لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۱۸

گروه نخست تماس صلح حکومت افغانستان با طالبان گفت‌وگو کرد


شماری از اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که گروه نخست تماس صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس با اعضای طالبان دیدار کرد.

اعلامیه می‌افزاید که در این دیدار روی همۀ ابعاد کاهش خشونت در برابر افغانان، مذاکرات مستقیم و آتش‌بس دایمی در کشور بحث شد.

شورای امنیت ملی افغانستان می‌افزاید که در این نشست دو ساعته، در باره‌ی اقدامات تخنیکی تبادل نظر صورت گرفت تا برای رهایی زندانیان فضای مناسب مهیا شود.

اعلامیه می‌افزاید که نمایندگان امریکا و قطر نیز در این نشست حضور داشتند.

اما طالبان که از گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان تا هنوز خودداری کرده بودند می‌گویند که "این گفت‌وگو تنها در باره‌ی رهایی زندانیان بود".

طالبان باید به اساس توافق خود با امریکا از این پیش با دولت افغانستان به گفت‌وگو می‌پرداختند، ولی به نظر می‌رسد رها نکردن زندانیان طالبان و افزایش خشونت از سوی آن‌ها این گفت‌وگو را به تأخیر انداخت.

پیش ازین این گروه در روز امضای توافق‌نامه ميان طالبان و امريکا به دوحه پايتخت قطر رفته بود.

اعلاميه شورای امنيت ملی افغانستان گفته بود نخستين هيئت تماس که به تاريخ هفتم حوت بنا به پيشنهاد قطر به اين کشور رفته بود در جريان مسافرت خود با زلمی خليل‌زاد نماينده خاص امريکا و ديگر مقام‌های امريکايي، نماينده خاص ملل متحد برای افغانستان و با نمايندگان قطر، جرمني، ناروي، و شماری از کشور‌های ديگر ملاقات‌های داشت.

در این اعلامیه در مورد دیدار این هیئت با اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر چیزی ذکر نشده بود.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز به رادیو آزادی گفته بود که رهبران سیاسی این گروه با هیئت حکومت در دوحه دیدار نکرده‌است.

او افزوده‌است: "این هیئت که ۶ عضو دارد، ۱۵ روز پیش به قطر رفت."

این هیئت شامل؛

  • ذکیه عادلی معین وزارت عدلیه
  • عبدالخالق بالاکرزی معین وزارت دولت در امور صلح
  • امین‌الدین مظفری معین وزارت حج و اوقاف
  • نمایندگان وزارت خارجه و شورای امنیت ملی
  • و یک مقام مسئول اداره زندان‌های افغانستان

می‌شود.

XS
SM
MD
LG