لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۴

تاجری که در هرات هوتل‌اش‌را به شفاخانه بیماران کووید-۱۹ تبدیل کرد


این شفاخانه ۳۰۰ بستر به نام کووید-‌۱۹ غوریانی نامگذاری شده است

در هرات یک شفاخانه ۳۰۰ بستر برای مراقبت از افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا به کمک یک تاجر محلی گشایش یافت.

با گذشت هر روز بحران کرونا در هرات عمیق‌تر می‌شود. هم‌زمان با این، بسیج عمومی برای مقابله با ویروس کرونا شدت می‌یابد.

یک هوتل به شفاخانه‌ای برای مراقبت هم‌زمان از ۳۰۰ مبتلا به کووید- ۱۹ تبدیل شد. یک تاجر هراتی هوتل خود را به‌گونه رایگان در اختیار حکومت قرار داده تا از آن برای مقابله با ویروس کرونا استفاده کند.

بصیراحمد غوریانی اطمینان می‌دهد که این شفاخانه با تجهیزات پیشرفته مجهز خواهد شد.

او می‌گوید: "ما ۳۰۰ اتاق فعلاً آماده ساختیم با تخت و تمام تجهیزات. این شفاخانه تمام امکانات خود را دارد و دیگر تجهیزات صحی از دستگاه‌های تنفسی گرفته تا تخت‌های پیش‌رفته، ماسک از آلمان بارگیری شده و اگر راه‌ها باز باشد، انشاالله به زودترین فرصت می‌رسد."

این شفاخانه ۳۰۰ بستر به نام کووید-‌۱۹ غوریانی نامگذاری شده
این شفاخانه ۳۰۰ بستر به نام کووید-‌۱۹ غوریانی نامگذاری شده

هم اکنون افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در مرکز تجرید و درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا در منطقه شیدایی هرات نگهداری می‌شوند. این مرکز ۱۵۰ بستر دارد و برای درمان افراد مبتلا به کرونا کافی نیست.

همچنین کار ساخت مرکز صد بستر ویژه بیماران مبتلا به ویروس کرونا در شهر هرات نیز به شدت جریان دارد.

عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت عامه هرات خواستار همکاری مردم برای مهار ویروس کرونا شده است.

آقای تمنا افزود: "این شفاخانه ۳۰۰ بستر به نام کووید-‌۱۹ غوریانی نامگذاری شده، بار مریضانی را که در شفاخانه شیدایی تراکم کرده بودند، کم می‌کند. طبق برنامه ما، تا هزار بستر پیش می‌رویم و ۶۰۰ بستر ما آماده است."

هرات بیشترین آمار افراد مبتلا به این ویروس در سطح کشور را دارد. تا دیروز ۲۰۴ نفر در این ولایت به این ویروس مبتلا شده و چهار نفر نیز جان داده اند.

فاطمه یکی از کسانی که به این بیماری در هرات مبتلا شده بود و حالا بهبود یافته است. او از افراد مبتلا به کرونا می‌خواهد که به مراکز صحی برای تداوی مراجعه کنند.

هرات در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد
هرات در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد

او می‌افزاید: "به‌درد کرونا مبتلا بودم. تست کرونای من مثبت بود. سه روز در خانه قرنطین کردم. روز چهارم من را به‌شیدایی آوردند و بستری کردند. امروز صحت‌یاب شدم و رو به‌طرف خانه خود می‌روم."

هرات در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد. مردم در هرات نگران افزایش آمار افراد مبتلا به کرونا هستند و از حکومت افغانستان می‌خواهند که توجه ویژه‌ای به این ولایت داشته باشد تا بحران کرونا مدیریت شود.

XS
SM
MD
LG