لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۳۲

شکایت باشنده‌های فاریاب از استقرار نیروهای افغان در یک مکتب


آرشیف

تعلیم و تربیه در افغانستان به‌شیوه‌های مختلف تحت تاثیر جنگ قرار گرفته‌است. مخالفت مخالفان مسلح دولت برای آموزش دختران و نبود تسهیلات لازم از چالش‌های اصلی تعلیم و تربیه است. اما در موارد زیادی مکتب‌ها به‌پایگاه‌های نظامی تبدیل شده‌است.

منابع محلی در ولایت فاریاب می‌گویند که از سه ماه به این سو ساختمان یک مکتب در ولسوالی قرمقول به عنوان پایگاه امنیتی استفاده می‌شود.

مکتب سعدالله شهید یکی از لیسه‌های بزرگ ولسوالی "قرمقول" ولایت فاریاب محسوب می‌شود، اما از سه ماه بدین سو دروازه این لیسه به‌روی شاگردان بسته است. شماری از مردم این ولسوالی به رادیو آزادی گفتند که نظامیان به صنف‌های درسی این مکتب مستقر شده و به عنوان قرارگاه امنیتی از آن استفاده می‌کنند.

محمدالله یکی از آنان گفت، با استقرار نیروهای امنیتی در این مکتب، صدها دانش‌آموز از آموزش محروم شده‌اند.

وی افزود: "بیش از سه ماه در ساختمان لیسه سعدالله شهید نظامیان جابجا شده‌اند. سرنوشت کودکان را زیر پا می‌کنند. این نه در قانون است، نه در مقررات است، حتی در منطق نیست که جای تعلیم و تربیه را اردو و یا پولیس بگیرد. ما می‌خواهیم هرچه زودتر این نظامیان خارج شوند و تعلیم و تربیه دوباره در این مکتب آغاز شود."

از سویی هم محمد شریف یکی دیگر از اهالی ولسوالی قرمقول می‌گوید که این امر باعث شده که فرزند او از آموزش باز بماند: "بیشتر از سه ماه می‌شود که مکتب سعدالله شهید در ولسوالی قرمقول به دسترس نظامیان قرار دارد. نه از چوکی خبراست و نه از میز. فرزندان ما از تعلیم و تربیه بازمانده‌اند. حتی یک روزهم داخل مکتب نشده‌اند. ما از دولت محلی و مرکزی تقاضا کردیم؛ برای ما جواب قناعت‌بخش ندانده‌اند."

در همین حال، آمریت معارف ولسوالی قرمقول با تأیید این موضوع، می‌گوید که اگر وضعیت به همین صورت ادامه یابد، ساختمان این مکتب هم آسیب خواهد دید.

شماری از اعضای شورای ولایتی فاریاب نسبت به این وضعت اظهار تأسف کرده‌اند. محمد روزی، منشی این شورا به رادیو آزدی گفت که مقام‌های محلی هم به این موضوع توجه نکرده‌اند.

آقای روزی گفت: "موضوع لیسه سعدالله شهید واقعاً تأسف‌آور است. مردم بارها به ما نیز مراجعه کرده‌اند. در آنجا از مدت سه ماه بدین سو نیروهای امنیتی جابجا شده‌اند. به‌حیث سنگر استفاده می‌شود. ما هرچند موضوع را با مقام‌های محلی نیز گفتیم اما هنوز در این مورد اقدامی نشده‌است."

مسئولان نظامی و پولیس ولایت فاریاب از اظهار نظر در این مورد خودداری کردند.

مکتب سعدالله شهید در کنار شاهراه نمبریک میمنه‌مزارشریف در ولسوالی قرمقول موقعیت دارد. به‌گفته مسئولان، این مکتب حدود هزار دانش‌آموز دارد.

XS
SM
MD
LG