لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۷

با قطع پروازهای هند-افغانستان، افغانان با مشکل روبرو شده اند


هند برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا پروازها میان هند و افغانستان را متوقف کرده است.

با قطع پروازها میان هند و افغانستان شماری از افغانانی که در هند هستند با مشکل روبرو شده اند.

هند در یک گام تازه، برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا پروازها میان هند و افغانستان را تا ۲۷ حمل متوقف کرده است.

قطع پروازهای میان کابل‌–‌دهلی و برعکس آن اقدام تازه هند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا.

اما این اقدام برخی از افغان‌هایی را که در هند هستند و برای برگشت به افغانستان لحظه شماری دارند، با مشکلات جدی روبرو کرده است.

مصطفی موسوی یکی از افغان‌های مقیم هند به رادیو آزادی می‌گوید، برای درومان اعضای خانواده‌اش به‌هند آمده بود اما حالا نمی‌داند چه کار کند.

او می‌افزایذ: "دو تا سه هفته می‌شود، که برای تداوی سه بیمار به هند آمده‌ام، تداوی تکمیل شده، تکت گرفتیم، حالا که به دفتر شرکت می‌روم برایم می‌گویند، پروازها کنسل شده است. من نمی‌دانم چه کارکنم؟ اینجا مصرف هم زیاد است، کرایه اتاق است. مصرف نان است و پول ما هم خلاص شده است."

اما این تنها موسوی نیست، که با چنین سرنوشت روبرو شده است. بلکه شماری از افغان‌های دیگر نیز شکایت دارند که هیچ شرکت هوایی ای حاضر به انتقال شان به کشور نیست.

THAILAND -- Stranded passengers wait at the check-in area at the Suvarnabhumi International Airport in Bangkok, February 28, 2019
THAILAND -- Stranded passengers wait at the check-in area at the Suvarnabhumi International Airport in Bangkok, February 28, 2019

حفیظ‌الله به رادیو آزادی می‌گوید: "آماده است بهای بلندی بپردازد اما می‌خواهند زوتر به کشورش برگردد."

"زمانی‌که پروازهای کابل متوقف شد، این‌ها ما را در اینجا قرنطین کردند. ما حالا حاضر استیم که مصرف رفت و برگشت طیاره را بپردازیمتا ما از اینجا به کشور برگردیم. کسی با شرکت ها تماس بگیرد تا ما را انتقال بدهند"

آنان خواهان توجه حکومت برای حل این مشکل استند و می‌گویند دیگر امکانات بود‌و‌باش را در هند ندارند.

اما ادارۀ مستقل هوانوردی افغانستان می‌گوید: "هرچند هند تصمیم گرفته است تا ۲۷ حمل پروازها میان کابل و دهلی لغو شوند اما این داره تلاش می‌کند تا کم از کم افغانانی را که در هند بند مانده اند، به‌کشور انتقال دهند.

محمد نعیم صالحی سخنگوی این اداره به رادیو آزادی گفت: "اداره هوانوردی ملکی در تلاش این است تا دولت هند را متقاعد بسازد، گفتگوها صورت گرفته تا طیاره برای انتقال افغان‌ها در هند از طرف افغانستان بدون مسافر پرواز کرده و از آن طرف افغان‌ها را انتقال دهد، تا هنوز نتیجه نهایی مشخص نشده است، اما جانب هند وعده سپرده که نتیجه را روشن می‌سازد."

گسترش ویروس کرونا نه تنها سبب متوقف شدن پروازها میان افغانستان با هند شده است بلکه برخی از کشورهای دیگر مانند امریکا نیز برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا اقدام مشابه را روی دست گرفته اند.

XS
SM
MD
LG