لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۹

تقسیم جدید کار ادارات ملکی با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است


اقدام حکومت افغانستان به هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا با نظریات مختلف مردم برخورد.

تقسیم کار ادارات ملکی به دو نوبت با واکنش‌های مختلف مردم روبرو شده است.

پس از این که حکومت افغانستان به هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا کارهای روزانه کارمندان نهادهای دولتی به دو نوبت تقسیم کرد با نظریات مختلف مردم برخورد.

برخی‌ها به این باور اند که با این اقدام از تجمع کارمندان در ادارات کاسته می‌شود و روی کار کارمندان نیز تاثیر سو نمی‌گذارد.

مسلم آزاد باشنده شهر کابل در مورد می‌گوید: "این اقدام خوبی است روی کار‌های روزمره مامورین تاثیر نمی‌گذاره، در رعایت نظافت مشکل جدی وجود دارد که باید به آن توجه شود باید تمامی دفاتر ضد عفونی شوند."

اما هارون یکی دیگر از باشنده‌های شهر کابل می‌گوید کارمندان ادارات دولتی را به دو نوبت تقسیم کردند هیچ تاثیر در جلوگیری از ویروس کرونا ندارد.

او می‌افزاید: "این کار هیچ فایده ندارد چون این یک بیماری ساری است اگر یکی از کارمندان در بیرون با کسی روابطه نزدیک داشته باشد و اگر در شفت دوم دفتر میاید ویروس را منتقل می‌کند، بهتر این است که مامورین همه دریک زمان رخصت شوند تا همه شان محفوظ باشند.

این در حالی‌است که کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی طرز‌العمل تایید شده توسط کابینه را منتشر کرد که در آن ساعات کاری فعالیت‌های کارمندان اداری به دو نوبت کاری از ۰۸:۰۰ صبح تا ۰۱:۰۰ پس از چاشت، و از ۰۲:۰۰ پس از چاشت تا ۰۵:۰۰ عصر تنظیم شده است.

احمد فرید رئیس نشرات این اداره در مورد به رادیو آزادی گفت: "در مرکز و ادارات همه کارمندان ادارات دولتی، خدمات ملکی و قراردادی‌ها شامل این طرز‌العمل می‌شوند و این طرزالعمل از تاریخ سه حمل نافذ است و برای یک ماه ادامه دارد."

به نقل از آقای فرید، تعداد کارمندان در تمامی ادارت دولتی به ۴۲۴۰۰۰ می‌رسد و به اساس طرز‌العمل جدید همه کارمندان مکلف اند آن‌را رعایت کنند.

کمیسیون اصلاحات اداری می‌گوید که کارمندان وزارت صحت عامه شامل این طرزالعمل نمی‌شوند.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۴۰ نفر رسید و برای اولین بار یک تن به علت این بیماری در این کشور جان باخت.

اما داکتران می‌گویند که تغییر و تبدیل کارمندان برای نیم روز چندان اقدام مفید نیست.

سید حسب اروال در مورد گفت: "اگر می‌خواهند که ازدحام مردم کاهش یابد و کار‌ها هم به تاخیر نه افتد باید کارکنان هر اداره به چند گروپ تقسیم شوند یک روز یک گروپ بیایند و یک روز گروپ دیگر."

حکومت افغانستان گفته است که برای جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس از هر اقدام معقول و سازنده استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG