لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۴۲

بخش ارتوپیدی شفاخانه حوزوی هرات مسدود شد


شفاخانه ارتوپیدی هرات

مسئولان صحی هرات می‌گویند که بخش ارتوپیدی شفاخانه حوزوی هرات که ۷۰ بستر دارد روز گذشته (دوشنبه ۲۶ حوت) به ‌دلیل ابتلای یک داکتر به ویروس کرونا، مسدود شد.

عارف جلالی، سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات امروز سه‌شنبه (۲۷ حوت) به رادیو آزادی گفت که این داکتر سابقه سفر به ایران داشته و تمام کارمندان این بخش نیز در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

او افزود: "هفتاد بستر است. ارتوپیدی ما تقریباً حدود ۲۵ تا ۳۰ نفر می‌شوند، به شمول داکتر صاحبان و نرس‌ها. ما این‌ها را مکملاً به نمونه‌گیری روان کردیم و اول آن‌ها را قرنطینه خانگی کردیم و پس از آن، به نمونه‌برداری روان کردیم تا نتیجه آن‌ها معلوم شود."

مسؤولان صحی هرات نگران هستند که چند روز کار مشترک داکتر ابتلا به ویروس کرونا در بخش ارتوپیدی، احتمالاً سبب انتقال ویروس کرونا به کارمندان صحی و مریضان شده باشد.

بخش ارتوپیدی شفاخانه حوزوی هرات مسدود شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

سرطبیب شفاخانه حوزه وی هرات به رادیوآزادی گفت که داکتران ارتوپیدی شفاخانه‌های خصوصی اعلام آمادگی کرده‌اند تا به گونه رضاکارانه در این بخش کار کنند: "یک تیم آمده بودند از همکاران متخصص ارتوپیدی از کلینک‌های خصوصی برای ما اعلان همکاری کردند تا تعیین و تکلیف خود پرسونل ارتوپیدی آن‌ها می‌آیند به شکل رضاکار از کلینک‌های خصوصی عرضه خدمات به مریضان ارتوپیدی می‌کنند."

هرات به دلیل همسایگی با ایران، در معرض شیوع ویروس کرونا قرار دارد. روزانه بیش از ده هزار مهاجر افغان از کشور ایران وارد هرات می‌شوند.

این وضعیت نگرانی مردم هرات را برانگیخته است.

احمد و پرویز در شهر هرات می‌گویند: "حالا یک بخشی از شفاخانه تعطیل شده به خاطر کرونا. ترس ما این است که مردم باید خود را اداره کنند و ماسک بزنند و جدی بگیرند کرونا را."

این در حالی است که ۳۸ نفر مشکوک به ابتلا به این ویروس و یک نفر با تست مثبت کرونا، از شفاخانه‌ای در هرات فرار کرده‌اند.

فریبا یک تن از مریضان مشکوک به ویروس کرونا در بخش قرنطینه شفاخانه هرات است.

او از این مرکز فرار نکرده. او نبود امکانات را از دلایل اصلی فرار مریضان مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا می‌داند: "ما به داخل بخش هیچ چیزی نداریم. شما همین حالا پنج دقیقه بروید به داخل بخش من غلامی شما را می‌کنم. من هستم که آنجا طاقت می‌کنم. ما نه آنجا نان خورده می‌توانیم، نه آب خورده می‌توانیم و نه برای ما پایواز می‌گذارد. هیچ چیزی نمی‌گذارد."

اما مسئولان اداره صحت هرات چنین ادعایی را رد می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که تسهیلات بخش قرنطینه افزایش خواهد یافت. تا حال در هرات ۱۳ مورد ابتلا به این بیماری تشخیص شده است.

XS
SM
MD
LG