لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۶

احتمال ابتلای بیش از ۲۵ میلیون شهروند افغانستان به ویروس کرونا


فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان

با آنکه تا حال از تنها ۴۲ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان گزارش شده اما وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، محاسبه‌ی که بر اساس پیش‌بینی سازمان صحی جهان صورت گرفته، تا پنج ماه آینده ممکن نزدیک به ۸۰ درصد افغان‌ها به ویروس کرونا مبتلا شوند. که این رقم بیش از ۲۵ میلیون از ۳۲ میلیون کل جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهد.

بر اساس محاسبه وزارت صحت از پیش‌بینی سازمان صحی جهان، از میان بیش از ۲۵ میلیون تنی که احتمالاً در افغانستان به کرونا مبتلا شوند، حدود شانزده میلیون تن آن‌ها به درجه‌های مختلف اعراض و علایم خواهند داشت.

بر بنیاد این محاسبه، ۷۰۰ هزار تن نیاز به تداوی داخل بستر خواهند داشت.

محاسبه وزارت صحت می‌رساند که کرونا ممکن سبب مرگ ۱۱۰ هزار تن در افغانستان شود.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت افغانستان روز سه‌شنبه (۵ حمل) در نشست خبری در کابل گفت که اگر مردم رهنمود و هشدار‌های صحی را جدی بگیرند، ارقام پیش بینی شده به مراتب کمتر خواهد بود.

او گفت: "اما در صورتی که همکاری وجود داشته باشد و همه برای مبارزه با کرونا دست به دست هم دهند، در صورتی که به هدایات توجه صورت گیرد، انشالله که به این پیش‌بینی نخواهیم رسید."

وزیر صحت افغانستان با توجه به وضعیت کنونی که به گفته او مردم رهنمود‌ها و هشدار‌های صحی را جدی نمی‌گیرند گفت ممکن پیش‌بینی صورت گرفته اتفاق بیفتد.

او افزود: "اما اینکه هنوز هم بزکشی جریان داشته باشد، هنوز هم تجمعات جریان داشته باشد، هنوز هم عروسی‌ها جریان داشته باشد، هنوز هم رفتن مردم به تفریح و محافل جریان داشته باشد، یا اینکه بس‌های شهری توقف نیابد، صادقانه می‌گویم این فکتور‌ها ما و شما را به این پیش‌بینی می‌برد."

او در اشاره به ثبت بیشترین واقعات کرونا در هرات گفت که بر اساس تصمیم جلسه اضطراری به ریاست معاون دوم رئیس جمهور، قرار است قیود رفت و آمد مردم از طرف روز در این ولایت سر از فردا عملی شود.

روز گذشته سخنگوی وزارت صحت عامه از آنچه برخورد‌های سلیقه‌یی برخی نهاد‌های دولتی در مورد هشدار‌های صحی در باره کرونا خواند، انتقاد کرده بود.

وحید عمر مشاور رئیس جمهور محمد اشرف غنی در امور روابط عامه و استراتژیک
وحید عمر مشاور رئیس جمهور محمد اشرف غنی در امور روابط عامه و استراتژیک

اما وحید عمر مشاور رئیس جمهور محمد اشرف غنی در امور روابط عامه و استراتژیک می‌گوید که به تمام نهادهای دولتی هدایت داده شده تا وزارت صحت را در بخش مبارزه با ویروس کرونا همکاری کنند.

او افزود: "وزارت صحت عامه تعهد و ظرفیت این را دارد تا کار همه ما را هماهنگ کند، ما در تمام فعالیت‌های وزارت صحت همکار هستیم."

نگرانی وزارت صحت عامه از افزایش مبتلایان بیماری کوید ۱۹ در هفته های آینده در حالی بالا گرفته که پیش از این سفارت آلمان در کابل گفته است، شمار افراد آلوده به ویروس کرونا در افغانستان به مراتب بیشتر از آماری است که رسماً اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG