لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۵

'آزمایش واقعات کووید ۱۹ در بلخ متوقف شده است'


لابراتوار تشخیص ویروس کرونا در بلخ

مقام‌های صحی بلخ می‌گویند آزمایش بیماری ویروسی کرونا در این ولایت به دلیل نبود کیت‌های آزمایش، متوقف شده است.

خلیل حکمتی، رئیس صحت عامه بلخ امروز دوشنبه (اول ثور) به رسانه ها گفت که این ولایت در شمال بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارد و تا کنون بیش از ۴۲ نفر به این بیماری مبتلا شده اند.

او گفت در ۲۰ روز گذشته چهار تن در بلخ به دلیل ابتلا به کووید- ۱۹ جان باخته‌ و ۲ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

به گفته مسئولان، در بلخ تا حال ۳۵۰ نفر مشکوک ابتلا به ویروس کرونا آزمایش شده اند.

خلیل حکمتی، رئیس صحت عامه بلخ
خلیل حکمتی، رئیس صحت عامه بلخ

رئیس صحت عامه بلخ گفت دو مرکز صحی به ظرفیت بیش از ۲۲۰ بستر برای قرنطینه و تداوی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت اختصاص داده شده است، اما با توجه به افزایش موارد ابتلا به این بیماری، بسنده نیست.

وی هم‌چنین گفت که در بلخ تنها یک ماشین آزمایش ویروس کرونا وجود دارد که در یک شبانه روز ظرفیت آزمایش ۷۵ مورد را دارد، اما اکنون کیت‌های لابراتواری آزمایش این ویروس تمام شده و آزمایش این بیماری در بلخ متوقف است.

وی گفت: "اکنون آزمایش ویروس کرونا در بلخ متوقف است. ظرفیت ما در صورت فعال شدن ماشین دوم در ۲۴ ساعت تا به ۲۰۰ مورد می‌رسد. اما به امکانات نیازمند هستیم. به هیچ‌وجه داشته‌های ما کفایت نمی‌کند."

مسئولان می‌گویند دلیل افزایش موارد ابتلا به این بیماری در بلخ، عدم رعایت توصیه‌های صحی و مقررات قرنطینه در این ولایت است.

اطاق تجرید برای بیماران کووید۱۹ در ولایت بلخ
اطاق تجرید برای بیماران کووید۱۹ در ولایت بلخ

با این حال، نمایندگان بلخ در ولسی جرگه می‌گویند شمار افراد مبتلا به این بیماری بیشتر از آمار اعلام شده است. آن‌ها از وزارت صحت خواسته‌اند که تجهیزات بیشتر برای آزمایش و درمان بیماران در اختیار مسئولان محلی بلخ قرار دهد.

گل‌رحمن همدرد، عضو ولسی جرگه امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت بیشتر افراد مبتلا به کووید- ۱۹آزمایش نشده‌اند یا به دلیل نبود تجهیزات از آزمایش باز مانده‌اند.

او افزود: "دولت هم مسئولیت دارد که محدودیت وضع کرده است، اما مردم باید خودشان را قرنطینه کنند در غیر صورت واقعات بیشتر خواهد شد."

تا کنون در تمام افغانستان بیش ۱،۰۲۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۳۶ تن به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

تب، سرفۀ خشک، سستی و بی‌حالی از نشانه‌های معمول کووید-۱۹ هستند.

وزارت صحت عامه افغانستان و سازمان صحی جهان توصیه می‌کند که برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، مردم باید دست‌های خود را با صابون برای چند بار در روز هر بار برای دستکم ۲۰ ثانیه بشویند، فاصلۀ جسمی را رعایت کنند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

XS
SM
MD
LG