لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۵

وزارت دفاع گروه طالبان را متهم به تخطی از توافق با امریکا کرد


آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان در ولایت پکتیا

وزارت دفاع افغانستان طالبان را به تخطی از توافقی متهم می‌کند که در (۲۹ فبروری) در دوحه میان این گروه و ایالات متحده امریکا امضا شد.‌

طالبان در این سند از کاهش خشونت‌ها در برابر نیروهای افغان تعهد سپردند.

مقام‌های وزارت خارجۀ امریکا گفته بودند که کاهش خشونت‌ها، زمینۀ گفت‌وگوهای رودررو میان مقام‌های حکومت افغانستان و طالبان را مساعد می‌سازد.

اما حالا روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، با امضای توافق ۲۹ فبروری، حملات طالبان بر نیروهای افغان کاهش نیافته است.

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

او گفت: "از هنگامی‌که توافق صلح میان امریکا و طالبان امضا شد، حملات بر پوسته‌ها و مراکز نیروهای امنیتی افغان در مناطق مختلف افغانستان از سوی طالبان ادامه داشته است. نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به صورت فعالانه این حملات را دفع کرده اند و اهداف آن‌ها را خنثی ساخته اند."

از یکشنبه (۱۹ اپریل) به اینسو، در نتیجۀ حملاتی که کار گروه طالبان دانسته می‌شود، بیش از ۴۰ تن از نظامیان افغان کشته شده اند.

در یکی از این رویدادها، ولایت تخار شاهد تلفات سنگین نیروهای افغان بود.


محمد عمر عمری ولسوالی خواجه غار این ولایت به رادیو آزادی گفت، از یکشنبه تا نیمه‌های شب دوشنبه، ۱۹ تن از سربازان اردوی ملی در حمله طالبان در این ولسوالی کشته شدند.

خبرگزاری‌‌ها به نقل از مقام‌های ولایت‌های بلخ، جوزجان و ارزگان هم گزارش می‌دهند که ۳۳ تن از نظامیان طی دو روز گذشته در این ولایت‌ها کشته شده اند.

در این مدت از وارد شدن تلفات به شورشیان طالبان هم در مناطق مختلف افغانستان خبر داده شده است.

همزمان، مقام‌های اردوی ملی روز یکشنبه در ولایت پکتیکا خبر دادند که در نتیجۀ برخورد یک موتر با ماین کنار جاده، شش غیرنظامی در ولسوالی برمل این ولایت جان دادند.

ایمل مهمند سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به رادیو آزادی گفته که انفجار در منطقۀ تحت کنترول طالبان رخ داد.

رویدادهای امنیتی در افغانستان در حالی افزایش یافته که پروسۀ صلح با رکود روبه‌رو شده و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که قرار بود در دهم مارچ برگزار شود، تا هنوز آغاز نشده است.

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، طالبان همه روزه از توافق امضا شدۀ‌شان با امریکا تخطی می‌کنند: "بدبختانه طالبان این توافق را رعایت نکرده اند و طوری‌که می‌بینید، هر روز این سند نقض می‌شود. اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به توافق متعهد هستند به همین دلیل است که ما در حالت دفاعی قرار داریم."

حملات طالبان در حالی رو به افزایش نهاده که مبادلۀ زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان ادامه دارد.

طالبان شرط اول شانرا برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، رهایی زندانیان‌شان از بند حکومت افغانستان گذاشته اند.

شماری از زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت رها شدند
شماری از زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت رها شدند

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، تا حالا ۳۶۱ تن از زندانیان طالبان از بند حکومت رها شده اند.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت، شنبه، (۱۸ اپریل) در نشست خبری در کابل گفت، این روند تا آزادی پنج‌صد تن از زندانیان طالبان ادامه می‌یابد.

به گفتۀ فیصل، تا حالا ۶۰ زندانی حکومت افغانستان هم از بند طالبان در ولایت‌های کندهار و لغمان آزاد شده‌اند که ۲۰ تن‌شان غیرنظامی هستند.

طالبان خواهان رهایی پنج هزار تن از زندانیان‌شان از بند حکومت افغانستان هستند. آنسو حکومت می‌خواهد یک هزار نفری که در بند طالبان به شمول نیروهای امنیتی بسر می‌برند، آزاد شوند.

در این میان دفتر سیاسی طالبان در قطر بر حکومت انتقاد می‌کند که سر راه رهایی زندانیان این گروه، ممانعت ایجاد می‌کند و این کار را در مغایرت با توافق میان طالبان و امریکا می‌داند.

XS
SM
MD
LG