لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۸

جهنده زیارت حضرت علی بدون تجلیل رسمی از نوروز برافراشته شد


جهنده زیارت منسوب به حضرت علی در شهر مزارشریف

جهنده زیارت منسوب به حضرت علی در شهر مزارشریف، شب گذشته در تاریکی بر افراشته شد. اما مقام‌ها به زیارت کننده‌ها و بازدید کننده‌گان برای گرامی داشت از نوروز اجازه ورود به صحن این زیارت را نمی‌دهند.
عتیق‌الله انصاری رئیس روضه شریف یا زیارت منسوب به حضرت علی در مزارشریف می‌گوید؛ آنان بر اساس عرف و آغاز سال نو جهنده این زیارت را برافراشتند و اما به هیچ‌کس اجازه حضور در صحن این زیارت را نمی‌دهند.

وی گفت که این در طول تاریخ نوروز نخستین بار است که به دلیل تهدید طبیعی آنان دروازه‌های این زیارت را حین تجلیل از سال‌نو بسته اند.

او گفت:"در وقت طالبان هیچ ممانعت نبود، یک‌بار تصمیم گرفتند که جهنده برافراشته نشود، اما دوباره تصمیم شان تغییر کرد و همان روز جهنده بلند شد. این اولین بار است که دروازه‌های روضه به‌روی مردم بسته است."

زیارتگاه منسوب به حضرت علی در شهر مزارشریف
زیارتگاه منسوب به حضرت علی در شهر مزارشریف

ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ نیز گفته است که بر روی تمامی مناسبت های مرتبط به جشن نوروز در بلخ ممانعت وضع شده است.

عطا محمد ساهو معاون این اداره به رادیو آزادی گفت که در صورت گرم شدن هوا و کاهش تهدید سرایت ویروس کرونا برای حضور مردم در صحن این زیارتگاه و ادامه تجلیل از روزهای باقی مانده نوروز تصامیم جدید با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

ساهو نیز تاکید کرد که جهنده زیارت حضرت علی در بلخ به‌گونه بی‌سابقه و بدون حضور مردم عام برافراشته شده است.

وی گفت که این نخستین باری است که دروازه‌های این زیارت در روز تجلیل از نوروز به روی مردم بسته شده اند و آنان تلاش دارند تا برای این مشکل راه جل بیابند.

او افزود: "این از مبدا یا آغاز جشن نوروزی نخستین باری است که دروازه‌های روضه در چنین روزی به‌روی مردم بسته می‌شود. هیچ‌گاهی در تاریخ نوروز چنین اتفاق رخ نداده است، حتا در زمان حکمروایی طالبان چنین نشد."

شماری از زایرین که از ولایت‌های مختلف به‌بلخ آمده اند از مسئولان می‌خواهند تا درب‌های این زیارت را به روی مردم باز کنند تا آنان بتوانند از زیارت سخی و جهنده دیدن کنند.

شگوفه یک باشنده ولایت کابل که به بلخ آمده به رادیو آزادی چنین گفت: "تقاضای ما این‌ است که مشکل هرچه زود حل شود، نیروهای امنیتی به مردم اجازه بدهند، خاصتاً کسانی که از دیگر ولایت آمده اند تا از جهنده دیدن کنند."

این‌که درب‌های زیارت منسوب حضرت علی، چهارمین خلیفه‌ مسلمانان، به دلیل جلوگیری از شیوع مرض کرونا تا چه زمانی مسدود خواهد ماند، با گذشت زمان روشن می‌شود.

XS
SM
MD
LG