لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۶

ارگ: تشدید حملات طالبان بیانگر مخالفت این گروه با روند صلح است


ارگ ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید طالبان با افرایش حملات شان می‌خواهند روند صلح را با مشکل مواجه کنند تا فرصت به میان آمده به صلح از دست رود.

لطیف محمود معاون سخنگوی ریاست جمهوری روز یک‌شنبه (۳ حمل) به رادیو آزادی گفت از سوی حکومت اقدامات اساسی به صلح شده‌است اما به گفته او طالبان می‌خواهند به جنگ ادامه دهند.

لطیف محمود معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
لطیف محمود معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

او گفت: "آن اقدامات اساسی را که برای صلح ضروری بود، انجام داده‌ایم. ما به صلح متعهد هستیم. این طالبان هستند که با ازدیاد حملات خود می‌خواهند مخالفت خود را با پروسه صلح نشان دهند. طالبان در برابر صلح موانع اصلی را ایجاد می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند فرصت به میان آمده به صلح را از میان ببرند."

آقای محمود می‌گوید تیم مذاکره‌ کننده در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آماده‌ است و تنها در انتظار مشخص شدن محل و تاریخ برگزاری این مذاکرات است.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان به رادیو آزادی گفت اگر چه با حکومت افغانستان در باره کاهش جنگ تعهدی نشده‌ با آن ‌هم در مقایسه به گذشته تا ۴۰ درصد حملات کاهش یافته است.

به گفته ذبیح‌الله مجاهد، طالبان به تعهدات خود در برابر نیرو‌های خارجی در افغانستان بر اساس توافق‌نامه‌ صلح با امریکا پابند هستند اما در برابر نیرو‌های امنیتی افغان به جنگ ادامه می‌دهند.


این در حالی است که افراد نفوذی مخالفان مسلح شب جمعه گذشته در شهر قلات، مرکز ولایت زابل بر یک پوسته‌ نیروهای امنیتی حمله کردند که در نتیجه‌ آن ۲۴ نیروی امنیتی افغان جان باختند.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در این رویداد ۱۱ سرباز اردوی ملی و ۶ پولیس شامل اند و ۳ نفر دیگر ناپدید هستند.

مسئولیت این رویداد را تاکنون هیچ گروهی بر عهده نگرفته‌است اما حکومت افغانستان آنرا کار طالبان می‌داند.

با این حال وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در حالت دفاعی فعال در برابر طالبان قرار دارند.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که در ۲۴ ساعت گذشته نیروهای امنیتی به طالبان در ۱۰ ولایت مختلف تلفات سنگین وارد کرده‌اند.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان


او گفت: "در مجموع در ۲۴ ساعت گذشته در ولایت‌ها نیروهای افغان با طالبان درگیر بودند، درگیری‌ها هم در حالی صورت گرفته که طالبان بر پوسته‌های نیروهای افغان حمله کرده و نیروهای افغان در حالت دفاعی فعال به دفاع از خود پرداخته و تلفات سنگین را هم به طالبان وارد کردند."

آقای امان گفت نیروهای افغان در ولایت‌های کندهار، زابل، کندز و دیگر ولایات طالبان را از بین برده و یا زخمی کرده‌اند.

به گفته‌ آقای امان تا حال نیروهای امنیتی به تنهایی و بدون کمک نیروهای خارجی با طالبان جنگیده‌اند.

اما سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان می‌گوید که بر اساس توافق میان امریکا و طالبان در صورت نیاز از نیروهای امنیتی افغان در مقابل طالبان دفاع خواهند کرد.

گزارش: مهناز نوری

XS
SM
MD
LG