لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۴۴

جهان

رئیس جمهوری ترکمنستان سکوتش در مورد ویروس کرونا را شکست

قربان قلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان

قربان قلی بردی محمدوف، رئیس جمهوری ترکمنستان سکوتش در مورد ویروس کرونا را شکست و برای نخستین بار آن را به زبان آورد.

او دیروز جمعه (۳ اپریل) در نشست کابینه گفت: "ویروس کرونا در حال ویران‌گری در جهان است و روی اقتصاد ترکمنستان تأثیر منفی به‌جا می‌گذارد."

رئیس جمهور کشور سرشار از گاز در آسیای مرکزی دستور داد که برای مبارزه با گسترش این ویروس تدابیر گرفته شود.

هر چند او مشخصاً نپذیرفت که کشورش با خطر شیوع این ویروس روبه‌رو است.

ترکمنستان در مورد همه‌گیری ویروس کرونا بیشتر سکوت اختیار کرده و از هیچ مورد مثبت این ویروس خبر نداده،‌ چیزی که با شک و تردید جامعۀ جهانی به همراه شده‌است.

سازمان خبرنگاران بدون مرز گفته است که مقام‌های ترکمنستان به خاطری از به زبان آوردن ویروس کرونا اجتناب می‌کنند که مانع گسترش معلومات در مورد شیوع آن شوند.

به گفتۀ این سازمان،‌ این اقدام حکومت ترکمنستان جان شهروندان این کشور را به خطر می‌اندازد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تلفات ویروس کرونا در جهان به ۳۷۵ هزار تن رسید

آرشیف، امریکا

تعداد تلفات ویروس کرونا در سرتاسر جهان از ۳۷۵ هزار نفر گذشت، هرچند در بعضی مناطق سرعت گسترش آن کاهش یافته است.

با ظهور تاثیرات عمیق این بیماری سیاست‌مداران در سرتاسر جهان با این معضل رو به رو اند که چگونه هم‌زمان با محافظت مردم از این ویروس، دروازه‌های داد و ستد را هم تدریجی باز کنند.

در یک نامه که روز اول ماه جون نشر شد، بیش از ۲۲۵ شخص مهم و سرشناس سابق و فعلی از رهبران ۲۰ قدرت بزرگ اقتصادی جهان خواستند که یک اجلاس اضطراری برگزار کرده و ۲.۵ تریلیون دالر یعنی دو نیم هزار میلیارد دالر را برای مبارزه با این وبا اختصاص بدهند و یک برنامه احیای اقتصادی را هم روی دست بگیرند.

در بین امضا کنندگان این نامه ۷۵ رهبر سابق جهان، سه برنده جایزه صلح نوبل، ۴ برنده جایزه اقتصادی نوبل، بن کی‌مون سرمنشی سابق ملل متحد، جورج سوروس فیل انتراپیست یا هم نوع دوست، جیمز ولفن سن رئیس سابق بانک جهانی، خاویر سولانا سرمنشی سابق ناتو و چندین مامور سابق ملل متحد و متخصصان اقتصادی، بشری و صحی شامل اند.

بسیاری کشورهای جهان در اروپا، آسیا و همچنان آسترالیا، محدودیت‌های را که بخاطر ویروس کرونا جاری کرده بودند، سهل‌تر کرده، این عمل ترس ایجاد کرده است که مبادا این ویروس دوباره همه‌گیر شود.

یک عضو پارلمان ایران: در تظاهرات ماه نومبر ۲۳۰ تن کشته شدند

مجتبی ذالنور، رئیس کمیته امنیت ملی و امور خارجی پارلمان ایران

یک عضو مهم پارلمان ایران اظهار می‌دارد که در تظاهرات ضد حکومت در ایران، در ماه نومبر ۲۳۰ نفر کشته شده‌اند. در این مورد خبرگزاری دولتی ایران؛ ایرنا خبر داده است.

این اولین بار است که یک عضو پارلمان ایران در باره تلفات تظاهرات ارقام ارائه می‌کند. تظاهرات ماه نومبر سال گذشته بخاطر بلند رفتن یک‌باره نرخ نفت آغاز شد.

بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ تظاهرات چهار روزه ماه نومبر گسترده‌ترین و خشونت‌آمیزترین تظاهرات در ایران بشمار می‌رود.

به نوشته ایرنا، مجتبی ذالنور رئیس کمیته امنیت ملی و امور خارجی پارلمان ایران گفته است، در این خشونت‌ها ۲۳۰ نفر کشته شدند که از هر پنج نفر یک تن آن‌ها عضو قوای امنیتی کشور بودند.

به گفته او، یک چهارم افراد کشته شده عابرینی بودند که در تظاهرات دست نداشتند و یک تعداد آن‌ها به سر و یا سینه از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

ذالنور ادعا می‌کند، قوای امنیتی از مظاهره‌ کنندگان بسیار فاصله داشتند که بتوانند این کار را انجام دهند. او می‌گوید، یک فیصدی زیاد افراد، هدف گلوله‌های قرار گرفته اند که در ایران استفاده آن معمول نیست.

در این تظاهرات ۲ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

عفو بین‌الملل تعداد قربانیان را ۳۰۴ نفر خوانده و آگاهان موضوع می‌گویند که ۴۰۰ نفر به شمول ۱۲ کودک در این تظاهرات کشته شده‌اند، امریکا شمار کشته شده‌ها را ۱،۰۰۰ نفر خوانده است.

ترمپ: برای توقف آشوب از منابع ملکی و نظامی استفاده خواهد شد

اعتراضات خشونت‌بار در امریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در اشاره به تظاهرات و ناآرامی در کشورش می‌گوید برای متوقف ساختن آشوب و غارت از همه منابع ملکی و نظامی استفاده می‌کند.

تظاهراتی‌که از چند روز به این‌سو برای اعتراض به جان باختن یک مرد سیاه پوست هنگام بازداشت پولیس در امریکا ادامه دارد دستخوش موارد آشوب و خشونت شده است.

دونالد ترمپ گفت اگر والیان رهنمود وی برای مستقر ساختن شماری کافی گاردملی برای کنترول سرک‌ها را عملی نکنند او اردو را جابجا خواهد ساخت.

ترمپ گفت که او رئیس جمهور نظم و قانون است و به نا آرامی‌ها در کشور پایان خواهد داد.

مگر تظاهر کنندگان تا ساعت‌های بعد از منع گشت‌وگذار هم شب گذشته در سرک‌های پایتخت "واشنگتن" حضور داشتند.

به دنبال مرگ جورج فلوید که مامور پولیس هنگام بازداشت زانویش را روی گردن او گذاشته بود بسیاری شهرهای بزرگ امریکا در ۵ روز اخیر شاهد تظاهرات بوده اند.

رسانه‌های امریکا ناآرامی روزهای اخیر را از چند دهه به این‌سو بی‌سابقه می‌دانند.

پومپیو: اجازۀ تحقیق به محکمه بین‌المللی جزایی را نمی‌دهیم

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا

وزیر خارجۀ امریکا بار دیگر در مورد تحقیق محکمۀ بین‌المللی جزایی ابراز نگرانی کرده که از سوی این محکمه در مورد وقوع احتمالی جرایم جنگی در افغانستان صورت می‌گیرد.

مایک پومپیو روز دوشنبه (اول جون) در گفت‌وگو با "انستیتوت شرکت‌های امریکا" گفت که نه تنها وزارت خارجۀ امریکا بلکه سایر اداره‌های این‌کشور در برابر تلاش‌های اقدام می‌کنند که از جانب محکمۀ بین‌المللی جزایی راه اندازی شده است.

پومپیو گفت: "محکمۀ بین‌المللی جزایی با فساد اداری آغشته است و مردان و زنان امریکایی را هدف قرار می‌دهد که در مطابقت با قانون، برای یک مدنیت بزرگ جهان جنگیده اند. ما هیچ‌گاه، آن‌ها را به کار شان نخواهیم گذاشت."

ارشد ترین دیپلومات امریکایی در حالی در این مورد هشدار می‌دهد که محکمۀ بین‌المللی جزایی، به سارنوالانش در ماۀ مارچ امسال اجازه داد تا تحقیق را در مورد افغانستان آغاز کنند.

جرایم احتمالی انجام شده از سوی طالبان، نیروهای افغان و اداره‌های استخبارات امریکا در این تحقیقات بررسی می‌شوند.

اعتراض پاکستان در پیوند به اخراج دو دیپلوماتش از سوی هند

بیرق ملی پاکستان

پاکستان به اخراج دو کارمند سفارتش در هند که از سوی دهلی نو به جاسوسی متهم شده بودند، اعتراض کرده است.

وزارت خارجۀ هند روز شنبه (۳۰ ماه می) گفت که دو مقام سفارت پاکستان را به اتهام فعالیت‌های جاسوسی بازداشت کرد و سپس برای آن‌ها ۲۴ ساعت فرصت داد تا هند را ترک کنند.

پاکستان در اعتراض به این اقدام، روز دوشنبه (اول جون) شارژدافیر سفارت هند در اسلام آباد را احضار کرد و به او گفت که اتهام‌های دهلی نو کاملاً بی‌اساس اند.

در اعلامیۀ وزارت خارجه پاکستان آمده که اقدام هند، تخطی آشکار از معیار‌های دپلوماتیک است.

پاکستان همچنان سفیرش را از دهلی نو فرا خوانده و نمایندۀ هند را در اسلام آباد، دوباره به کشورش فرستاده است.

گفته می‌شود که اقدام‌های تازه دو جانب، یکبار دیگر روابط میان این دو همسایۀ دارندۀ اسلحه هسته‌ای را با مخاطره روبرو کرده زیرا هند و پاکستان با هم، جنجال‌های خیلی دیرینه دارند.

مایک پومپیو: نمی‌گذاریم ایران به اسلحه هسته‌ای دست یابد

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا

وزیر خارجه امریکا می‌گوید، ایالات متحده با شریکانش در تمامی جهان کار می‌کند تا مانع رسیدن ایران به اسلحه هسته‌ای شود.

مایک پومپیو در گفت‌وگوی تازه با انستیتوت شرکت‌های تجارتی امریکا که روز دوشنبه (اول جون) نشر شد، همچنان گفت که محدود ساختن توانایی‌های ایران در برنامه‌های راکتی‌اش، از اولویت‌های امریکا و متحدینش است.

او افزود: "تهدید‌های دوامدار از جانب جمهوری اسلامی ایران در جایش باقیست. این کشور چندین بار از تعهداتش در توافق امضا شده با قدرت‌های جهان تخطی کرده است. ما هم به مبارزۀ خود مان ادامه خواهیم داد."

ایران در ماۀ جون سال ۲۰۱۵ توافق را به امریکا، بریتانیا، فرانسه، جرمنی، روسیه و چین امضا کرد تا در بدل محدود ساختن فعالیت‌های هسته‌ای اش، تحریم‌ها بر این کشور کاهش یابد.

اما ایالات متحدۀ امریکا دو سال پیش از این توافق بیرون شد و تحریم‌ها بر تهران را شدید ساخت.

ایران همواره گفته که هدفش از توسعۀ برنامه هسته‌ای این کشور، تولید انرژی است و هیچ قصدی برای تولید اسلحۀ هسته‌ای ندارد.

نتایج طب عدلی: جورج فلوید خفه شده است

پولیس زانو اش را بر گردن جورج فلوید مرد سیاه پوست گذاشته است.

نتایج طب عدلی نشان می‌دهد که جورج فلوید مرد سیاه پوست امریکایی، در نتیجۀ خفه ساختن گلویش جان داده است.

مرگ این مرد، اعتراض‌های گسترده را در شش روز گذشته در امریکا به همراه داشته است.

مایک بایدن یکی از داکتران امریکایی که آزمایش طب عدلی را بر جسد جورج فلوید انجام داده، روز دوشنبه (اول جون) در یک نشست خبری گفت، این مرد در نتیجه فشار به گردن و کمرش، از سوی افسران پولیس در مینیاپولیس جان داده است.

یافته های فعلی با آنچه در مرحله ابتدایی طب عدلی صورت گرفته بود، اختلاف دارد زیرا در آن آزمایش گفته شد که آثاری از خفه ساختن یا فشردن در گلو و گردن فلوید دیده نشده است.

در ویدیویی که خیلی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد، دیریک چاوین، افسر پولیس را در مینیاپولیس نشان می‌دهد که پایش را بر گردن فلوید گذاشته و فشار می‌دهد.

جورج فلوید در این ویدیو التماس می‌کند که نمی‌تواند تنفس کند، اما افسر پولیس به فشار ادامه می‌دهد. اکنون چاوین به ارتکاب قتل متهم شناخته شده است.

مرگ جورج فلوید با اعتراض‌های گسترده در امریکا به همراه شده و هزاران تن در شهرهای بزرگ، با روحیۀ خشمگینانه به جاده ها سرازیر شده‌اند.

ورزش مشت‌زنی برای زنان در خوزستان ایران متوقف شد

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

خوزستان نخستین ولایت ایران شد که مشت زنی زنان را به صورت کامل بسته است.

به نقل از خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا، حمید زنگانه منش، رئیس بورد مشت زنی خوزستان روز یکشنبه (۳۱ می) گفت که تمامی فعالیت‌های زنان در این ورزش متوقف شده است.

به گفتۀ این مقام، رئیس جمهور ایران نامۀ رسمی را به منظور توقف مشت زنی زنان به فدراسیون این ورزش سپرده است تا در نتیجه، آموزش‌دهی، مسابقه، تمرین و حتی صنف‌های نظری برای دختران و زنان در خوزستان مسدود شود.

تا هنوز علت این اقدام واضح نشده و معلوم هم نیست که تخطی کننده‌های این دستور، چگونه مجازات خواهند شد.

زنان از اکثریت فعالیت‌های ورزشی در ایران ممنوع قرار داده شده اند و سال هاست به این وضعیت آن‌ها توجهی نشده است.

اعتراض‌ها در واکنش به قتل جورج فلوید به دیگر کشورها گسترش یافت

اعتراض‌ها در برلین پایتخت آلمان در برابر کشته شدن جورج فلوید در امریکا

اعتراض‌ها در چندین شهر و ایالت امریکا به خاطر جان باختن جورج فلوید، مرد سیاه پوست غیر مسلح هنگام بازداشت پولیس در شهر مینیاپولیس، اکنون به دیگر کشورهای جهان هم گسترش یافته است.

هزاران تن امروز دوشنبه (اول جون) در چندین شهر نیوزیلاند در ادامۀ اعتراض‌های عدالت‌خواهانه گردهمایی کردند.

معترضان در شهر اوکلند پایتخت نیوزیلاند در مقابل قنسولگری ایالات متحده مظاهره کردند.

اعتراض کنندگان در پایتخت‌های جرمنی و بریتانیا، همچنان در شهر مونتریال کانادا و ریو دی ژنیروی برازیل، همبستگی‌شان را با مظاهره کنندگان امریکایی ابراز کردند.

ویدیوی منتشر شده نشان می‌دهد که یک افسر پولیس سفید پوست هفتۀ گذشته فلوید را پس از دستگیری دستبند می‌زند و زانویش را بر گردن او می‌گذارد تا اینکه او از هوش می‌رود. سپس خبر جان باختن فلوید منتشر شد که با موج از اعتراض‌ها در مناطق مختلف ایالات متحده به همراه بوده است.

درگیری باشنده‌های قرغیزستان و ازبکستان ده‌ها زخمی برجای گذاشت

آرشیف

در درگیری تازه مرزی میان باشنده‌های قرغیزستان و ازبکستان ده‌ها تن زخمی شدند.

وزارت صحت قرغیزستان امروز گفت که ۲۵ تبعۀ قرغیزستان در این درگیری‌های سرحدی زخم برداشته اند.

بر اساس گفته‌های این وزارت ۴ تن از زخمی‌ها بستری و وضعیت صحی دو تن آن‌ها وخیم است.

اما باشنده‌های محلی به رادیو آزادی گفتند که در این زد و خورد‌ها ۱۶ تن مردمان محل زخمی شدند.

اما این موضوع از سوی منبع رسمی ازبکستان تأیید نشده است.

درگیری‌های سرحدی دیروز یکشنبه در ساحۀ سوخ رخ داد.

سوخ بخشی از ازبکستان در قلمرو قرغیزستان است یعنی در منطقۀ باتکین در جنوب قرغیزستان.

خبر نگار رادیو آزادی در محل می‌گوید، پیش از اینکه چندین خانه از هر دو طرف در منطقه حریق شود، باشنده‌های دو طرف بر یکدیگر سنگ پرتاب می‌کردند.

پس از سقوط شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ میلادی، بسیاری از جمهوریت‌های سابق شوروی اختلاف‌های مرزی دارند.

دو فضانورد امریکایی وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند

سفینه فضایی سپیس اکس

دو فضانورد امریکایی شام دیروز شنبه (۳۱ می) وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.

این فضانوردان برای اولین بار توسط سفینه فضایی خصوصی به فضا فرستاده شده‌اند.

سفینه فضا نوردان پس از اینکه روز شنبه توسط راکت فالکون ۹ از فلوریدا پرتاب شد، شام یک‌شنبه وارد ایستگاه فضایی شد.

سفینه این فضانوردان ساخت شرکت خصوصی سپیس اکس است.

داگ هرلی و باب بینکن در ایستگاه فضایی با دو فضانورد روسی و یک امریکایی دیگر یکجا شده و قرار است چهار ماه را در این ایستگاه سپری کنند.

در یک دهه گذشته این اولین باریست که امریکا فضانوردان خود را به فضا می‌فرستد.

ایالات متحده در این مدت به سفینه‌های روسی بنام "سیوز" متکی بود که از پایگاه بایکونور قزاقستان پرتاب می‌شد.

ماموریت فضایی روز شنبه، برای شرکت‌های خصوصی زمینه را فراهم می‌کند که فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستند و همچنان درب پروازهای فضایی تجارتی را باز می‌کند.

آمادگی ایران برای صادرات بیشتر مواد سوخت به ونزویلا

نفتکش ایرانی فورچون در لنگرگاه پالایشگاه ال‌پالیتو در ونزویلا

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجۀ ایران می‌گوید، در صورتی‌که ونزویلا تقاضا کند، تهران به صادرات مواد سوخت بیشتر به این کشور امریکای لاتین ادامه می‌دهد.

موسوی این را در کنفرانس هفتگی که از طریق تلویزیون دولتی به طور زنده نشر می‌شد، امروز دوشنبه (اول جون) بیان کرد.

ایران و ونزویلا هر دو تحت تعزیرات ایالات متحده‌اند.

واشنگتن تلاش کرده تا حمل و نقل مواد سوخت ایران به ونزویلا را مختل کند.

پنج نفت‌کش ایرانی مواد سوخت را به ونزویلا انتقال داده‌اند.

ایالات متحده به بنادر، سیستم انتقالات و بیمه کننده‌ها هشدار داده که در صورت کمک با این نفت‌کش‌ها با تعزیزات رو به رو خواهند شد.

ونزویلا که یکی از کشورهای نفت‌خیز امریکای جنوبی به حساب می‌رفت اکنون به کمبود انرژی روبه‌رو است.

سفینۀ یک شرکت خصوصی امریکایی به مرکز بین‌المللی فضایی رسید

سفینه دراگون کرو که از مرکز فضایی فلوریدا پرتاب شد

یک سفینه فضایی خصوصی امریکا شام دیروز یک‌شنبه (۳۱ می) به مرکز بین‌المللی در فضا رسید.

این سفینه بنام "دراگون کرو" با دو فضانورد امریکایی روز شنبه از فلوریدا پرواز کرده بود.

این اولین بار است که شرکت خصوصی سپیس اکس در پروژه‌های فضایی تجارتی سرمایه‌گذاری می‌کند.

این شرکت با ناسا یا ادارۀ تحقیقات فضایی امریکا قرارداد بسته است که در بدل شش میلیارد و دوصد میلیون دالر، شش سفینه فضایی را به مرکز فضایی بین‌المللی بفرستد.

مساجد به جز از مکه در دیگر شهرهای عربستان باز شدند

یکی از مساجد در عربستان سعودی

به استثنای شهر مکه هزاران مسجد در بقیه شهر‌های عربستان سعودی امروز یکشنبه به روی نمازگزاران باز شده اند.

این مساجد به خاطر جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا مسدود شده بودند.

به نمازگزاران گفته شده که مقررات مبارزه با این ویروس را مراعات کنند.

اما مساجد در شهر مکه هنوز بسته اند.

همزمان گفته می‌شود که مسجد الاقصی در شهر بیت‌المقدس باز شده است.

این مسجد، پس از مساجد در شهر‌های مکه و مدینه برای مسلمان مقدس است.

در عربستان سعودی ۸۳،۴۰۰ مورد مثبت کرونا گزارش شده که تعداد قربانیان آن ۴۸۰ تن و نزدیک به ۵۹ هزار تن صحت یاب شده اند.

تمایل کشورها برای رفع محدودیت‌های ناشی از کووید-۱۹ در جهان

کوریای جنوبی، رفع محدودیت‌ها و شروع مکتب‌ها

به دنبال هفته‌ها قرنطین بی‌پیشینه به خاطر ویروس کرونا در جهان، تمایل برای رفع محدودیت‌ها در اکثر کشورها ادامه دارد.

اما ارقام تا شام دیروز (۳۰ می) نشان می‌دهند که شمار مبتلایان ویروس کرونا در جهان رو به افزایش بوده و تاکنون بیش از ۶ میلیون تن در جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

قرار است، تعدادی دیگر از مکتب‌ها و رستوران‌ها در ایالات متحده و برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی که موارد ابتلا و قربانی این ویروس در آنجا کاهش یافته، دوباره گشایش یابند.

اما تصورها از کشورهای امریکای لایتن به گونۀ دیگر است.

برازیل، مکسیکو و شیلی کشورهای اند که هنوز برای مبارزه با این ویروس تلاش می‌کنند.

در برازیل شماری قربانیان نزدیک به ۲۹ هزار رسیده و حکومت می‌گوید، دیروز شنبه آزمایش ۳۰ هزار نفر مثبت تثبیت شده است.

برازیل با داشتن ۵۰۰ هزار مورد مثبت ویروس کرونا پس از امریکا دومین کشور در جهان است.

ویروس کرونا در جهان تا کنون جان ۳۶۷ هزار نفر را گرفته و گفته می‌شود که ارقام واقعی بیش از این است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG