لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۸

در مورد کووید-۱۹ بیشتر بدانیم


شماری از افرادیکه به علت ابتلا به کووید-19 بستری هستند. ولایت هوبئی چین.

۱- نشانه‌های کووید-۱۹ چیست؟

معمول‌ترین نشانۀ موارد مثبت کووید-۱۹ تب است (۸۸٪) که به دنبال آن سرفۀ خشک ( ۶۸٪) کسالت (۳۸٪)، بلغم (۳۳٪)، مشکل تنفسی (۱۹٪) گلودرد (۱۴٪) و دردعضلی (۱۵٪) به میان می آید. نشانه‌های کمتر معمول کووید-۱۹ عبارت اند از اسهال (۴٪) و استفراغ (۵٪).

به اساس تخمین‌های جدید، دورۀ تفریخ کووید-۱۹ از پنج تا شش روز گزارش شده است. از هنگام وارد شدن ویروس به بدن تا ظهور نخستین نشانه‌های آن را دورۀ تفریخ گویند. این دوره می‌تواند تا به ۱۴ روز هم طول بکشد. به اساس یک تحقیق تازه، بهتر است که دورۀ تفریخ کووید-۱۹ دستکم ۱۴ روز در نظر گرفته شود.

۲- آیا یک تعداد بیشتر از تعداد دیگر در خطر هستند؟

در مجموع، افراد بزرگسال و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند، فشار خون بالا، بیماری شکر، بیماری قلبی، بیماری تنفسی مزمن و سرطان دارند بیشتر در معرض خطر بروز نشانه‌های شدید هستند.

۳- آیا کودکان در خطر هستند؟

به نظر می‌رسد که بیماری در کودکان به طور نسبی نادر و خفیف است. نتیجۀ تحقیق جامع در چین نشان می‌دهد که تنها بیش از ۲٪ موارد کووید-۱۹ زیر سن ۱۸ بوده که از این میان کمتر از ۳٪ نشانه‌های شدید یا وخیم بیماری را بروز داده اند.

۴- اگر با شخص مبتلا به کووید-۱۹ تماس نزدیک داشته بوده باشم، چی کنم؟

به مسئولان صحی در منطقۀ تان اطلاع دهید تا شما را در مورد اقدامات بعدی راهنمایی کنند. اگر نشانه‌های بیماری را دارید باید فوراً به نزدیک‌ترین مرکز صحی زنگ بزنید و بگویید که با شخص مبتلا به ویروس کرونا در تماس بوده اید.

۵- آیا واکسین در برابر کووید-۱۹ موجود است؟

هنوز واکسینی در برابر ویروس‌های کرونا به شمول کووید-۱۹ که انسان‌ها را بیمار می‌کنند، وجود ندارد.

بنابرین، پیش‌گیری و جلوگیری از گسترش ویروس بسیار مهم است. ساختن واکسین زمان می‌برد. چندین شرکت دواسازی سرگرم کار هستند. اما پیش از آنکه واکسین به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد چند ماه یا سال طول خواهد کشید، چونکه هر نوع واکسین باید از بهر مصونیت و موثریت به طور گسترده آزمایش شود.

۶- اگر امسال واکسین ضد آنفلوانزا شده باشم، آیا از کووید-۱۹ در امان هستم؟

آنلفوانزا و ویروس که باعث کووید-۱۹ می‌شود بسیار متفاوت هستند و اینکه واکسین در برابر آنفلوانزای فصلی نمی‌تواند افراد را از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ حفظ کند.

۷- آیا تماس با حیوانات خانگی و دیگر حیوانات خطر ابتلا به کووید-۱۹ را به دنبال دارد؟

چندین نوع کروناویروس‌ می‌تواند حیوانات را مبتلا کند و به دیگر حیوانات و انسان‌ها منتقل شود. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد حیوانات خانگی مثل سگ و پشک خطر عفونت را در انسان‌ها به وجود آرند. به خاطر احتیاط لازم، بهتر است هنگام تماس با حیوانات، نکات اساسی حفظ الصحه مراعات شود.

۸- شیوع ویروس کرونا چقدر طول خواهد کشید؟

متأسفانه ، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که شیوع بیماری تا چه مدت ادامه خواهد یافت. ما با ویروس جدید سر و کار داریم و به همین دلیل هنوز بسیار چیزها نامشخص است. به عنوان مثال، مشخص نیست که آیا انتقال آن به طور طبیعی در جریان تابستان در نیم‌کره شمالی کاهش خواهد یافت یا خیر، همانطور که در مورد آنفلوانزای فصلی مشاهده شده است.

۹- چگونه از ابتلا به کووید-۱۹ در امان باشم؟

این ویروس از طریق چشم، بینی و یا دهان وارد بدن شما می‌شود ، بنابراین مهم است که از تماس با صورت خود با دست‌های ناشسته خودداری کنید. شستن دست‌ها با آب و صابون برای حداقل ۲۰ ثانیه یا پاک کردن دست‌ها با محلول‌های حاوی الکل یا دستمال مرطوب توصیه می‌شود.

همچنین توصیه می‌شود تا یک متر یا بیشتر از آن از افراد آلوده به کووید-۱۹ که نشانه‌های بیماری را دارند، دور بمانید تا خطر ابتلا به ویروس از طریق قطرات تنفسی کاهش یابد.

منبع: مرکز کنترل بیماری اروپا

XS
SM
MD
LG