لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۶

غنی: ساختار پیشنهادی عبدالله مغایر قانون اساسی است


اشرف غنی حین صحبت در مورد مسایل سیاسی اخیر در کشور.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه (۵ حمل) در بیانه‌ای که به گونۀ زنده از تلویزیون ملی پخش شد، در بارۀ نشست مشترکش با عبدالله عبدالله با حضور وزیر خارجۀ امریکا توضیح داد.

وی گفت که بر اساس تعهدش برای ساختن حکومت فراگیر، نقش اساسی در روند صلح را به عبدالله عبدالله می‌دهد و همچنین به تیمش در کابینه سهم می‌دهد، اما به گفتۀ آقای غنی، آقای عبدالله خواهان ساختاری است که مغایر قانون اساسی است.

اشرف غنی گفت: "مگر او (عبدالله عبدالله) بر تغییر قانون اساسی تأکید داشت او هم در یک شب، یعنی او خواهان ساختار و تشکیلاتی است که در مخالفت آشکار با مواد قانون اساسی قرار دارد. من بیرون از میکانیزمی که در قانون آمده و بنابر خواست هیچ فرد و گروهی صلاحیت تعدیل قانون اساسی را ندارم."

رئیس جمهور غنی گفت که آماده است که در بارۀ هر خواستی که قانون اساسی را نقض نکند، مذاکره کند.

به گفته او، تعدیل قانون اساسی از صلاحیت‌های لویه جرگه است.

این اظهارات رئیس جمهور غنی پس از آن صورت گرفت که مایک پومپیو، وزیر خارجۀ امریکا دیروز دوشنبه در یک سفر از قبل اعلام نشده به کابل آمد و پس از دیدارهای جداگانه با محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، نشست مشترکی با آنان برگزار و در بارۀ حل بحران سیاسی کنونی با آنان گفت‌وگو کرد.

اما پس از آن که این نشست بی‌نتیجه پایان یافت، وزارت خارجۀ امریکا با صدور اعلامیه‌ای گفت که ایالات متحده عمیقاً متاسف است که رهبران افغانستان در ساختن حکومت فراگیر شکست خوردند و این ناکامی آنان منافع ملی امریکا را با تهدید مواجه کرده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین دیدار با مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در کابل.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین دیدار با مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در کابل.

در این اعلامیه همچنین آمده است که امریکا یک میلیارد دالر کمک به افغانستان را قطع می‌کند و آمادگی دارد که یک میلیارد دالر دیگر را از کمک سال ۲۰۲۱ قطع کند و همه برنامه‌ها و پروژه‌های خود را برای مشخص ساختن کاهش بیشتر کمک‌ها بازرسی ‌کند.

عبدالله عبدالله حین دیدار با مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در کابل.
عبدالله عبدالله حین دیدار با مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در کابل.

وزارت خارجۀ امریکا گفته است که به رهبری افغانستان مشخص کرده که از عملیات‌های نظامی که انگیزه‌ سیاسی دارند حمایت نمی‌کند، هم‌چنین از رهبرانی که به اجرای چنین عملیات فرمان دهند یا آن‌هایی که برای ساختن حکومت موازی دادخواهی کنند، حمایت نمی‌کنند.

با وجود این، در اعلامیۀ وزارت خارجۀ امریکا آمده است که اگر رهبران افغانستان تصمیم بگیرند حکومت فراگیری تشکیل دهند که بتواند امنیت بیاورد و در روند صلح مشارکت کند، ایالات متحده آماده است از این تلاش‌ها حمایت کند و تغییراتی که امروز به راه افتاده است را بازنگری کند.

اما رئیس جمهور غنی می‌گوید که کاهش کمک‌های امریکا بر بخش‌های کلیدی افغانستان تاثیر منفی نمی‌گذارد.

در همین حال عبدالله عبدالله که خودش را رئیس جمهور حکومت همه‌شمول می‌داند، با صدور اعلامیه‌ای سفر آقای پومپئو را فرصتی برای حل بحران موجود دانسته است. آقای عبدالله اظهار تأسف کرده که "از این فرصت استفاده خوب صورت نگرفت."

در این اعلامیه آمده که آقای پومپیو پیام حکومت امریکا را مبنی بر ضرورت جدی حل بحران موجود توسط رهبران سیاسی کشور انتقال داد و بر فوری بودن این موضوع تأکید کرد.

آقای عبدالله همچنین از همکاری‌های امریکا به مردم افغانستان و همچنین تلاش‌هایش در راستای زمینه‌سازی مذاکرات بین‌الافغانی به منظور تأمین صلح در کشور قدردانی کرده است.

وی همچنان بر حل مشکلات موجود از راه گفت‌وگو و بی‌طرفی کامل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان تأکید کرده است.

XS
SM
MD
LG