لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۵

والی معرفی‌شده از سوی عبدالله وارد ساختمان ولایت بغلان شد


گردهمایی مردم بغلان برای تعیین کردن والی جدید این ولایت

گزارش‌ها می‌رساند که والی معرفی‌شده از سوی داکتر عبدالله عبدالله رهبر تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی ​وارد ساختمان ولایت بغلان شد.

در ادامۀ تنش‌های اخیر روی اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات این کشور، عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی برای ولایت بغلان والی معرفی کرد.

خبرنگار رادیوی آزادی در بغلان گزارش داده که جنرال مصطفی، والی تعیین‌شده از سوی عبدالله عبدالله پیش چاشت امروز با هواداران تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی وارد ساختمان ولایت بغلان شد.

جنرال مصطفی محسنی، والی تعیین‌شده از سوی عبدالله عبدالله در حضور هواداران تیم ثبات و همگرایی در داخل ساختمان ولایت بغلان گفت: "جنجال‌هایتان را حفظ کنید و با نیروهای امنیتی کاری نداشته باشید و داخل تعمیر ولایت نروید. ما و شما به‌خاطر تطبیق یک امر قانونی و اصولی به این‌جا آمدیم و با کسی کار نداریم."

در همین حال، نور رحمان اخلاقی، عضو رهبری تیم ثبات و همگرایی می‌گوید که تا به حال به شمول بغلان، برای ۴ ولایت والی معرفی شده و این روند ادامه خواهد یافت.

او افزود: "جنرال مصطفی محسنی به حکم داکتر عبدالله عبدالله رئیس جمهور حکومت همه‌مشول به‌عنوان والی بغلان معرفی شدند و به کمک مردم در ولایت جابه‌جا شدند. این چهارمین ولایت است که این کار انجام شده، در بغلان، سرپل، جوزجان و پنجشیر که اعلام حمایت کرد."

اما ویس صمیمی، فرمانده پولیس بغلان می‌گوید که پس از چاشت امروز شماری از معترضان برای چند دقیقۀ محدود وارد ساختمان ولایت شدند و در حال حاضر ساختمان ولایت بغلان در کنترول نیروهای امنیتی و حکومت محلی قرار دارد.

او افزود: "همان تظاهرات کنندگانی که می‌خواستند مظاهره کنند و وارد دفتر مقام ولایت شوند، برآمدند و همه‌شان پراگنده شدند. من خودم، والی و رئیس امنیت از صبح تا حال در داخل ولایت هستیم."

در همین‌حال وزارت داخلۀ افغانستان با صدور اعلامیه‌ای زیر نام اعلامیۀ مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی کشور گفته است که بر بنیاد "قوانین نافذه" دولت جمهوری اسلامی افغانستان، حمله بر تأسیسات دولتی، غصب و تخریب آن و نیز مانع ایجاد کردن در روند امور کار نهادهای دولتی "خیانت ملی" و جرم پنداشته می‌شود.

در این اعلامیه همچنان آمده است که نیروهای امنیتی و دفاعی مؤظف اند تا جلو چنین اقداماتی را بگیرند.

وزارت داخله در این اعلامیه افزوده که تیم‌های انتخاباتی معترض در جریان حرکت‌های اعتراضی‌شان باید قانون را رعایت کنند و از حمل سلاح و تخریب تأسیسات عام‌المنفعه جلوگیری کنند.

از سوی دیگر، نیکولاس کی نمایندۀ ارشد غیر نظامی ناتو در افغانستان امروز در تویتر گفته "لازم است که رهبران سیاسی آرامش، گفت‌وگو و سازش را اختیار کنند و ناتو از تمام طرف‌ها می‌خواهد که روند صلح و وحدت ملی را در اولویت خود قرار دهند".

آقای کی افزوده "ناتو از اقدامات هیچ طرفی که سبب افزایش تنش یا خطر خشونت شود، حمایت نمی‌کند".

جنجال سیاسی روان پس از آن آغاز شد که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات را به روز سه شنبۀ هفتۀ گذشته اعلام کرد. به اساس آن محمد اشرف غنی ۵۰.۶۴ درصد آرا و عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ درصد آرا را کسب کرد. عبدالله این نتایج را غیر قانونی خواند و خودش را برنده اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG