لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۵

وزارت داخله: تلفات پولیس ملی و محلی در ۱۳۹۸ کاهش یافته است


شماری از منسوبین پولیس ملی افغانستان

در ادامۀ برنامۀ حسابدهی دولت به ملت، امروز شنبه (۲۴ حوت) وزارت داخله در بارۀ دست‌آوردها و کارهایش در سال ۱۳۹۸ به خبرنگاران گزارش داد.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله در این برنامه به خبرنگاران گفت که در میزان تلفات پولیس ملی ۱۱ درصد و در میزان تلفات پولیس محلی ۲۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش آمده است.

آقای اندرابی اما آمار تلفات پولیس ملی و محلی را ارائه نکرد.

آرشیف، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله حین مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی.
آرشیف، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله حین مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی.

او گفت: "با وجودی که سطح جنگ بالا بود، نیروهای پولیس ۱۱ درصد کاهش داشت و همچنین ۲۶ درصد کاهش در تلفات پولیس محلی داشتیم."

آقای اندرابی در این برنامه همچنین گفت که میزان جرایم جنایی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش یافته است.

به گفتۀ او، در این سال ۱۶۳۴۰ واقعه جنایی در سراسر افغانستان رخ داد و ۲۰ هزار و ۵۵۴ تن به اتهام دست داشتن در این جرایم بازداشت شده‌اند.

سرپرست وزارت داخله گفت که این وزارت همچنین ۳۶۶۱ عملیات در راستای مبارزه با مواد مخدر راه اندازی کرد که در نتیجۀ آن ۹۸ دستگاه تولید و ۳۰ ذخیره‌گاه مواد مخدر کشف و از بین برده شدند.

مسئولان این وزارت می‌گویند برای مبارزۀ بهتر با جرایم، سیاست جدیدی تدوین کرده‌اند که تمرکز آن بیشتر بر شناسایی و کاهش جرایم سازمان‌یافته و پاسخگو کردن مسئولان مبارزه با جرایم پولیس است.

آن‌ها همچنین ادعا می‌کنند که بیشتر حملات طالبان را در سال‌جاری خورشیدی دفع و همچنین ۹ ولسوالی را از کنترول طالبان بیرون کردند.

اما شماری از آگاهان نظامی می‌گویند که توجه پولیس باید بیشتر به امنیت مردم باشد.

عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی
عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی

عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی به رادیو آزادی گفت که مردم احساس امنیت نمی‌کنند: "چیزی که مردم آرزو دارند، این است که شما چطور امنیت مردم را تأمین می‌کنید. در حالی که شما دو هفته پیش عملیاتی در شهر کابل راه‌اندازی کردید، در جریان عملیات شما مردم کشته شدند، خانه‌های مردم دزدی می‌شد. موترسایکل‌سوارها به مردم حمله می‌کنند و اموال مردم را دزدی می‌کنند."

وزارت داخلۀ افغانستان در حالی از کاهش ۲۱ درصدی میزان جرایم در سراسر کشور خبر می‌دهد که افزایش سرقت‌ مسلحانه در شهر کابل در سال جاری خورشیدی انتقاد تند باشندگان این شهر را به همراه داشت.

XS
SM
MD
LG