لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۴

افغانستان

دیدبان حقوق بشر: قتل فرخنده بازتاب دهندۀ وضعیت نگران‌کننده زنان افغان است

فرخنده ملکزاده، پنج سال پیش در روز نزدهم ماه مارچ، از سوی شماری از افراد خشمگین مورد لت‌و‌کوب قرار گرفت و سپس زنده آتش زده شد

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، قتل فرخنده بازتاب دهندۀ وضعیت نگران کننده حقوقی زنان افغان در اجتماع است.

فرخنده ملکزاده، پنج سال پیش در روز نزدهم ماه مارچ، از سوی شماری از افراد خشمگین مورد لت و کوب قرار گرفت و سپس زنده آتش زده شد.

او بیست و هفت عمر داشت و علوم دینی را فرا گرفته بود.

هیدر بار معاون دیدبان حقوق بشر در امور زنان، به رادیو آزادی گفت که قتل فرخنده، آشکار ساخت که وضعیت زنان در افغانستان خیلی ضعیف است و حکومت‌ها در این‌کشور برای مصئونیت از حقوق آنها، اهمیت خیلی کم داده اند.

به گفتۀ بار: "برای حکومت افغانستان نیاز است تا بدون کدام مانع، برای زنان در پروسۀ صلح هم جایگاۀ مناسب بدهد تا حقوق زنان مصون بماند."

هیدر بار همچنان گفت: "زنان افغانستان سهم پنجاه – پنجاه در صلح می‌خواهند."

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

انتظار می‌رود افغانستان، جزء بحث‌های اجلاس وزیران خارجۀ ناتو باشد

آرشیف، اجلاس وزیران خارجه ناتو

انتظار می‌رود افغانستان، از مسایل مورد بحث در اجلاس دو روزه‌ی وزیران خارجۀ ناتو باشد.

اما ویروس کرونا در صدر آجندای آن قرار دارد.

این اجلاس امروز چهارشنبه و فردا پنج‌شنبه از طریق ویدیو کنفرانس برگزار خواهد شد.

پییرز کَزالی، معاون سخنگوی سرمنشی ناتو دیروز (۳۱ مارچ) به رادیو آزادی در این باره بیشتر گفت.

وی افزود: "به دنبال یک ماه و پس از صدور اعلامیۀ مشترک میان امریکا و جمهوری اسلامی افغانستان و همچنان امضای توافق میان ایالات متحده و طالبان، افغانستان هم از اجزای مهم آجندای وزیران خارجه خواهد بود".

افغانستان و ایالات متحده، در ۲۹ فبروری در کابل اعلامیه‌ای مشترک صادر کردند- اعلامیه‌ای که در آن ایالات متحده به حمایت پایدار از افغانستان تاکید کرد.

در همان روز، نماینده‌های ایالات متحده و طالبان، موافقتنامه‌ای را برای پایان دادن جنگ ۱۹ ساله در افغانستان، در شهر دوحه پایتخت قطر امضاء کردند.

محموله وسایل طبی از چین به افغانستان می‌رسد

وزارت صحت عامه دومین مرکز تشخیص بیماری کووید-۱۹ در کابل را افتتاح کرد

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که شمار مبتلایان ویروس کرونا در این کشور به ۱۸۷ تن رسیده‌است.

وحید مایار، سخنگوی این وزارت شام دیروز سه‌شنبه (۱۱ حمل) به رادیو آزادی گفت که آمار مبتلایان پس از تشخیص ۱۲ مورد تازۀ ابتلای افراد به این ویروس، بلند رفت.

ولایت هرات کانون کووید-۱۹ در افغانستان دانسته می‌شود- جایی که اضافه از ۱۴۰ تن به این بیماری مبتلا شده‌اند.

در این حال انتظار می‌رود یک محمولۀ از تجهیزات طبی امروز چهارشنبه (اول اپریل) از چین، به افغانستان برسد.

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در امور عامه و استراتژیک ناوقت دیروز در گفت و گو با رادیو آزادی در این باره گفت که از این وسایل در جهت تشخیص و درمان بیماران کووید - ۱۹ استفاده خواهد شد.

آقای عمر گفت: "محمولۀ وسایل و تجهیزات طبی از چین که نخستین مرکز مبارزه با ویروس کرونا بود به افغانستان می‌رسد".

برای نخستین بار ویروس کرونا در شهر ووهان چین، برخاستگاه این ویروس شناسایی شد، سپس این ویروس به گوشه‌های گوناگون جهان از جمله افغانستان گسترش یافت.

فروریختن سقف یک خانه در ننگرهار جان ۵ تن را گرفت

ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

در اثر فروریختن سقف یک خانه در ولسوالی دربابا ولایت ننگرهار ۵ تن کشته شدند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) در پیامی که به رادیو آزادی فرستاده گفته است که این حادثه در منطقه تورلالا ولسوالی دربابا در اثر بارندگی های اخیر رخ داده که در نتیجه یک زن با چهار طفلش شامل یک دختر و سه پسر کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

سخنگوی والی ننگرهار گفته است که زخمی ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شده اند.

حوادث طبیعی همه ساله سبب تلفات جانی و خسارات مالی در افغانستان می‌شود.

بیست و شش زندانی از زندان ولایت لوگر رها شدند

زندانیان آزاد شده از زندان لوگر

به اساس فرمان رئیس جمهوری افغانستان که به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های افغانستان صادر شده، امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) ۲۶ زندانی از زندان ولایت لوگر آزاد شدند.

انور خان اسحق‌زی والی لوگر در یک کنفرانس خبری امروز سه‌شنبه گفت، این افراد در پیوند به جرایم سرقت، حوادث ترافیکی، و جرایم جنایی محکوم به مجازات شده بودند.

والی لوگر گفت، یک کمیته روی رهایی زندانیان کار می‌کند و آن تعداد از محبوسین که مطابق به فرمان رئیس جمهور مدت زیاد از حبس شان را سپری کرده و یا مبتلا به بیماری صعب العلاج باشند، رها می‌شوند.

این در حالیست که ظرف چند روز گذشته ۱۳۷ زندانی از زندان‌های ولایات پکتیکا، خوست، غزنی و ننگرهار رها شده اند.

رئیس جمهوری افغانستان پنجشنبه گذشته بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا فرمان رهایی حدود ده هزار زندانی شامل زنان، اطفال و بیماران را صادر کرد.

حکومت افغانستان گفته است مرتکبین جرایم امنیت داخلی و خارجی و تروریستی شامل این فرمان نمی‌شوند.

در اثر یک انفجار در پکتیکا چهار تن زخمی شدند

موتر پولیس در شرنه مرکز پکتیکا هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفت. March 31 2020

مقام‌های پکتیکا می‌گویند که یک انفجار در شرنه مرکز این ولایت رخ داده است.

پولیس پکتیکا گفت این انفجار که امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) بر یک رینجر پولیس صورت گرفت ناشی از یک ماین مقناطیسی بود که در اثر آن یک پولیس و سه فرد ملکی زخمی شدند.

شاه محمد آرین سخنگوی پولیس این ولایت در صحبت با رادیو آزادی وضعیت دو تن از مجروحین را وخیم خواند.

آقای آرین گفت پولیس تحقیقات را در مورد این رویداد آغاز کرده است.

مسئولیت این انفجار را تا هنوز هیچ گروهی نپذیرفته است.

عبدالله: تشکیل هیئت مذاکره کننده گام مهم برای مذاکرات بین‌الافغانیست

عبدالله عبدالله عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه پیشین و از رقیبان اصلی رئیس جمهور اشرف غنی

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه پیشین و از رقیبان اصلی رئیس جمهور اشرف غنی امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) در تویترش نوشت تشکیل هیئت مذاکره کننده همه شمول، گام مهم برای زمینه سازی مذاکرات بین‌الافغانی تلقی می‌‌شود.

به گفته آقای عبدالله، موضع دایمی آن‌ها همین است که تأمین صلح عادلانه، پایدار و با عزت، اولویت مردم افغانستان است.

عبدالله عبدالله افزوده، تعهدش همین است که با در نظر داشت اختلاف هایش روی انتخابات، تا حد امکان، بحث صلح تحت شعاع سایر موارد اختلافی قرار نگیرد.

به باور او، تیم مذاکره کننده، از جمهوری اسلامی افغانستان و‌ منافع ملی این کشور نمایندگی می‌‌کند و در مورد روش گزارش‌دهی و مرجع اعطای صلاحیت به این تیم، بحث‌های بیشتر را ضروری می‌داند.

مدیر جندر ریاست عمومی امنیت ملی از اثر زخم‌های شدید جان داد

آرشیف

منابع در ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) به رادیو آزادی تأیید کردند که جنرال شرمیلا فروغ مدیر جندر این ریاست جان باخته است.

این منبع که نخواست نامی از وی گرفته شود گفت در این مورد ریاست امنیت ملی اعلامیه منتشر خواهد کرد.

گفته می‌شود که جنرال شرمیلا فروغ روز قبل به علت انفجار ماین مقناطیسی‌که در موترش جاسازی شده بود در کابل زخمی شد و امروز صبح به علت زخم‌های شدید که داشت جان داد.

منبع گفت که برای دستگیری عاملین این رویداد تلاش‌های امنیت ملی جریان دارد.

ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان و سفارت امریکا در کابل در پیام‌های جداگانه در تویتر ترور جنرال فروغ را محکوم کرده اند.

مقام‌ها: ۴ جنگجوی طالبان در ولایت فراه کشته شدند

ولایت فراه در نقشه افغانستان

مسئولان امنیتی فراه می‌گویند طالبان مسلح شام روز گذشته بالای قطار اکمالاتی نیروهای اردوی ملی در منطقه برنگتوت مربوط مرکز فراه حمله کردند که بعد از درگیری یک ساعته در نتیجه ۴ جنگجوی طالبان کشته و ۳ تن دیگر زخمی شدند.

حشمت الله احمدی سخنگوی اردوی ملی در فراه، به رادیو آزادی امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که شام روز گذشته قطار اکمالاتی نیروهای امنیتی افغان که می‌خواست نیروهای امنیتی را در قریه برنگتوت این ولایت اکمال نماید، در مسیر راه مورد حمله تهاجمی مخالفان قرار گرفت که بعد از کسب اطلاع و رسیدن نیروهای کمکی در ساحه، حمله مخالفان عقب زده شد.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی که نخواست نامی ازش برده شود، به رادیو آزادی گفت که در درگیری شام روز گذشته، ۵ تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

در این حال برخی فعالان مدنی در فراه از انداخت توپ "دی‌سی" که دیشب توسط نیروهای امنیتی علیه مخالفان صورت گرفت سخت انتقاد نموده؛ می‌گویند که پرتاب آن نه تنها به باشندگان این شهر خساره وارد کرده، بلکه به مواشی و اموال آنان سخت آسیب رسانده است.

آنان از درگیری‌های شبانه که در نواحی و اطراف شهر فراه به وقوع می‌پیوندد، شکایت دارند و از مخالفان می‌خواهند که دست از جنگ برداشته و برای آبادی کشور شان میز مذاکره صلح بیایند.

باید گفت که بعد از یک هفته کاهش خشونت در کشور این چندین بار است که مخالفان مسلح بر بخشی‌های از حومه و مرکز فراه حملات تهاجمی خویش را انجام داده اند، که سبب نگرانی باشندگان این ولایت شده است.

طالبان تاکنون در مورد این ادعا ها چیزی نگفته است.

استقبال اتحادیه اروپا از تشکیل هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان

آرشیف

اتحادیه اروپا از توافق رهبران سیاسی افغان در مورد تشکیل هیئت مذاکره کننده صلح حکومت افغانستان استقبال کرد.

در اعلامیۀ هیئت اروپا و رهبری ماموریت این اتحادیه در افغانستان، این توافق یک گام مثبت بسوی آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای ختم بحران سیاسی داخل این کشور خوانده شده است.

در اعلامیه همچنان گفته شده که اتحادیه اروپا حمایت کامل از تیم جدید را پیشکش نموده، رهبران سیاسی را تشویق می‌کند تا اشتراک وسیع زنان، جوانان و قربانیان را تصمین کنند.

در اعلامیه از طالبان نیز خواسته شده است تا تعهد واقعی‌شان را به گفت‌وگو‌های صلح نشان داده، خشونت‌ها را کاهش بدهند و داخل گفت‌وگوهای با معنی در مورد آتش‌بس شوند.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان شنبۀ گذشته به رادیو آزادی گفته بود، در ترکیب هیئت مذاکره کننده، با تمام جوانب مطرح سیاسی مشوره شده و این هیئت همه‌شمول است.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان و سفارت ایالات متحده در کابل نیز از تشکیل هیئت مذاکره کنندۀ حکومت با طالبان استقبال کرده، آنرا همه‌شمول خوانده اند.

پیش از این گروه طالبان بر ترکیب هیئت مذاکراتی حکومت انتقاد کرده و گفته بود که این هیئت از تمامی جوانب نمایندگی نمی‌کند.

حمله طالبان بر دشت ارچی؛ ۶ طالب و یک سرباز اردو کشته شدند

نقشه کندز

در ولسوالی دشت ارچی کندز یک‌تن از سربازان اردوی ملی و شش تن از طالبان مسلح کشته شده‌اند.

منابع محلی می‌گویند که شب گذشته (۱۱ حمل) طالبان مسلح در منطقه "قرلق" ولسوالی دشت ارچی به پوسته‌های نیروهای دولتی حمله‌های تهاجمی انجام دادند و تا ساعت ۳:۳۰ صبح جنگ در منطقه ادامه داشت.

نصرالدین سعدی ولسوال دشت ارچی امروز سه‌شنبه (۱۳ حمل) به رادیو آزادی گفت که حوالی ساعت ۱۲ بجه شب گذشته طالبان مسلح در ساحه قرلق این ولسوالی به پوسته‌های نیروهای دولتی حمله کرده‌اند و در نتیجه آن یک‌تن از سربازان اردوی ملی کشته و ۳ تن‌شان زخمی شدند و هم‌چنین ۶ تن طالب نیز کشته شده‌اند.

آقای سعدی افزود که با رسیدن نیروهای کمکی طالبان از ساحه متواری شدند.

از سوی هم یک منبع معتبر امنیتی پولیس تخار به‌شرط عدم افشای نامش به‌ رادیو آزادی گفت که دیشب در منطقه قرلق ولسوالی دشت ارچی در پی حمله طالبان ۷ تن از سربازان اردوی ملی کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده‌اند.

تا کنون طالبان در این رابطه چیزی نگفته اند.

در اثر درگیری افراد مسلح غیر مسوول در تخار سه غیرنظامی کشته شده‌اند

نقشه تخار

در ولسوالی کلفگان ولایت تخار در اثر درگیری افراد مسلح غیر مسئول سه تن از افراد ملکی کشته شده‌اند.

عبدالخلیل اسیر سخنگوی قوماندانی امنیه تخار صبح امروز سه‌شنبه (۱۲حمل) به رادیو آزادی گفت که شام روز گذشته (۱۱ حمل) در منطقه "خان‌دستمال" ولسوالی کلفگان دو تن از قوماندانان افراد مسلح غیر مسئول، بنابر دشمنی‌های ذات‌البینی با هم درگیر می‌شوند، در نتیجه این درگیری سه تن از افراد ملکی کشته می‌شوند.

آقای اسیر افزود که برای گرفتاری افراد مسلح غیر مسئول به منطقه نیروهای دولتی اعزام شده‌اند، اما افراد مسلح غیر مسئول از ساحه فرار کرده‌‌اند.

وی افزود که باشندگان منطقه "خان‌دستمال" به گونه‌ی اعتراض در ولسوالی یاد شده شاهراه بدخشان-تخار را بر روی ترافیک بسته کرده‌، خواهان بازداشت عاملان این رویداد استند.

برگشت کننده‌ها از پاکستان در تورخم قرنطین می‌شوند

آرشیف، مرز تورخم

والی ننگرهار می‌گوید، هر فردی‌که از پشاور به افغانستان بر می‌گردد، برای دو تا سه هفته در تورخم قرنطین می‌شود.

شاه محمود میاخیل در پیامی‌که عصر دوشنبه (۱۱ حمل) به رسانه‌ها فرستاد گفت، تا هنوز دروازه تورخم بسته است و پاکستان برای کسی اجازه ورود به افغانستان را نمی‌دهد.

آقای میاخیل افزود: "هر کسی‌که از پشاور به تورخم می‌آید، از ۱۴ تا ۲۱ روز در تورخم می‌ماند. خیمه‌ها و جاهای مشخص را برای‌شان تعیین کرده‌ایم. داکتران، خدمات صحی و امکانات در آن‌جا از سوی ما فراهم شده‌است."

پاکستان در ۱۶ مارچ، دروازه تورخم را به‌خاطر نگرانی از گسترش ویروس کرونا بسته کرد.

علاوه بر رفت‌وآمد مسافران، این دروازه به روی موترهای تجارتی نیز بسته شده که برای تاجران زیان‌های مالی به بار آورده‌است.

۱۳۷ تن از زندان‌های پکتیکا، خوست، غزنی و ننگرهار رها شدند

آرشیف، تصویر جنبۀ تزئینی دارد.

۱۳۷ زندانی روز دوشنبه «۱۱ حمل ۱۳۹۹» از بند در ولایت‌های پکتیکا، خوست، غزنی و ننگرهار رها شدند.

مقام‌ها می‌گویند که این زندانیان به هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، آزاد می‌شوند.

مجیب‌الرحمن سمکنی والی پکتیکا دیروز در مرکز "شرنه" در مورد رهایی این زندانیان به خبرنگاران جزئیات داد.

آقای سمکنی افزود: " امروز بر اساس فرمان نخست رئیس جمهور، ۱۶ تن از زندانیان و یک محجوز از بند رها می‌شوند."

پیش از این، ۳۲ تن از زندان خوست و ۲۸ تن از زندان غزنی که زنان و کودکان هم در میان‌شان شامل اند، از زندان رها شدند.

مقام‌های ولایت ننگرهار هم از رهایی ۶۱ زندانی خبر می‌دهند.

در هرات، مقام‌ها گفته اند که یک‌شنبه شب، ۱۴۱ تن از بند آزاد شدند و در نظر است تا ۵۰۰ تن از زندان این ولایت رها شوند.

لوی سارنوالی افغانستان پنج‌شنبه گذشته از رهایی حدود ۱۰ هزار زندانی از مناطق مختلف کشور، به‌هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا خبر داد.

زندانیان ضد امنیت ملی و تروریزم شامل این فرمان نمی‌شوند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۷۰ تن رسید

آرشیف، هرات

شمار وقایع مثبت ویروس کرونا در افغانستان به ۱۷۰ مورد رسید.

وحید مایار سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان به رادیو آزادی گفت که بلندترین وقایع را ولایت هرات داشته است.

آقای مایار گفت: "۲۵ واقعه در هرات به شمول ۱۷ مرد و هشت زن مثبت بوده‌است. تعداد وقایع مثبت در هرات به ۱۳۱ مورد می‌رسد. تعداد مجموعی وقایع مثبت در افغانستان به ۱۷۰ مورد افزایش یافته که چهار واقعه نیروهای حمایت قاطع را در بر می‌گیرد."

به دنبال هرات، کابل با ۱۰ واقعه مثبت ویروس کرونا در جایگاۀ دوم در افغانستان قرار دارد.

ویروس 'کووید-۱۹' تا حالا سه قربانی در افغانستان گرفته که دو مورد آن در هرات و یک مورد آن در ولایت بلخ بوده‌است.

امریکا با افغانستان کمک‌های صحی و بشردوستانه می‌کند

بیرق ملی امریکا

سفارت ایالات متحده در افغانستان از اختصاص یافتن میلیون‌ها دالر کمک با افراد آسیب پذیر و رسیدگی به مشکل ویروس کرونا در افغانستان خبر داده است.

این سفارت امروز دوشنبه در صفحۀ اینترنت خود نوشت، ایالات متحده به ارزش حدود ۵ میلیون دالر با افغانستان کمک‌های صحی و بشر دوستانه می‌کند.

بر اساس خبرنامه، هدف آنست تا با استفاده از این کمک‌ها از بیجاشدگان داخلی در زمینه‌های تشخیص و تداوی ویروس کرونا حمایت شود.

در ادامه آمده است که ایالات متحده بیش از ۱۰ میلیون دالر را نیز برای حمایت از برنامۀ واکنش اضطراری سازمان صحی جهان اختصاص می‌دهد.

به گفتۀ سفارت ایالات متحده در افغانستان، از این پول در زمینۀ نظارت، بهبود خدمات لابراتوار ها، مدیریت پیش‌گیری و کنترول عفونت و کمک‌های تخنیکی به دولت افغانستان استفاده خواهد شد.

این پس از آن است که به دنبال دیدار غیر منتظرۀ مایک پومپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده از افغانستان، ایالات متحده در ۲۳ مارچ کاهش کمک یک میلیارد دالری‌اش با افغانستان را اعلام کرد.

پومپیو هفتۀ گذشته نتوانست محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و رقیب انتخاباتی او، عبدالله عبدالله را که خودش را رئیس حکومت همه شمول افغانستان می‌داند، به ایجاد یک حکومت همه شمول ترغیب کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG