لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۰

نماینده ملکی ناتو خواستار کنار آمدن غنی و عبدالله شد


محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله

نیکولاس کی نماینده غیرنظامی ناتو برای افغانستان در تازه‌ترین پیامش به بحران کرونا در جهان و بحران سیاسی در افغانستان اشاره کرده است.

او در پیامی کوتاه ویدیویی که در حساب کاربری توییترش پخش کرده گفته است که کرونا جهان را با "بحران" روبه‌رو کرده، اما به همین شکل در افغانستان یک "بحران سیاسی" جریان دارد.

آقای کی می‌افزاید که این حیرت‌انگیز است که رهبران سیاسی افغانستان نمی‌توانند برای ختم اختلاف‌های سیاسی خود راه‌حل پیدا کنند.

وی خطاب به رهبران سیاسی افغانستان گفته که به اختلاف‌های خود پایان دهند و با هم به توافق برسند: "در افغانستان بحران سیاسی است و این حیرت‌انگیز است که رهبری سیاسی نمی‌تواند راه‌حل پیدا کنند تا چگونه اختلاف‌ها را پایان دهند و کشور را یک دست بسازند. آن‌ها باید در عرصه‌های صلح و صحت کار کنند. من از هر دو طرف می‌خواهم که برای اختلاف‌های سیاسی خود راه‌حل پیدا کنند."

اظهارات نماینده ناتو در حالی مطرح می‌شود که دوشنبه (۱۹ حوت) هفته گذشته علاوه بر محمداشرف غنی که از سوی کمیسیون انتخابات به عنوان برنده انتخابات اعلان شده بود، عبدالله عبدالله نیز با نپذیرفتن نتیجه انتخابات، مراسم تحلیف برگزار کرد.

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که گفت‌وگو راه‌حل این مشکلات است.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور محمداشرف غنی به رادیو آزادی گفت، آن‌ها برای حل مشکلات پیش آمده گفت‌وگو را پیشنهاد می‌کنند:‌ "خواست ما این است که تمام مشکلات از طریق گفت‌وگو و مذاکره حل شود. هیچ مشکلی وجود ندارد که راه حل نداشته باشد. از همین خاطر از تمام طرف‌ها می‌خواهیم تا مشکلات را از راه گفت‌وگو حل کنند."

پیش از این برخی نزدیکان عبدالله عبدالله نیز در برخی محافل رسانه‌ای گفته‌اند که دروازه گفت‌وگوها از سوی آنان باز است.

از سوی دیگر برخی چهره‌های سیاسی در خانه محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گرد آمده و روی مسایل صلح و بحران سیاسی بحث کرده‌اند.

در این نشست حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، محمد محقق، انوارالحق احدی و صلاح‌الدین ربانی نیز حضور داشتند.

منابعی از درون این نشست به رادیو آزادی گفته‌اند که گفت‌وگوهای صلح و بحران سیاسی در افغانستان موضوع بحث این نشست بود.

این در حالی است که پیش از این وزارت خارجه امریکا نیز در اعلامیه با حکومت موازی در افغانستان مخالفت کرده اما برای حل آن از راه سیاسی تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG