لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۵۱

تیم ثبات و همگرایی: پس از سرپل برای چند ولایت دیگر نیز والی معرفی خواهد شد


محمد نور رحمانی - شخصی که از سوی تیم ثبات و همگرایی والی سرپل گماشته شده است

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله می‌گوید امروز شنبه برای سرپل والی معرفی شده و برای شماری از ولایت‌های دیگر هم والی معرفی خواهد شد.

فریدون خوزون، سخنگوی این تیم می‌گوید که رهبران تیم ثبات و همگرایی تا دو روز دیگر برای شماری از ولایت‌های دیگر نیز والی و معاون والی معرفی خواهند کرد.

اما ادارۀ مستقل ارگان‌های محل این اقدام را خلاف قانون می‌داند و می‌گوید که با عاملان آن باید برخورد قانونی صورت گیرد.

در این حال، دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که از تلاش‌های روان به‌هدف جایگزینی مقام‌های حکومتی سخت نگران است.

عبدالله عبدالله، رهبر تیم ثبات و همگرایی پس از اظهاراتش در مورد تشکیل به گفتۀ او حکومت همه‌شمول، به تازگی به ولایت سرپل والی معرفی کرده است.

این را فریدون خوزون، سخنگوی این تیم انتخاباتی به روز شنبه به رادیوی آزادی گفت: "امروز ما رسماً برای سرپل والی معرفی کردیم و او هم کارش را آغاز کرد. این اقدام برای ولایت‌های دیگر هم صورت خواهد گرفت و والی پنجشیر هم به‌گونۀ رسمی از تیم ثبات و همگرایی اعلام حمایت کرده است."

فریدون خوزون، سخنگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی
فریدون خوزون، سخنگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی

تیم ثبات و همگرایی محمدنور انوری، رئیس شورای ولایتی سرپل را به‌عنوان والی این ولایت معرفی کرده است.

به گفتۀ خوزون، افغانستان به یک حکومت همه‌شمول نیاز دارد که در حال شکل‌گیری است.

جنجال سیاسی روان پس از آن آغاز شد که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات را به روز سه شنبه اعلام کرد. به اساس آن محمداشرف غنی ۵۰.۶۴ درصد آرا و عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ درصد آرا را کسب کرد. عبدالله این نتایج را غیرقانونی خواند و خودش را برنده اعلام کرد.

نمایندگی سازمان ملل متحد ملل در افغانستان (یوناما) با صدور اعلامیه‌یی از آنچه که تلاش‌های روان به‌هدف جایگزینی مقام‌های حکومتی خوانده، سخت ابراز نگرانی کرده است.

(یوناما) در این خبرنامه‌ امروز گفته است: "استفاده از فشار و دیگر راه‌های غیرقانونی آرزوی مردم به برقراری صلح را به‌خطر می‌اندازد."

در این خبرنامه از همه جوانب خواسته شده تا از شکیبایی کار گیرند، اختلاف‌های شان را از راه مذاکره حل کنند و به نظم قانون اساسی احترام بگذارند.

از سوی دیگر، نیکولاس کی نمایندۀ ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان امروز در توییتر گفته که اکنون زمان آن است که رهبران سیاسی افغانستان برای حمایت از روند صلح گرد هم آیند.

او افزوده که در این شرایط اقدامات یک جانبه نه بل آرامش، گفت‌وگو و سازش نیاز است و این فرصت پیش‌آمده برای صلح نباید از دست داده شود.

ادارۀ مستقل ارگان‌های محل می‌گوید که هر فرد و یا طرفی که مانع کارهای عامه در افغانستان می‌شود، خلاف قانون عمل می‌کند.

سیدشاه سقیم، سخنگوی این اداره به روز شنبه به رادیوی آزادی گفت: "هیچ کسی حق ندارد که به ارزش‌های ملی و مکان‌های عامه زیان برساند. اگر هر کسی این گونه اقداماتی را انجام می‌دهد حسابش با نهادهای عدلی و قضایی است. در حال حاضر اداره‌های محلی ما در تمام ولایت‌ها فعال است و والیان به کارهایشان رسیدکی می‌کنند. تنها در سرپل مشکلی به میان آمده است."

آقای سقیم می‌گوید وضعیت پیش‌آمده در شماری از ولایت‌ها به زودی تحت کنترل خواهد آمد.

شهروندان افغانستان این وضعیت را قابل نگرانی می‌دانند و می‌گویند که با ادامۀ وضعیت مشکلان آنان زیاد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG