لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۴

افغانستان

خلیل‌زاد: رهبران سیاسی افغان باید حکومت همه‌شمول تشکیل دهند

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که رهبران سیاسی افغان باید به‌هدف پایان دادن به‌بحران سیاسی، حکومت همه‌شمول تشکیل دهند.

آقای خلیل‌زاد صبح امروز در صفحه توییترش نوروز را برای افغان‌ها مبارک‌باد گفته و نوشته است که رهبران افغانستان باید از فرصت تاریخی که در زمینه صلح به وجود آمده استفاده کنند.

درصفحه توییتر خلیل‌زاد آمده است که به‌شمول طالبان تمام طرف‌ها در افغانستان باید به‌خاطر جلوگیری از شیوع وایروس کورونا دست به‌کار شوند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شفاخانه یکصد بستر کووید-۱۹ در هرات به بهره برداری سپرده شد

سرور دانش در مراسم افتتاح شفاخانه ویروس کرونا در هرات

شفاخانه یکصد بستر کووید-۱۹ در هرات امروز یک‌شنبه (۱۷ حمل) به بهره برداری سپرده شد.

خبرنگار رادیو آزادی از هرات گزارش می‌دهد که شفاخانه یکصد بستر کووید-۱۹ در این ولایت امروز از سوی سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به بهره برداری سپرده شد.

این شفاخانه با زیربنای ۲۰۶۴ متر مربع بر اساس دستور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان توسط شرکت انکشاف ملی ساخته شده‌است.

کار ساخت این شفاخانه حدود ۲۰ روز قبل آغاز شده بود. معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از سرعت عمل تیم‌های تخنیکی این شفاخانه قدردانی کرد.

هرات بیشترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان را دارد.

آخرین ارقام نشان می‌دهد که هنوز ۳۷۷ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از جمله ۲۱۴ مورد تنها در هرات است.

برای ۱۰ هزار خانواده در ۵ ولسوالی کابل مواد خوراکه توزیع می‌شود

آرشیف

کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کابل، برای ۱۰ هزار خانواده در ۵ ولسوالی ولایت کابل مواد خوراکه توزیع می‌کند.

‌اعلامیه ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی از قول محمد یعقوب حیدری والی کابل و رئیس این کمیته گفت که مواد کمک شده شامل گندم و دال می‌باشد که از ذخایر استراتژیک وزارت زراعت تهیه شده و امروز یک‌شنبه (۱۷ حمل) برای مردم در ولسوالی‌های " موسهی، خاکجبار، چهار آسیاب، گلدره و بگرامی" توزیع می‌شود.

به اساس سهمیه، برای هر ولسوالی ۱۰۰ تُن گندم و شش تُن دال اختصاص داده شده و قرار است تا ‌پایان امروز یکشنبه به طور کامل توزیع شود.

اعلامیه می‌افزاید که پیش از این ۵۰۰ تُن گندم برای مردم بی‌بضاعت در چهار ناحیه شهر کابل توزیع شده بود و این کمک‌ها در روزهای آینده برای دیگر بخش‌های شهر و ولسوالی‌های کابل در نظر گرفته شده‌است.

مقام‌ها: ۱۵ جنگجوی طالبان در ولایت زابل کشته شدند

نقشه زابل

مقام‌های محلی زابل می‌گویند که در برخورد شب گذشته (۱۶ حمل) با پولیس ۱۵ نفر از شورشیان طالبان در این ولایت کشته شدند.

لعل محمد امیری سخنگوی قوماندانی امنیۀ زابل می‌گوید که نخست طالبان دست به حمله زدند که با مقاومت شدید روبه‌رو شدند و اجساد چهار تن از مهاجمان در میدان نبرد باقی مانده است.

آقای امیری می‌افزاید که به نیروهای دولتی تلفات وارد نشده‌است.

تفصیلات بیشتر در این باره در دست نیست و طالبان هنوز در مورد چیزی نگفته‌اند.

۷۰ هزار اصله نهال چهارمغز در ولایت کنر غرس شده‌است

آرشیف، درخت چهارمغز

در ولایت کنر ۷۰ هزار اصله نهال چهارمغز به ارزش سه میلیون افغانی غرص شده‌است.

نجیب‌الله سرپرست ریاست زراعت این ولایت به رادیو آزادی گفت که این نهال‌ها تا پنج سال آینده به ثمر رسیده، اقتصاد دهقانان را تقویت خواهد کرد.

او افزود که سالانه از این ولایت صدها تُن میوه خشک به خارج از کشور صادر می‌شود.

گفتنی است که در ولایت کنر چهار مغز رشد و حاصل خوبی دارد.

اتاق تجارت: بندرهای تورخم و چمن برای مدت کوتاه باز می‌شوند

آرشیف

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید که قرار است امروز یک‌شنبه (۱۷ حمل) پاکستان بندرهای تورخم و چمن را برای کوتاه مدت باز کند.

جان آقا نوید سخنگوی این اتاق امروز به رادیو آزادی گفت که این بندرها از تاریخ سه الی پنج اپریل برای حل مشکل افغان‌ها باز خواهد شد.

او افزود که با استفاده از این فرصت تاجران می‌توانند ۱۰ هزار کانتیر شان که در پاکستان متوقف است را به کشور منتقل کنند.

قبل از این عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان خواهان باز شدن این مرزها شده بود.

اکنون هم گفته می‌شود که این اقدام به اساس پیشنهاد مقام‌های افغان انجام می‌شود.

سیاسیون: اشرف غنی از تعیینات جدید صرف‌نظر کند

نشست سیاسیون برای حل بحران انتخابات و صلح

چهره‌های سیاسی که برای حل اختلاف‌های پساانتخابات میانجی‌گری می‌کنند، از رئیس جمهور غنی خواسته اند از تعیینات جدید صرف‌نظر کند.

این هیئت چهار نفری متشکل از عبدرب الرسول سیاف، حامد کرزی رئیس جمهور سابق، محمد کریم خلیلی و محمد یونس قانونی با نشر یک اعلامیه‌ای خواسته اند که برای نهایی سازی تلاش‌ها و رسیدن به نتیجۀ مطلوب، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه سابق نیز میعاد در نظرگرفته شده برای تفاهم را تمدید کند.

این هیئت می‌گوید که مساعی همه‌جانبه در راستای رسیدن به تفاهم، به خوبی جریان دارد.

جرئیات بیشتر در این زمینه در دست نیست.

داکتر عبدالله عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه را که در این اواخر از سوی رئیس جمهور غنی به وی پیشنهاد شد، رد کرد.

رئیس جمهور غنی برنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری اعلان شده، ولی داکتر عبدالله نتیجه را نپذیرفته، می‌گوید که او خود برنده می‌باشد و مراسم تحلیف موازی انجام داده‌است.

حدود دو میلیون اصله نهال در بدخشان غرس می‌شود

نهال شانی در ولایت بدخشان

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند امسال در نظر دارند حدود دو میلیون اصله نهال در این ولایت غرس کنند.

کیکاوس تکساری، مسئول رسانه‌ای ریاست زراعت بدخشان امروز شنبه (۱۷ حمل) به رادیو آزادی گفت که مطابق دستور ریاست جمهوری، کار عملی غرس نهال‌ها را در بدخشان آغاز کرده‌اند و به مردم نیز آگاهی‌ داده شده تا در بخش غرس، حفط و مراقبت نهال‌ها همکاری کنند.

او گفت: "در مجموع در سال ۱۳۹۹ ریاست زراعت به کمک نهادهای همکار در حدود دو میلیون اصله نهال مثمر و غیر مثمر در سرار بدخشان غرس خواهد کرد. در حدود یک میلیون اصله نهال دیگر از سوی مردم از بازار خریداری و به هدف ایجاد باغ‌ها در خانه‌ها و زمین‌ها غرس شده است."

مسئولان اداره زراعت بدخشان می‌گویند که تلاش دارند روش‌های نوین باغداری را برای کشاورزان آموزش دهند و در ایجاد سردخانه‌های معیاری نیز با آنان همکاری کنند.

یک فرد در ولایت کاپیسا به ویروس کرونا مبتلا شد

ولایت کاپیسا در نقشه افغانستان

دومین مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت کاپیسا ثبت شد.

شعیب دانش رئیس صحت عامه ولایت کاپیسا امروز یکشنبه (۱۷ حمل) به رادیو آزادی گفت یکی از بسته گان این شخص مبتلا به ویروس کرونا بود و در ولایت کابل در قرنطینه به سر می‌برد ، این شخص با او رابطه داشته و در تماس بوده که سبب سرایت ویر‌س کرونا به وی نیز شده است.

آقای دانش همچنان گفت که این شخص در حال حاضر در شفاخانه کاپیسا در قرنطینه و تحت مراقبت قرار دارد.

پیش از این یک مرد ۳۸ ساله از باشندگان مرکز کاپیسا که در ایران مهاجر بود بیماری ویروسی کرونا را با خود به این ولایت انتقال داده بود که پس از مراقبت در شفاخانه دولتی کاپیسا صحت‌یاب شده و به خانواده‌اش پیوست.

به اساس آمار وزارت صحت عامه افغانستان تا دیروز شنبه ۲۹۹ تن در افغانستان مبتلا به ویروس کرونا شده بودند.

برشنا شرکت: یک سرکت برق وارداتی بطور موقت وصل شد

آرشیف

دافغانستان برشنا شرکت می‌گوید، یک سرکت برق وارداتی ازبکستان به شهر کابل بطور موقت وصل شده است.

جریان برق وارداتی ازبکستان روز پنجشنبه در نتیجۀ برخوردمسلحانه در مربوطات ولایت بغلان قطع شده بود.

وحیدالله توحیدی سخنگوی دافغانستان برشنا شرکت دیروز(شنبه، ۱۶ حمل) به رادیو آزادی گفت، تیم تخنیکی این شرکت در دو ساحه در ولایت بغلان در "چشمۀ شیر" و "دندِ شهاب الدینِ" شهر پلخمری مشغول کار اند.

به گفتۀ آقای توحیدی دو روز قبل بعد از یک درگیری مسلحانه، لین برق در منطقۀ چشمۀ شیر قطع شد و اینک کار بالای ترمیم یکی از پایه های برق وارداتی نیز آغاز شده که در منطقۀ دند شهاب الدین در سال گذشته در اثر یک انفجار تخریب شده بود.

دافغانستان برشنا شرکت از طریق فیسبوک نوشته که تلاش می‌شود تا مشکل موجود بزودی و بطور اساسی حل شود.

دو مرکز تشخیص ویروس کرونا در پکتیا و کندهار ایجاد می‌شوند

آرشیف، لوله آزمایش ویروس کرونا

سازمان صحی جهان می‌گوید با حکومت افغانستان کمک می‌کند تا در ولایات این کشور مراکز تشخیصیه ویروس کرونا ایجاد کند.

ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) دیروز (شنبه چهارم اپریل) گفت، به کمک سازمان صحی جهان دو مرکز تشخیصیه ویروس کرونا در شهرهای جلال آباد و مزارشریف ایجاد شده، دو مرکز دیگر در ولایات کندهار و پکتیا نیز فعال خواهند شد.

ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد به نقل از وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته که تا پایان روز شنبه ۲۹۹ مورد ابتلا به ویروس کرونا در ۲۲ ولایت افغانستان ثبت شده که ۸۸ تن آن‌ها سابقۀ سفر به خارج از این کشور را نداشته اند.

تا شام دیروز شنبه تلفات ناشی از ویروس کرونا در افغانستان به هفت تن رسیده بود.

اسلم فاروقی رهبر بخش خراسان گروه داعش بازداشت شد

اسلم فاروقی رهبر بخش خراسان گروه داعش

اسلم فاروقی رهبر بخش خراسان گروه داعش بازداشت شده است.

یک منبع امنیت ملی به رادیو آزادی گفت که عبدالله اورکزی مشهور به‌اسلم فاروقی با دو قوماندان دیگر این گروه و ۱۹ تن از همکارانش بازداشت شده اند.

امنیت ملی افغانستان همچنان با پخش خبرنامه ای گفته که قاری زاهد مشهور به معاذ و سیف‌الله مشهور به ابو طلحه پاکستانی در نتیجه یک عملیات نیروهای امنیت ملی افغانستان دستگیر شده اند.

ریاست امنیت ملی می‌گوید که اسلم فاروقی در اعتراف‌های نخستین خود از ارتباطات گسترده سازمان‌های استخباراتی منطقه‌ای با شاخه خراسان گروه داعش سخن گفته اما در مورد این‌که با سازمان‌های استخباراتی کدام کشور روابط داشته اند توضیح داده نشده است.

در اعلامیه‌ امنیت ملی افغانستان آمده است که اسلم فاروقی باشنده اصلی قریه آخندزادگان منطقه اورکزی اجنسی بوده و پیش از این به‌عنوان مسئول نظامی شهر پشاورو فرمانده گروه داعش مستقر در دره عبدالخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرهار فعالیت داشت.

به گفته ریاست امنیت ملی افغانستان، پس از کشته شدن ابو سعید باجوری، اسلم فاروقی به حیث والی نام نهاد گروه داعش در افغانستان تعیین شده بود و با لشکر طیبه، شبکه حقانی و برخی گروه‌های تروریستی دیگر روابط نزدیک داشت.

اما ریاست امنیت ملی افغانستان در مورد این‌که عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی رهبر بخش خراسان گروه داشت با همکارانش کی و در کجا بازداشت شده اند، چیزی نگفته است.

'حنیف اتمر در اعلامیه‌ای به‌خواست غنی پاسخ مثبت داده است'

محمد‌حنیف اتمر سرپرست و نامزد وزارت خارجه افغانستان

محمد حنیف اتمر در اعلامیه‌ای گفته است به‌خواست رئیس جمهور افغانستان پاسخ مثبت داده و مسئولیت رهبری وزارت خارجه را پذیرفته است.

در اعلامیۀ امروز(شنبه، ۱۶ حمل) آقای اتمر خود را رهبر مجمع صلح و اعتدال و سرپرست وزارت خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان معرفی کرده.

محمد‌اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در فرمانی امروز آقای اتمر را به‌حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت خارجه اعلام کرد.

محمد حنیف اتمر از چهره‌های برجستۀ سیاسی در افغانستان است که در گذشته سمت رهبری وزارت‌های احیا و انکشاف معارف، داخله را به‌عهده داشته. او در حکومت وحدت ملی برای مدتی مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان بود؛ اما به‌دلیل به‌گفتۀ خودش اختلاف با رئیس جمهور غنی در آن زمان از سمت‌اش کنار رفت.

او همچنان یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ششم ماه میزان پارسال بود اما پیش از برگزاری انتخابات از اشتراک در آن انصراف داد.

آقای اتمر در اعلامیۀ گفته بود که "بی‌طرفی اختیار می‌کند و از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند."

شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۲۹۹ تن رسید

آرشیف

وزارت صحت عامۀ افغانستان از ۲۵ مورد مثبت ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور خبر می‌دهد.

وحیدالله مایار سخنگوی این وزارت در نشست خبری امروز (شنبه ۱۶ حمل) گفت، از جمع این موارد، ۱۱ آن در کابل، ۵ در هرات، دو در سمنگان و متباقی در ولایات بلخ، فاریاب، غزنی، لوگر، غور و کندز ثبت شده اند.

به گفتۀ او با این ارقام شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۲۹۹ تن رسید.

او گفت: " ۲۲۸۸ نمونه در لابراتوار‌های شهر کابل و هرات معاینه شده اند که از جمع آن ۲۹۹ سمپل مثبت شناسایی شده است. تا کنون هفت تن در اثر این ویروس جان باخته اند و دو تن دیگر صحت‌یاب شده‌اند."

نخستین مورد ویروس کرونا ماه گذشته در ولایت هرات ثبت شد که فرد مبتلا از شهر قم ایران به هرات سفر کرده بود.

هرات بیشترین موارد مثبت ویروس کرونا را در افغانستان دارد.

حکومت در برخی از مناطق به شمول پایتخت کابل قرنطینه و تعطیلی اعلام کرده است.

مقام‌ها: طالبان یک متنفذ قومی را در تخار سر بریدند

ولایت تخار در نقشه افغانستان

مقام‌های امنیتی تخار می‌گویند، رئیس همبستگی ملی قریۀ چک آب ناحیۀ چهارم شهر تالقان از سوی جنگجویان گروه طالبان سر بریده شد.

این رویداد شام دیروز (جمعه ۱۵ عقرب) رخ داد.

عبدالخلیل اسیر سخنگوی قوماندانی امنیۀ ولایت تخار امروز شنبه به رادیو آزادی گفت: "گروه طالبان به دوام جنایات شان یک تن از متنفذین قومی و رئیس همبستگی ملی قریۀ چک آب به نام ملا منصور را شام دیروز پس از ادای نماز جمعه با خود برده و سر او را از تنش جدا کردند، جسد ملا منصور صبح امروز از محل دریافت شد و به خانواده اش سپرده شد."

تا هنوز انگیزۀ این قتل روشن نیست و گروه طالبان هم در این باره به رسانه ها چیزی نگفته است.

از فعالیت گروه طالبان در مناطق مختلف تخار به ویژه ماورای کوکچه همواره گزارش شده است.

جاری شدن سیل در فراه و وارد شدن خسارات برای مردم

موقعیت ولایت فراه در نقشه افغانستان

جاری شدن سیل در ولایت فراه، خساراتی برای مردم این ولایت به دنبال داشته است.

عبدالغفور ایوبی، رئیس اداره مبارزه با حوادث طیبعی این ولایت، امروز به رادیو آزادی گفت: "به دلیل سرازیر شدن سیل، مردم ولسوالی لاش و جوین در نزدیکی مرکز این ولایت آسیب دیده‌اند و ده‌ها خانه تخریب شده است."

آقای ایوبی افزود که ادارات محلی به سیل‌‌زدگان کمک‌های اولیه کرده و تلاش می‌کنند که کمک‌های دیگررا نیز جلب کنند.

اما شماری از مردم فراه به رادیو آزادی گفته‌اند که سیل اخیر صدها خانه و همچنین بخشی از زمین‌های زراعتی را در ولسوالی لاش و جوین تخریب کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG