لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۳

واشنگتن پُست:"افغانستان با یک حکومت متفرق و طالبان درگیر است


آرشیف

روزنامه واشنگتن پُست گزارشی نوشته که عنوان آن است "افغانستان با یک حکومت متفرق و طالبان درگیر است، حالا ویروس کرونا نیز در حال گسترش است."

در بخشی از این گزارش آمده که افغانستان کشوری است درگیر جنگ صلح و کشمکش‌های پرتنش سیاسی بالای قدرت. در اینجا ویروس کرونا خیلی وقت گرفت تا اینکه به یک واقعیت در زنده‌گی مردم مبدل شود.

واشنگتن پُست نوشته است: "بعضی‌ها باور داشتند که کرونا یک شایعه بوده و چیزی بیشتر از یک ریزش عادی نیست و گروهی دیگر باور داشتند که این بیماری تنها میان کفار شیوع می‌کند."

اما با گذشت چند روز و ثبت شدن ۲۲ مورد مثبت ویروس کرونا در سراسر این کشور، تاثیرات آن روی جامعه آشکار شد.

به نوشته این روزنامۀ امریکایی آگاهی عامه در افغانستان هنوز یک مشکل است و حتٰی کسانی که مشکوک و یا مبتلا به کرونا استند در مواردی از مراکز درمانی فرار کرده اند.

اشارۀ روزنامه به ۳۷ نفری است که اخیراً از یک مرکز صحی در هرات فرار کردند.

واشنگتن پُست به نقل از مرتضی احمدی ۲۱ ساله که در جاده‌های کابل کیله می‌فروشد نوشته است که او حالا نسبت به گذشته بیشتر دستان خود را می‌شوید، اما هنوز ماسک نمی‌پوشد.

مرتضی به واشنگتن پُست گفته است، در کشورهای دیگر مردم به دلیل این‌که قربانی تروریزم و باندهای جنایی نمی‌شوند، از ویروس کرونا بیشتر می‌ترسند.

نیویارک تایمز

و اما نیویارک تایمز روزنامۀ امریکایی دیگر در گزارشی نوشته است که فرماندهان نظامی امریکا مانع سفر سربازان و افسران امریکایی به افغانستان شده و همچنان نخواهند گذاشت که تا آخر همین ماه سربازان امریکایی از افغانستان بیرون شوند.

دو نویسندۀ این مقاله این خبر را به نقل از مقام‌های امریکایی و اروپایی نوشته و افزوده اند که این تصمیم نشان دهندۀ نگرانی است که شیوع ویروس کرونا به وجود آورده است.

به نوشتۀ نیویارک تایمز، دلیل این تصمیم جنرال سکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در افغانستا این است که نظامیان کشورش به کرونا مبتلا نشوند.

به باور نویسنیده‌های این گزارش: "این اقدام شاید تصمیم رئیس جمهور دونالد ترمپ را مبنی بر خروج سربازان کشورش از افغانستان با چالش روبرو کند – آنچه که در موافقنامۀ دوحه میان طالبان و ایالات متحده ذکر شده."

در بخشی از این گزارش نیویارک تایمز آمده است، مقام‌های امریکایی پافشاری می‌کنند که به اساس موافقتنامه به کاهش شمار نیروهای شان در افغانستان ادامه می‌دهند، اما دیپلومات‌های اروپایی می‌گویند که خیلی مطمین نیستند.

اکنون حدود ۱۲ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند، اما بر اساس موافقتنامه‌ای که در ۲۹ ماه فبرویر در دوحه امضا شد این شمار در سه ماه آینده به ۸۶۰۰ نظامی کاهش خواهد یافت

نیویارک تایمز می‌نویسد خشونت‌ها از سوی طالبان، بی‌ثباتی در حکومت افغانستان و احتمال شیوع بیشتر ویروس کرونا سبب شده تا برای فعلاً ناتو بحث خروج سربازانش را کنار بگذارد.

دیپلومات‌های اروپایی به نیویارک تایمز گفته اند که وضعیت نامعلوم در افغانستان برای امریکایی‌ها این را دشوار ساخته تا برنامه خروج سربازان شان از افغانستان را عملی کنند – همچنان به دیگر کشور‌های عضو ناتو که گفته می‌شود همگام با امریکا به خروج سربازن شان از افغانستان اقدام خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG