاکره بودیم. تا آخرین لحظات وعده دادند که ما را بیرون می‌کشند و در اخیر آنها رفتند و ما در میدان ماندیم."

آنها می‌گویند، از سازمان ناتو هم خواستار کمک شده اند.

آنها می‌گویند که در افغانستان نه تنها به تهدید طالبان روبه‌رو اند بلکه گروه‌های تندرو دیگر مانند داعش هم آنها را تهدید می‌کنند.

عمران خان: موقف سخت‌گیرانه جو بایدن در برابر طالبان غیر ضروریست

عمران خان صدراعظم پاکستان

عمران خان صدراعظم پاکستان می‌گوید، طالبان می‌توانند در بخش صلح شریک بلقوهٔ ایالات متحده و پاکستان باشند.

او که با مجلهٔ نیوزویک صحبت می‌کرد موقف سخت‌گیرانه رئیس جمهور جو بایدن در برابر طالبان را غیر ضروری دانست.

عمران خان افزود، اسلام آباد متمایل است که در مبارزه با تروریزم همکار امریکا باقی بماند.

او همکاری ایالات متحده با قدرت‌های منطقه برای جلوگیری از یک فاجعه را خیلی با اهمیت خواند. فاجعه که احتمال آن با تحکیم حاکمیت طالبان در افغانستان افزایش یافته است.

عمران خان به تصرف کامل طالبان بر افغانستان برای اولین بار در ۲۴ سال گذشته اشاره کرده گفت که به این دلیل ممکن وضعیت امنیتی افغانستان هم ثبات یابد.

او در پاسخ به سؤال در باره به رسمیت شناختن حکومت طالبان گفت، در این باره با مشوره همراه کشور‌های همسایه تصمیم می‌گیرد.

منبع: شش تن بطور مرموز در ننگرهار کشته شده اند

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

بر اساس گزارش‌ها از شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار، در دو روز گذشته اجساد ۶ تن که به گونهٔ مرموز کشته شده اند، بدست آمده.

یک منبع محل که نخواست از وی نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت، دیروز جمعه (دوم میزان) سه جسد با دست بسته پیدا شد.

این اجساد از فارم هده در جنوب شهر بدست آمدند.

پیش از این هم سه جسد در همین منطقه پیدا شده بود.

مقام‌های طالبان در ننگرهار تاکنون به پرسش‌های طالبان پاسخ نداده اند.

گزارش‌ها: مسکو درباره دیدار احتمالی هیئت طالبان از روسیه رایزنی می‌کند

آرشیف٬ سفر هیئت طالبان به روسیه

گزارش‌ها می‌رساند که مسکو در مورد دیدار احتمالی هیئت حکومت طالبان از روسیه، سرگرم بحث با این گروه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این موضوع را یک منبع امروز (۲۴ سپتمبر) به خبرگزاری ریا روسیه ابراز کرد.

خبرگزاری ریا به نقل از ذبیح‌الله مجاهد٬ یک سخنگوی طالبان و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان گفته است که کابل دنبال همچون تماس‌هاست.

طالبان در پانزدهم ماه آگست کنترل کابل، پایتخت افغانستان را در دست گرفتند و چند روز بعد کابینۀ سرپرست‌شان را معرفی کردند.

تاکنون هیچ کشور حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

اگر سفر هیئت حکومت طالبان به مسکو رسماً تأیید و انجام شود، این نخستین سفر این گروه پس از به قدرت رسیدنش در افغانستان خواهد بود.

پیش از تغییر رژیم در افغانستان، هیئت دفتر سیاسی طالبان در قطر چند بار از روسیه دیدار کرده بود.

'هنگری افغانان بیشتر را پذیرفته نمی‌تواند'

پیتر زایجرتو، وزیر خارجۀ هنگری

پیتر زایجرتو، وزیر خارجۀ هنگری می‌گوید که کشورش افغانان بیشتر را پذیرفته نمی‌تواند.

او به خبرگزاری تاس روسیه گفته است که اتحادیۀ اروپا نباید تجربۀ تلخ سال ۲۰۱۵ را تکرار کند، زمانی که به گفتۀ زایجرتو، شهروندان سوریه در مرز‌های جنوبی این اتحادیه گردهم آمده بودند.

وزیر خارجۀ هنگری افزوده است که تمامی افغانانی را که با نیروهای هنگری در افغانستان کار کرده بودند، از افغانستان منتقل کرده‌اند و مسوولیت خود را انجام داده‌اند.

اما او شمار این افغانان را مشخص نکرده.

از سوی دیگر رییس جمهور مقدونیۀ شمالی گفته است که پذیرش پناهجویان افغان که از طالبان فرار کرده اند یک "مسوولیت اخلاقی‌ست".

ستیفو پینداروفسکی در سخنرانی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت کشورش تا به حال حد اقل ۷۵۰ افغان را که با نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا کار کرده‌اند، خبرنگار و یا کارمند سازمان‌های دولتی بوده اند، پناه داده است.

ترابی: مجازات قطع اعضای بدن و اعدام دوباره عملی می‌شود

نور الدین ترابی٬ وزیر عدلیۀ دور گذشتۀ حاکمیت طالبان

وزیر عدلیۀ دور گذشتۀ حاکمیت طالبان و یکی از بنیانگذاران این گروه می‌گوید، باز هم مجازات‌های شدید مانند قطع اعضای بدن و اعدام عملی خواهد شد.

ملا نور الدین ترابی در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس انتقادها از اعدام‌ها توسط طالبان در گذشته را رد کرده است.

طالبان در دور گذشتۀ حاکمیت‌شان در افغانستان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی در محضر هزاران تن، عمدتماً در استدیوم‌ها، مجرمان را اعدام می‌کردند، اما آقای ترابی گفته، ممکن است این بار مجرمان در محضر عام مجازات نشوند.

ملا نورالدین ترابی همچنان گفته که آن‌ها هیچ گاه در مورد قوانین و مجازات دیگران چیزی نگفته اند و هیچ کس هم نباید در مورد قوانین آن‌ها چیزی بگوید.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG