لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۱

فوزیه کوفی: حکومت باید سهم زنان را در مذاکرات صلح ۴۰ درصد بسازد


فوزیه کوفی رهبر جریان سیاسی موج تحول افغانستان

فوزیه کوفی رهبر جریان سیاسی موج تحول افغانستان از حکومت می‌خواهد تا سهم زنان را در مذاکرات صلح ۴۰ درصد سازد.

سهم ۲۰ درصدی زنان در روند مذاکرات بین‌الافغانی صلح جریان‌های سیاسی را نگران کرده است.

جریان سیاسی موج تحول افغانستان سهمی را که در مذاکرات صلح به زنان داده شده است، اندک می‌داند و از حکومت می‌خواهد تا آن‌را به ۴۰ درصد افزایش دهد.

فوزیه کوفی رهبر این جریان سیاسی امروز در نشستی در کابل گفت که سهم فزیکی زنان در مذاکرات بین‌الافغانی باید بیشتر شود تا بتوانند از حق و ارزش‌های ملی شان به‌گونۀ درست دفاع کنند.

او افزود: "حکومت افغانستان گفته که در مذاکرات صلح به زنان بیست درصد سهم می‌دهد، این در حالی‌است که در سیاست طالبان اولین قربانی را زنان داده اند. بنابر این نیاز است تا سهم آنان در مذاکرات صلح بیشتر شود حداقل به چهل درصد برسد. اگر در نتیجه سهم زنان را حکومت نظر انداز کند از آن عده زنان که در این روند دخیل اند خواهم خاست تا از اشتراک در آن منصرف شوند."

خانم کوفی که در چندین نشست بین‌الافغانی در مسکو و قطر با نماینده‌گان گروه طالبان رو در رو نشسته می‌گوید که نیاز است تا زنان افغان برای تأمین حقوق شان با طالبان بحث کنند و به توافق برسند.

او با اشاره به نبود اجماع سیاسی از حکومت و سیاسیون کشور خواست تا در مذاکرات بین‌الافغانی همدست شوند.

به باور خانم کوفی اگر اجماع سیاسی به میان نیاید طالبان خود را برحق ثابت خواهند کرد.

اما وزارت دولت در امور صلح به سهم بیست درصدی زنان در مذاکرات صلح تاکید می‌کند و می‌گوید در شوراهای مشورتی و رهبری صلح نیز به زنان سهم ویژه در نظر است.

ناجیه انوری سخنگوی این وزارت گفت: "سهم زنان در هیئت مذاکره کننده بیست درصد است.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

او اضافه کرد: "افزود بر آن در شوراهای مشورتی و رهبری صلح نیز به زنان سهم ویژه داده که این خود روی حضور و سهم معنا دار زنان در این روند اشاره می‌کند."

پس از امضای توافقنامۀ صلح امریکا و طالبان قرار بود مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۰ ماه مارچ آغاز شود اما عدم توافق حکومت و طالبان در مورد رهایی زندانیان این مذاکرات را به تعویق انداخت.

XS
SM
MD
LG