لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۱۱

نشنل: حمله‌ی زابل روند صلح افغانستان را پیچیده می‌کند


روزنامه‌های جهان
  • نشنل

روزنامۀ نشنل چاپ ابوظبی نوشته که حملۀ زابل روند صلح افغانستان را پیچیده می‌کند.

در مطلب به نقل از اندرو واتکینز کارشناس گروه بین‌المللی بحران آمده که گفته، طالبان برای گسترش نفوذ خود هنوز هم بر خشونت به‌عنوان ابزار کلیدی اتکا می‌کنند.

او افزوده که این‌گونه حمله‌ها بر نیروهای افغان، کار را برای رئیس جمهور غنی از دید سیاسی دشوارتر می‌کند تا در راستای نخستین مانع روند صلح که مبادلۀ گسترده‌ای زندانیان است، گامی به جلو نهد.

  • ایشن لایت انترنشنل

نشریۀ ایشن لایت انترنشنل چاپ لندن مطلبی چاپ کرده که در مورد کشتار چندین نیروی امنیتی افغانستان در حملۀ خونین افراد مسلح در ولایت زابل.

مقام‌های افغان طالبان را مقصر دانسته اند. آنان گفته اند که افراد نفوذی با حمله بر قرارگاه مشترک اردوی ملی و پولیس ملی ۲۴ نیروی امنیتی افغان را کشتند. به‌گفتۀ مقام‌ها رویداد اوایل صبح روز جمعه (اول حمل) در نزدیک شهر قلات مرکز زابل بر شاهراه کابل-قندهار اتفاق افتاد، اما طالبان مسئولیت رویداد را به عهده نگرفته و گفته اند که در این مورد تحقیق می‌کنند.

روزنامۀ ایشن لایت انترنشنل گفته است که یک روز پیش از این رویداد حکومت افغانستان پیشنهاد آتش‌بس کرده بود.

در ادامۀ مطلب آمده که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان در حالی‌که مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله هم در کنارش ایستاده بود، در یک پیام ویدیویی به روز پنجشنبه گفت که برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا حکومت پیشنهاد می‌کند که آتش‌بس برقرار شود، اما روزنامه نوشته که طالبان به این پیشنهاد پاسخ ندادند و روز بعدش حملۀ زابل اتفاق افتاد.

ایشن لایت انترنشنل به سخنان تازۀ وحید عمر مشاور ارشد رئیس جمهور غنی در امور روابط عامه و استراتژیک هم اشاره کرده که گفته است، اگر طالبان دو شرط حکومت افغانستان، یکی گفت‌وگوی بین افغانان و دیگری هم کاهش چشمگیر خشونت را نپذیرند، زندانیان‌شان رها نخواهند شد.

  • گلف تایمز

گلف تایمز چاپ دوحه جزئیات بیانیۀ وزارت خارجۀ قطر را منتشر کرده که در آن حمله بر نیروهای امنیتی افغان در ولایت زابل نکوهش شده‌است.

ایالات متحده و طالبان بیش از سه هفته قبل موافقتنامه‌ای آوردن صلح به افغانستان را در دوحه‌ی قطر امضا کردند.

گلف تایمز گفته است که وزارت خارجۀ قطر ضمن نکوهش حملۀ زابل با خانواده‌های قربانیان، حکومت و مردم افغانستان اظهار همدردی کرده‌است.

در ادامه می‌خوانیم که وزارت خارجۀ قطر گفته است که انگیزه و دلیل خشونت و تروریزم هر چی که باشد پذیرفتنی نیست و این که قطر در این مورد موقف قاطع دارد.

XS
SM
MD
LG