لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۴

اقدام متقابل ایران و افغانستان: اخراج دیپلومات‌های یک دیگر


بیرق‌های ملی افغانستان و ایران

یک منبع در سفارت افغانستان در ایران به رادیو آزادی گفته که دو دیپلومات افغان از آن کشور اخراج شده‌اند.

به گفته این منبع که نخواست به دلیل حساسیت موضوع نامش ذکر شود، دولت ایران دو دیپلومات افغانستان در ایران را سه روز پیش اخراج کرده است.

به گفته‌ منبع، این اقدام دولت ایران در واکنش به اخراج دو دیپلومات ایرانی است که حدود ۴۵ روز پیش از افغانستان اخراج شده بودند، اما این خبر رسانه‌ای نشده بود.

براساس اظهارات این منبع، یکی از دیپلومات‌های اخراج شده در سفارت افغانستان در تهران و دومی در قونسلگری افغانستان در مشهد کار می‌کرده است.

منبع رادیو آزادی می‌گوید یکی از این دیپلومات‌ها در حالی از ایران اخراج شده است که به دلیل ابتلا به کرونا در قرنطینه به سر می‌برد.

این منبع می‌افزاید که دلیل اخراج این چهار دیپلومات از دو کشور، طرح اتهام‌ متقابل جاسوسی بوده است.

غفور لیوال سفیر افغانستان در ایران
غفور لیوال سفیر افغانستان در ایران

غفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران که حالا در اروپا به سر می‌برد، در پاسخ به تماس رادیو آزادی گفت که در این مورد نمی‌خواهد صحبت کند و باید با وزارت خارجه‌ افغانستان تماس بگیریم.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه‌ افغانستان، بدون این که اخراج این دیپلومات‌ها را رد یا تأیید کند، در پیامی به رادیو آزادی گفت که "روابط افغانستان و ایران عادی و بر مبنای همسایگی نیک استوار است. نمایندگی‌های قنسولی و سیاسی هر دو کشور به شکل عادی و بدون کدام مشکل فعالیت دارند."

روابط دیپلوماتیک بین ایران و افغانستان پیش از این گرم بوده است. ایران یکی از بزرگترین شریکان تجاری افغانستان است و میلیون‌ها تن از شهروندان افغانستان در جریان جنگ‌های چهاردهه‌ اخیر به ایران پناه برده‌اند.

افغانستان با آنکه با امریکا روابط نزدیک دارد، کوشیده روابطش با تهران تحت تأثیر اتحاد استراتژیکش با امریکا قرار نگیرد.

امریکا بزرگ‌ترین حامی افغانستان در مبارزه با تروریزم و بازسازی این کشور است.

XS
SM
MD
LG