لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۸

خبر ها

جهنده زیارت حضرت علی به‌گونه مخفی در بلخ بر افراشته شد

زیارتگاه منسوب به‌حضرت علی در شهر مزار شریف

با آنکه به‌دلیل تهدید شیوع ویروس کرونا مقام‌های محلی بلخ هفته گذشته اعلام کردند که به دستور ریاست جمهوری افغانستان مراسم نوروز در بلخ بر گزار نمی‌شود، اما شب گذشته این مراسم به‌گونه مخفی اجرا شد.

عتیق‌الله انصاری رئیس روضه منسوب به‌حضرت علی در بلخ به رادیو آزادی گفت که در این مراسم تنها مقام‌های محلی بلخ، مسئولان روضه حضرت علی (زیارت سخی) و اعضای هشت کمیته آمادگی نوروز در آن حضور داشتند.

وی گفت جهنده زیارت حضرت علی پس از ادا نماز شب، ساعت ۹:۳۰ برافراشته شد و به مدت ۴۰ برافراشته خواهد ماند.

جهنده زیارت حضرت علی همه‌ساله در روز نخست سال هجری با مراسم شاندار و با حضور مقام‌های عالی‌رتبه از مرکز کابل در شهر مزارشریف برافراشته می‌شد، اما هفته گذشته بشیر احمد توحیدی معاون والی بلخ به رسانه‌ها گفت که به‌دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در سال ۱۰۹۹ مراسم نوروز در بلخ برگزار نخواهد.

با برافراشته شدن جهنده زیارت حضرت علی در بلخ شب گذشته شهر مزارشریف برای حدود بیش از یک و نیم ساعت شاهد فیرهای شادیانه در نقاط مختلف بود که نزد شماری زیادی از مردم نگرانی ایجاد کرد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

فروریختن سقف یک خانه در ننگرهار جان ۵ تن را گرفت

ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

در اثر فروریختن سقف یک خانه در ولسوالی دربابا ولایت ننگرهار ۵ تن کشته شدند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) در پیامی که به رادیو آزادی فرستاده گفته است که این حادثه در منطقه تورلالا ولسوالی دربابا در اثر بارندگی های اخیر رخ داده که در نتیجه یک زن با چهار طفلش شامل یک دختر و سه پسر کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

سخنگوی والی ننگرهار گفته است که زخمی ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شده اند.

حوادث طبیعی همه ساله سبب تلفات جانی و خسارات مالی در افغانستان می‌شود.

بیست و شش زندانی از زندان ولایت لوگر رها شدند

زندانیان آزاد شده از زندان لوگر

به اساس فرمان رئیس جمهوری افغانستان که به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های افغانستان صادر شده، امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) ۲۶ زندانی از زندان ولایت لوگر آزاد شدند.

انور خان اسحق‌زی والی لوگر در یک کنفرانس خبری امروز سه‌شنبه گفت، این افراد در پیوند به جرایم سرقت، حوادث ترافیکی، و جرایم جنایی محکوم به مجازات شده بودند.

والی لوگر گفت، یک کمیته روی رهایی زندانیان کار می‌کند و آن تعداد از محبوسین که مطابق به فرمان رئیس جمهور مدت زیاد از حبس شان را سپری کرده و یا مبتلا به بیماری صعب العلاج باشند، رها می‌شوند.

این در حالیست که ظرف چند روز گذشته ۱۳۷ زندانی از زندان‌های ولایات پکتیکا، خوست، غزنی و ننگرهار رها شده اند.

رئیس جمهوری افغانستان پنجشنبه گذشته بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا فرمان رهایی حدود ده هزار زندانی شامل زنان، اطفال و بیماران را صادر کرد.

حکومت افغانستان گفته است مرتکبین جرایم امنیت داخلی و خارجی و تروریستی شامل این فرمان نمی‌شوند.

در اثر یک انفجار در پکتیکا چهار تن زخمی شدند

موتر پولیس در شرنه مرکز پکتیکا هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفت. March 31 2020

مقام‌های پکتیکا می‌گویند که یک انفجار در شرنه مرکز این ولایت رخ داده است.

پولیس پکتیکا گفت این انفجار که امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) بر یک رینجر پولیس صورت گرفت ناشی از یک ماین مقناطیسی بود که در اثر آن یک پولیس و سه فرد ملکی زخمی شدند.

شاه محمد آرین سخنگوی پولیس این ولایت در صحبت با رادیو آزادی وضعیت دو تن از مجروحین را وخیم خواند.

آقای آرین گفت پولیس تحقیقات را در مورد این رویداد آغاز کرده است.

مسئولیت این انفجار را تا هنوز هیچ گروهی نپذیرفته است.

عبدالله: تشکیل هیئت مذاکره کننده گام مهم برای مذاکرات بین‌الافغانیست

عبدالله عبدالله عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه پیشین و از رقیبان اصلی رئیس جمهور اشرف غنی

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه پیشین و از رقیبان اصلی رئیس جمهور اشرف غنی امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) در تویترش نوشت تشکیل هیئت مذاکره کننده همه شمول، گام مهم برای زمینه سازی مذاکرات بین‌الافغانی تلقی می‌‌شود.

به گفته آقای عبدالله، موضع دایمی آن‌ها همین است که تأمین صلح عادلانه، پایدار و با عزت، اولویت مردم افغانستان است.

عبدالله عبدالله افزوده، تعهدش همین است که با در نظر داشت اختلاف هایش روی انتخابات، تا حد امکان، بحث صلح تحت شعاع سایر موارد اختلافی قرار نگیرد.

به باور او، تیم مذاکره کننده، از جمهوری اسلامی افغانستان و‌ منافع ملی این کشور نمایندگی می‌‌کند و در مورد روش گزارش‌دهی و مرجع اعطای صلاحیت به این تیم، بحث‌های بیشتر را ضروری می‌داند.

تردید کارشناسان از گزارش‌های مطبوعات چین در مورد ویروس کرونا

لوله آزمایش ویروس کرونا

کارشناسان در مورد گزارش‌های مطبوعات چین در مورد شیوع ویروس کرونا با تردید برخورد می‌کنند، چون مطبوعات آن کشور شدیداً تحت سانسور قرارد دارد.

مقامات امریکایی از گذشته‌ها به این سو در مورد گزارش‌های رسیده از چین با شک بر خورد کرده اند.

منتقدان می‌گویند، حکومت چین اخبار گمراه کننده را در مورد شیوع ویروس کرونا پخش کرده، تلاش نموده است تا مسئله را پنهان کرده و داکترانِ را دستگیر کرده که در مراحل آغازین از شیوع این ویروس هشدار داده بودند.

به گفته کارشناسان، این موضوع باعث آن شد تا شیوع ویروس کرونا به یک همه‌گیری جهانی تبدیل شود.

این در حالیست که مقامات چین می‌گویند ۴۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا که امروز سه‌شنبه گزارش داده شد توسط مسافرانی که از خارج آمده اند، به این کشور انتقال داده شده است.

نخستین مورد کووید-۱۹ در شهر ووهان مرکز ولایت هوبئی چین گزارش شده بود.

مدیر جندر ریاست عمومی امنیت ملی از اثر زخم‌های شدید جان داد

آرشیف

منابع در ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان امروز سه‌شنبه (۱۲ حمل) به رادیو آزادی تأیید کردند که جنرال شرمیلا فروغ مدیر جندر این ریاست جان باخته است.

این منبع که نخواست نامی از وی گرفته شود گفت در این مورد ریاست امنیت ملی اعلامیه منتشر خواهد کرد.

گفته می‌شود که جنرال شرمیلا فروغ روز قبل به علت انفجار ماین مقناطیسی‌که در موترش جاسازی شده بود در کابل زخمی شد و امروز صبح به علت زخم‌های شدید که داشت جان داد.

منبع گفت که برای دستگیری عاملین این رویداد تلاش‌های امنیت ملی جریان دارد.

ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان و سفارت امریکا در کابل در پیام‌های جداگانه در تویتر ترور جنرال فروغ را محکوم کرده اند.

مقام‌ها: ۴ جنگجوی طالبان در ولایت فراه کشته شدند

ولایت فراه در نقشه افغانستان

مسئولان امنیتی فراه می‌گویند طالبان مسلح شام روز گذشته بالای قطار اکمالاتی نیروهای اردوی ملی در منطقه برنگتوت مربوط مرکز فراه حمله کردند که بعد از درگیری یک ساعته در نتیجه ۴ جنگجوی طالبان کشته و ۳ تن دیگر زخمی شدند.

حشمت الله احمدی سخنگوی اردوی ملی در فراه، به رادیو آزادی امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که شام روز گذشته قطار اکمالاتی نیروهای امنیتی افغان که می‌خواست نیروهای امنیتی را در قریه برنگتوت این ولایت اکمال نماید، در مسیر راه مورد حمله تهاجمی مخالفان قرار گرفت که بعد از کسب اطلاع و رسیدن نیروهای کمکی در ساحه، حمله مخالفان عقب زده شد.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی که نخواست نامی ازش برده شود، به رادیو آزادی گفت که در درگیری شام روز گذشته، ۵ تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

در این حال برخی فعالان مدنی در فراه از انداخت توپ "دی‌سی" که دیشب توسط نیروهای امنیتی علیه مخالفان صورت گرفت سخت انتقاد نموده؛ می‌گویند که پرتاب آن نه تنها به باشندگان این شهر خساره وارد کرده، بلکه به مواشی و اموال آنان سخت آسیب رسانده است.

آنان از درگیری‌های شبانه که در نواحی و اطراف شهر فراه به وقوع می‌پیوندد، شکایت دارند و از مخالفان می‌خواهند که دست از جنگ برداشته و برای آبادی کشور شان میز مذاکره صلح بیایند.

باید گفت که بعد از یک هفته کاهش خشونت در کشور این چندین بار است که مخالفان مسلح بر بخشی‌های از حومه و مرکز فراه حملات تهاجمی خویش را انجام داده اند، که سبب نگرانی باشندگان این ولایت شده است.

طالبان تاکنون در مورد این ادعا ها چیزی نگفته است.

استقبال اتحادیه اروپا از تشکیل هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان

آرشیف

اتحادیه اروپا از توافق رهبران سیاسی افغان در مورد تشکیل هیئت مذاکره کننده صلح حکومت افغانستان استقبال کرد.

در اعلامیۀ هیئت اروپا و رهبری ماموریت این اتحادیه در افغانستان، این توافق یک گام مثبت بسوی آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای ختم بحران سیاسی داخل این کشور خوانده شده است.

در اعلامیه همچنان گفته شده که اتحادیه اروپا حمایت کامل از تیم جدید را پیشکش نموده، رهبران سیاسی را تشویق می‌کند تا اشتراک وسیع زنان، جوانان و قربانیان را تصمین کنند.

در اعلامیه از طالبان نیز خواسته شده است تا تعهد واقعی‌شان را به گفت‌وگو‌های صلح نشان داده، خشونت‌ها را کاهش بدهند و داخل گفت‌وگوهای با معنی در مورد آتش‌بس شوند.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان شنبۀ گذشته به رادیو آزادی گفته بود، در ترکیب هیئت مذاکره کننده، با تمام جوانب مطرح سیاسی مشوره شده و این هیئت همه‌شمول است.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان و سفارت ایالات متحده در کابل نیز از تشکیل هیئت مذاکره کنندۀ حکومت با طالبان استقبال کرده، آنرا همه‌شمول خوانده اند.

پیش از این گروه طالبان بر ترکیب هیئت مذاکراتی حکومت انتقاد کرده و گفته بود که این هیئت از تمامی جوانب نمایندگی نمی‌کند.

ترمپ با پوتین در مورد ویروس کرونا و قیمت نفت در جهان صحبت کرد

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در یک تماس تلفونی با همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین در مورد ویروس همه‌گیر کرونا، اقدامات در برابر آن و همچنان در رابطه به کاهش قیمت نفت ناشی از این بحران صحبت کرده‌است.

بر اساس اعلامیه کرملین دو جانب دیروز دوشنبه (۳۰ مارچ) نگرانی شدید شان را به سبب گسترش این ویروس ابراز داشته و روی همکاری‌های نزدیک در مقابله با آن صحبت کردند.

در اعلامیه‌ی قصر سفیر در رابطه با این صحبت تلفونی آمده که دو رهبر از طریق فوروم کشورهای عضو 'جی-۲۰' یا ۲۰ کشور صناعتی جهان کار خواهند کرد تا کمپاین بین‌المللی را برای غلبه بر ویروس کرونا و احیای اقتصاد جهانی آغاز کنند.

در هر دو اعلامیه آمده که دو طرف در مورد بی‌ثباتی موجود در بازارهای نفت جهان صحبت کردند. در اعلامیه‌ی قصر سفید این هم ذکر شده که دو رهبر روی اهمیت ثبات در بازارهای نفت جهان توافق کردند.

قابل ذکر است که قیمت نفت در جهان به سبب قرنطین‌های جاری و وضع محدودیت در فعالیت‌ها در نقاط مختلف جهان کاهش قابل ملاحظه یافته است. این کاهش یک دلیل دیگر هم دارد که عبارت است از رقابت میان سعودی و روسیه در بخش کاهش قیمت نفت در جهان.

تأثیر منفی اقتصادی کرونا در جهان مخرب پیش‌بینی شده‌است. پیش‌بینی های اقتصادی کاهش جدی در رشد اقتصادی را نشان می‌دهد و بانک جهانی تخمین کرده‌است که رشد اقتصادی در چین و دیگر کشورهای آسیای شرقی کند خواهد بود و احتمالاً میلیون‌ها انسان را با فقر مواجه خواهد کرد.

به‌گفته‌ی بانک جهانی در بدترین حالت پیامدهای اقتصادی این ویروس در آسیا می‌تواند تاحدی بد باشد که تأثیرات خیلی جدی برای کشورهای دیگر جهان نیز به همراه داشته باشد.

چین پس از کاهش ابتلا به ویروس کرونا، ۴۸ مورد تازه را ثبت کرده‌است

چین

چین امروز سه‌شنبه (۳۱ مارچ) پس از کاهش ابتلا به ویروس کرونا در چهار روز گذشته، امروز از افزایش موارد جدید گزارش داده، گفت که همه این موارد جدید از خارج آورده شده‌است.

در این میان، شمار مبتلایان به این ویروس در امریکا در حالی به ۱۶۳ هزار نفر رسید که رقم تلفات در نیویارک "حیران کننده " خوانده می‌شود.

امریکا که ۳۳۰ میلیون نفوس دارد معاینات را گسترش داده تا برای استراتژی جلوگیری انتشار این ویروس یک تصویر دقیق‌تر بدست آورد.

همزمان با این، انکشاف در چین که منبع انتشار این ویروس در جهان پنداشته می‌شود و وضعیت در امریکا که اکنون بلندترین رقم مبتلایان در جهان را دارد، دیگر کشورهای جهان برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به اقدامات بی‌سابقه‌ای رو آورده‌اند.

مقام‌های چینی گفتند که ۴۸ مورد جدید ابتلا که امروز گزارش داده شد توسط مسافرانی‌که از خارج آمده‌اند، انتقال شده‌است.

مقام‌ها گفتند که صرف یک مورد جدید تلفات گزارش شده و در شهر ووهان ولایت هوبئی جایی‌که ویروس اولین بار ظهور کرده، کدام مورد ابتلای داخلی گزارش نشده‌است.

با این وضعیت شهر ووهان که چندین ماه قرنطین بود به گشایش دوباره نزدیک‌تر می‌شود.

شمار مبتلایان به وایروس کرونا درجهان به ۷۸۶ هزار وتلفات به ۳۸ هزار نفر رسیده‌است.

امریکا معافیت از تحریم‌ها بر ایران را تمدید کرد

اعتراض به تحریم‌های امریکا بر ایران

حکومت امریکا معافیت از تحریم‌ها را که به شرکت‌های روسی، چینایی و اروپایی اجازه می‌دهد که با ایران همکاری اتمی داشته باشند، تمدید کرد.

مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا دیروز این معافیت را برای ۶۰ روز دیگر تمدید کرد، ولی قیودات بر فعالیت اتمی ایران را دور نکرد.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا گفت که گسترش مداوم فعالیت اتمی از سوی ایران غیر قابل پذیرش است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق اتمی ایران با شش قدرت جهان خارج شد و تحریم‌ها بر این کشور را از سر گرفت.

تحریم‌های امریکا اقتصاد ایران را که بیشتر به عواید نفت متکی است، فلج کرد.

تهران در برجام یا توافق‌نامه‌ی اتمی سال ۲۰۱۵ با شش قدرت جهان، پذیرفته بود که برنامه‌ی اتمی خود را در بدل رفع تحریم‌ها محدود کند.

'ساجد حسین احتمالاً به دستور استخبارات پاکستان اختطاف شده‌است'

ساجد حسین بلوچ روزنامه‌نگار پاکستانی که گفته می‌شود در سویدن مفقود شده‌است.

سازمان خبرنگاران بدون سرحد گمان می‌کند، یک خبرنگار پاکستانی‌که تقریباً یک ماه پیش در سویدن ناپدید شد به دستور اداره‌ی استخبارات پاکستان اختطاف شده‌است.

ساجد حسین، مدیر مسئول وب‌سایت خبری "بلوچستان تایمز" به‌گفته این وب‌سایت به تاریخ دوم مارچ در شهر "اوپسالا" در سویدن ناپدید شده‌است.

این وب‌سایت موارد نقض حقوق بشر و وضعیت بلوچستان پاکستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ایریک هالکییر، مسئول سازمان خبرنگاران بدون سرحد در سویدن دیروز (دوشنبه ۳۰ مارج) گفت: " با توجه به اذیت و آزار و حمله‌های اخیر بر خبرنگاران پاکستانی در اروپا ما احتمال ارتباط ناپدید شدن او به کار وی را نادیده گرفته نمی‌توانیم."

سازمان خبرنگاران بدون سرحد که مقر آن در پاریس است می‌گوید که وب‌سایت "بلوچستان تایمز" از خطوط سرخ که توسط مؤسسه نظامی در اسلام‌آباد وضع شده، بارها عبور کرده‌است.

حمله طالبان بر دشت ارچی؛ ۶ طالب و یک سرباز اردو کشته شدند

نقشه کندز

در ولسوالی دشت ارچی کندز یک‌تن از سربازان اردوی ملی و شش تن از طالبان مسلح کشته شده‌اند.

منابع محلی می‌گویند که شب گذشته (۱۱ حمل) طالبان مسلح در منطقه "قرلق" ولسوالی دشت ارچی به پوسته‌های نیروهای دولتی حمله‌های تهاجمی انجام دادند و تا ساعت ۳:۳۰ صبح جنگ در منطقه ادامه داشت.

نصرالدین سعدی ولسوال دشت ارچی امروز سه‌شنبه (۱۳ حمل) به رادیو آزادی گفت که حوالی ساعت ۱۲ بجه شب گذشته طالبان مسلح در ساحه قرلق این ولسوالی به پوسته‌های نیروهای دولتی حمله کرده‌اند و در نتیجه آن یک‌تن از سربازان اردوی ملی کشته و ۳ تن‌شان زخمی شدند و هم‌چنین ۶ تن طالب نیز کشته شده‌اند.

آقای سعدی افزود که با رسیدن نیروهای کمکی طالبان از ساحه متواری شدند.

از سوی هم یک منبع معتبر امنیتی پولیس تخار به‌شرط عدم افشای نامش به‌ رادیو آزادی گفت که دیشب در منطقه قرلق ولسوالی دشت ارچی در پی حمله طالبان ۷ تن از سربازان اردوی ملی کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده‌اند.

تا کنون طالبان در این رابطه چیزی نگفته اند.

در اثر درگیری افراد مسلح غیر مسوول در تخار سه غیرنظامی کشته شده‌اند

نقشه تخار

در ولسوالی کلفگان ولایت تخار در اثر درگیری افراد مسلح غیر مسئول سه تن از افراد ملکی کشته شده‌اند.

عبدالخلیل اسیر سخنگوی قوماندانی امنیه تخار صبح امروز سه‌شنبه (۱۲حمل) به رادیو آزادی گفت که شام روز گذشته (۱۱ حمل) در منطقه "خان‌دستمال" ولسوالی کلفگان دو تن از قوماندانان افراد مسلح غیر مسئول، بنابر دشمنی‌های ذات‌البینی با هم درگیر می‌شوند، در نتیجه این درگیری سه تن از افراد ملکی کشته می‌شوند.

آقای اسیر افزود که برای گرفتاری افراد مسلح غیر مسئول به منطقه نیروهای دولتی اعزام شده‌اند، اما افراد مسلح غیر مسئول از ساحه فرار کرده‌‌اند.

وی افزود که باشندگان منطقه "خان‌دستمال" به گونه‌ی اعتراض در ولسوالی یاد شده شاهراه بدخشان-تخار را بر روی ترافیک بسته کرده‌، خواهان بازداشت عاملان این رویداد استند.

کمیسیون اروپا برای شماری از کشور ها ۱۴۰ میلیون یورو اختصاص می‌دهد

بیرق اتحادیه اروپا

کمیسیون اروپا می‌گوید که برای مبارزه با ویروس کرونا، ۱۴۰میلیون یورو را برای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مالدووا و اوکراین اختصاص می‌دهد.

این کمیسیون دیروز دوشنبه (۳۰ مارچ) در یک اعلامیه گفت، اتحادیۀ اروپا استفاده از ابزار فعلی به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو را برای این شش کشور دوباره تنظیم می‌کند تا تأثیر اقتصادی و بحران اجتماعی در نتیجۀ گسترش ویروس کرونا کاهش یابد.

اولیفر وارهیلیی کمیشنر توسعۀ کمیسیون اروپا گفته که حالا نه‌تنها برای اروپا، بلکه برای تمامی شریکان این اتحادیه، زمان خیلی دشوار است.

کمیسیون اروپا می‌گوید که برای فرستادن وسایل و پرسونل طبی هم با شش کشور نزدیک به شرق اروپا همکاری می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG