لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۴۸

افغانستان

۷۱ زندانی دیگر طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان رها شدند

آرشیف، طالبان رها شده از یک زندان حکومت افغانستان

حکومت افغانستان از رهایی ۷۱ زندانی دیگر طالبان خبر داد.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی این کشور ناوقت دیروز سه‌شنبه (دوم ثور) در حساب توییتر خود نوشت، که این افراد از زندانیان‌های ۷ ولایت ننگرهار، لغمان، کنر، نورستان، فاریاب، ارزگان، و بغلان آزاد شده اند.

با این، شمار زندانیانی طالبان که از ۸ ماه اپریل به این طرف توسط حکومت افغانستان آزاد شده اند، به ۴۳۲ تن رسید.

از ۱۲ اپریل به این‌سو، طالبان گفته اند که ۶۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را رها کرده اند.

بر اساس موافقت‌نامۀ که ایالات متحده و طالبان در ۲۹ ماه فبروری در دوحه پایتخت قطر امضا کردند، قرار بود مذاکرات بین‌الافغانی در دهم مارچ آغاز شود.

رهایی تا به ۵،۰۰۰ زندانی طالبان در بدل رهایی ۱،۰۰۰ زندانی حکومت افغانستان، پیش شرطی برای آغاز این مذاکرات خوانده شده است.

اما بیش از ۴۰ روز از زمان تعیین شده برای راه اندازی مذاکرات بین‌الافغانی گذشت و روشن نیست چه وقت آغاز می‌شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

انفجار ماین در هرات جان سه سرباز پولیس را گرفت

آرشیف، شماری از سربازان پولیس در ولایت هرات

یک مقام محلی در ولایت هرات می‌گوید که انفجار ماین کنار جاده امروز جان سه پولیس را گرفت.

امین‌الله هفت بلا، ولسوال کهسان ولایت هرات به رادیو آزادی گفت که انفجار در منطقه‌ی "تیرپل" در مسیر شاهراه هرات‌اسلام قلعه رخداده است.

او گفت: "پولیس به استقامت ۲۰۰ متری سرک تدابیر امنیتی اتخاذ کرده بود و مخالفین از موقع استفاده کرده و ماین را جاسازی کرده بودند. در انفجار سه پولیس شهید شده و سه پولیس زخمی شده اند."

مسئو لیت انفجار را هنوز گروهی نپذیرفته است.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی از محل، ناامنی‌ها در مسیر شاهراه هرات‌اسلام قلعه در این اواخر افزایش یافته است.

شماری از افراد در کابل دست به تحصن زدند

موقعیت ولایت کابل در نقشه افغانستان

شماری از معترضان در برابر ساختمان پارلمان دست به تحصن زده و گفته‌اند که به نمایندگی از ولایت‌های جنوب‌غربی برای تأمین حقوق مردم معترض شده‌اند.

معترضان می‌گویند به نمایندگی از مردم ولایات هرات، غور، فراه، بادغیس و نیمروز در خیمه‌ای در برابر ساختمان پارلمان متحصن شده‌اند.

عبدالخالق فراهی، به نمایندگی از معترضان به رادیو آزادی گفت در حکومت محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله برای مردم این حوزه حقوقی داده نشده است.

آقای فراهی می‌گوید جمعیت ولایت‌های نمایندگان معترض ۲۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و منبع بخش بزرگی از درآمد دولت است، اما به گفته وی، حکومت به این ولایت‌ها توجهی ندارد.

از سویی هم محمدمیرزا کتوازی، معاون اول ولسی جرگه می‌گوید در حکومت و کابینه باید نمایندگان همه اقوام کشور حضور داشته باشند.

به گفته آقای کتوازی، اگر مردم حوزه جنوب‌غرب برای درخواست حقوق خود به تظاهرات یا اعتراض مدنی دست بزنند، او از آنها حمایت خواهد کرد.

راس ویلسن: ایالات متحده افغانستان را تنها نمی‌گذارد

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در افغانستان

راس ویلسندیپلومات ارشد ایالات متحده در افغانستان می‌گوید که این کشور را تنها نمی‌گذارند و به همکاری شان با کابل ادامه می‌دهند.

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در افغانستان در پرسش و پاسخ با مخاطبین صفحۀ فیس بوک سفارت امروز در این باره سخن گفت."هدف ما این است که این کشور]افغانستان[ کامیاب شود. در موافقت‌نامۀ امریکا و طالبان، در دیپلوماسی ما و همچنان در رابطۀ ما با حکومت و مردم افغانستان هیچ جایی نیامده که به رفتن ما از این کشور دلالت کند و یا این‌که این کشور به یک سرنوشتِ دیگری رها شود، بنابر این، پیش‌بینی می‌کنم و باور داریم که ایالات متحده این‌جا باقی خواهد ماند.

وی که به مناسبت چهارم جولای روز استقلال ایالات متحده صحبت می‌کرد افزود که واشنگتن به همکاری به هدف حمایت از ثبات و امنیت در افغانستان ادامه می‌دهد.

ویلسن بر رعایت حقوق تمام مردم در افغانستان هم تأکید ورزید.

وزارت خارجه: کابل در هفتۀ روان میزبان ۳ نشست مهم خواهد بود

وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که کابل در هفتۀ روان میزبان سه نشست مهم خواهد بود.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه در پیام ویدیویی به رسانه‌ها امروز گفت که این نشست‌ها به هدف ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد روند صلح افغانستان به‌طور آنلاین برگزار می‌شوند.

آقای هیواد افزود: "اول مجلس کشور‌های منطقه و همکاران و شرکای استراتیژیک جمهوری اسلامی افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس به روز دوشنبه برگزار می‌شود. مجلس دیالوگ استراتژیک میان افغانستان، پاکستان و چین به روز سه شنبه (۱۷ سرطان) برگزار خواهد شد و مجلس سومی مجلسی است که با اشتراک کشور‌های فرامنطقه به هدف اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی صلح و پروسۀ صلح به روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد."

پیش از این، رئیس جمهورمحمد اشرف غنی به تازگی گفته که انتظار می‌رود نخستین نشست مذاکرات بین افغانان در قطر برگزار شود.

قرار بود مذاکرات بین افغانان حدود چهار ماه پیش آغاز شود. اما این مذاکرات عمدتاً به علتِ تکمیل نشدن روند مبادلۀ زندانیان بی‌سرنوشت مانده.

طبق توافق ۲۹ فبروری میان امریکا و طالبان، پیش از آغاز گفت و گوهای بین افغانان باید تا به پنج هزار زندانی طالبان در بدل رهایی حدود یک هزار زندانی مربوط حکومت افغانستان آزاد شوند.

قول اردوی تندر: ۶ شورشی طالبان در انفجار ماین کشته شدند

انفجار ماین در ولایت پکتیا

مقام‌ها می‌گویند که شش شورشی طالبان در ولایت‌های پکتیا و پکتیکا دیشب قربانی ماین‌های خود شان شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر در این باره به رادیو آزادی امروز جزئیات داد.

او گفت: "طالبان مسلح می‌خواستند که ماین را در کنار جاده در منطقۀ غونزی ولایت پکتیا جا به جا کنند، ماین انفجار کرده و شش ماین­‌گذار کشته شده اند. طالبان همچنان می‌خواستند که در منطقۀ خوشامند ولایت پکتیکا ماین را جا به جا کنند، ماین انفجار کرده و دو ماین­گذار کشته شدند و یکی دیگر شدیداً زخم برداشته است."

از سوی دیگر قوماندانی امنیه ولایت پکتیا گفته است که یک شورشی طالبان در ولسوالی آریوب زازی قربانی ماین خود شده است.

گروه طالبان مسلح در بارۀ این رویداد‌ها هنوز چیزی نگفته است.

مردان مسلح ناشناس یک کارمند امنیت ملی را در کاپیسا کشتند

موقعیت کاپیسا و محمود راقی در نقشه افغانستان

مردان مسلح ناشناس امروز (۱۴ سرطان​) یک کارمند امنیت ملی ولایت کاپیسا را کشتند.

شایق شورش، سخنگوی قوماندانی امنیۀ کاپیسا به رادیو آزادی در این مورد گفت: "محب‌الرحمن یک تن از کارمندان ادارۀ امنیت ملی کاپیسا که می‌خواست از ساحۀ دنگرخیلِ مرکز ولایت کاپیسا به وظیفه برود، در مسیر راه توسط افراد ناشناس موتر سایکل سوار ترور شد."

بر بنیاد گزارش خبرنگار رادیو آزادی در محل، قتل‌های هدفمند در این اواخر در ولایت کاپیسا افزایش یافته است.

مقام‌ها تا کنون در این مورد آمار نداده اند.

خلیل‌زاد با ملابرادر روی سرمایه‌گذاری امریکا پس از تأمین صلح بحث کرد

آرشیف، زلمی خلیل‌زاد نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با هیئت گروه طالبان در قطر

زلمی خلیلزاد نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، رهبران طالبان و مقام‌های امریکایی در بارهٔ سرمایه‌گذاری ایالات متحده پس از تامین صلح در افغانستان گفت‌وگو کردند.

زلمی خلیل‌زاد این را دیروز جمعه در حساب توییترش نوشته و گفته که این دیدار با اشتراک ملابرادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و ادام بوهلیر رئیس اداره انکشاف بین‌المللی امریکادر دوحهٔ قطر برگزار شد.

در این دیدار در بارهٔ احتمال سرمایه‌گذاری مشترک امریکا و قطر در افغانستان بحث شد.

طالبان هم از جانب خود این دیدار را تأیید کردند.

آنها گفتند، در گفت‌و‌گوی شان در بارهٔ رشد اقتصاد آیندهٔ افغانستان، بازسازی و انکشاف آن و همچنان برنامه‌های آقای بوهلیر بحث شد.

در اعلامیه طالبان آمده که در دیدار دیروز جمعه آن‌ها روی روند صلح، رهایی زندانیان، آغاز مذاکرات بین افغانان و سایر مسایل نیز با جانب امریکایی صحبت شد.

محمد یوسف غضنفر در اثر بیماری کووید-۱۹درگذشت

محمد یوسف غضنفر

محمد یوسف غضنفر نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان در امور اقتصاد، تجارات و کاهش فقر دیروز جمعه جان به حق سپرد.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای گفته که این نمایندهٔ ویژه در امور اقتصاد، تجارت و کاهش فقر در نتیجهٔ بیماری کووید-۱۹درگذشت.

رئیس جمهور غنی به خاطر درگذشت او ابراز تأسف کرده، گفته است که یوسف غضنفر در آبادی کشور و کمک به مردمان فقیر کاری جدی را آغاز کرده بود.

او گفت، مرگ وی برای کشور و نظام ضایعه بزرگ است.

یوسف غضنفر در سال ۱۳۴۴میلادی در ولایت بلخ تولد شده، یکی از تاجران نامدار کشور بوده و در پیروزی دور دوم رئیس جمهور اشرف غنی در انتخابات سال ۱۳۹۸ هجری شمسی نقش مهمی داشت.

او در دورهٔ پنجم انتخابات ولسی جرگه نمایندهٔ مردم بلخ انتخاب شده بود.

ارگ: شمار دیگر از زندانیان طالبان امروز و یا فردا رها می‌شوند

آرشیف، زندانیان گروه طالبان در هنگام رهایی

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، شماری دیگر از زندانیان گروه طالبان امروز (شنبه، ۱۴ سرطان​) یا فردا (​یکشنبه، ۱۵ سرطان​) از زندان‌های حکومت رها می‌شوند.

بر اساس موافقت‌نامهٔ قطر پیش از آغاز مذاکرات بین افغان‌ها حکومت باید ۵ هزار زندانی طالبان و طالبان یک هزار زندانی حکومت را رها کنند.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی که شام دیروز با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت: "روز یکشنبه چند صد زندانی دیگر طالبان رها می‌شوند. این اقدام به خاطری صورت می‌گیرد تا مطابق توافق‌نامه طالبان و امریکا، طالبان به گفت‌وگو های مستقیم آماده شوند."

صدیقی نگفت که چه تعداد زندانیان طالبان رها می‌شوند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان ابراز امیداری کرد که طالبان پس از این اقدام برای آغاز مذاکرات بین افغانان آماده شوند.

بر بنیاد موافقت‌نامه ای که میان طالبان و امریکا حکومت افغانستان تاکنون نزدیک به ۴ هزار زندانی طالبان و طالبان بیش از ۵۰۰ زندانی نیروهای امنیتی افغان را رها کرده اند.

حکومت افغانستان تا حالا ۳،۵۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده و طالبان هم گفته اند ۷۰۰ زندانی مربوط به حکومت را رها کرده اند.

نماینده ارشد ملکی ناتو: طالبان باید به خشونت‌ها پایان دهند

استفانو پونته کورفو نمایندهٔ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان

استفانو پونته کورفو نمایندهٔ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان از طالبان خواست که به خشونت پایان دهند تا راه برای گفت‌وگوهای صلح باز شود.

او این سخنان را در یک پیام ویدیویی شام دیروز در حساب تویترش منتشر کرده است.

آقای پونته کورفو گفته که او با سکات میلر قوماندان عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان یکجا با ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو و دیگر مقام‌های این سازمان در بروکسل در بارهٔ صلح افغانستان گفت‌و‌گو کرده اند.

او گفت که حملات طالبان موانع بزرگ را فرا راه گفت‌و‌گوهای صلح ایجاد کرده است: "ما در بارهٔ وضعیت افغانستان بحث کردیم. خشونت‌های کنونی طالبان باید پایان یابند. این حملات شان قابل قبول نیست. زیرا، این حملات در برابر آغاز مذاکرات مشکل ایجاد کرده و مانع گفت‌وگوها می‌شود."

نمایندهٔ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان گفت: "در باره وضعیت کنونی افغانستان به شورای اتلانتیک شمالی هم معلومات داده است."

استفانو پونته کورفو افزود که رهبران ناتو یک بار دیگر از حمایت خود با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان اطمینان دادند.

۱۸ موتر در ننگرهار طعمه حریق شدند

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

در حادثه آتش سوزی در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار ۱۸ موتر سوخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار امروز به رادیو آزادی گفت ناوقت شب گذشته در هده کابل شهر جلال آباد در یک سرای پارکنگ موترها آتش سوزی صورت گرفت که نظر به تخمین ها خسارات در این سرای به حدود ۱۲۰ هزار دالر امریکایی تخمین شده است.

آقای خوگیانی گفت که مامورین اطفائیه به محل حادثه رفته و توانستند در حدود ۲۰ موتر را نجات بدهند.

در مورد دلیل آتش سوری تا حال معلومات داده نشده است.

زلمی خلیل‌زاد با مقام‌های افغان روی پروسه صلح گفت‌وگو کرد

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

مقام‌های افغان و امریکایی تأکید می‌کنند که مسایل باقی مانده برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باید هرچه زودتر حل شوند زیرا تأخیر در این کار فرصت را برای تخریبکاران فراهم می‌سازد.

نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان زلمی خلیل‌زاد می‌گوید در تماس اخیر ویدیویی اش با رئیس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی و رئیس شورای عالی مصالحه عبدالله عبدالله در مورد پروسه صلح و منافع اقتصادی آن صحبت کردند.

به گفته آقای خلیل‌زاد دو طرف به این موافق اند که منافع اقتصادی در زمان صلح بهتر تأمین می‌شود. به گفته آقای خلیل‌زاد صلح دایمی به این معنی است که سرمایه گذاری بیشتر می‌شود، مصارف کمتر شده و رشد اقتصادی سریع‌تر خواهد شد.

آقای خلیل‌زاد می‌گوید که تماس ویدیویی وی با مقام‌های افغان در جریان هفته که گذشت صورت گرفته است.

آقای خلیل‌زاد در این مورد امروز سوم جولای در تویتر خود نوشته است.

دو تن به اتهام کُشتن رانندۀ یک ریکشا در شهر جلال‌آباد بازداشت شدند

آرشیف

پولیس در ولایت ننگرهار دو تن را به اتهام کُشتن رانندۀ یک ریکشا در این ولایت بازداشت کرد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار در این باره شام دیروز به رادیو آزادی گفت: "دوتن نخست رانندۀ ریکشا را کشته و سپس ریکشا را با خود برده بودند. پولیس در نتیجۀ سعی و تلاش هر دو نفر را بازداشت کرد و ریکشا را نیز به‌دست آورد."

رانندۀ ریکشا به تازگی در منطقۀ فارم هدۀ شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار کشته شده بود.

منبع: در انفجار ماین کنار سرک در بغلان دو پولیس کشته شدند

موقعیت ولایت بغلان در نقشه افغانستان

در برخورد تانک حامل فرمانده پولیس ولسوالی نهرین ولایت بغلان با ماین کنار سرک هفت پولیس کشته و زخمی شدند.

فضل الدین مرادی ولسوال نهرین به رادیو آزادی گفت این انفجار صبح امروز جمعه در حومه غربی مرکز این ولسوالی رخ داد که در آن دو پولیس کشته و پنج پولیس دیگر زخمی شدند.

ولسوال نهرین گفت، عبدالوارث فرمانده امنیه این ولسوالی نیز شامل زخمی‌ها می‌باشد. او وضعیت صحی زخمی‌ها را خوب خواند.

نهرین از ولسوالی های نا آرام بغلان است و از حدود یکماه به این سو شاهد جنگ‌های خونین می‌باشد.

گروه طالبان 'همکاری با شاخۀ القاعده در شبه‌قارۀ هند' را رد کردند

اعضای هیئت گروه طالبان پیش از امضای توافق‌نامه میان آنها و مقام‌های آمریكا در دوحه قطر، در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰

گروه طالبان گزارش وزارت دفاع امریکا در بارۀ همکاری این گروه با شاخۀ القاعده در شبه‌قارۀ هند را رد کردند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در اعلامیۀ عصر دیروز (پنج‌شنبه، ۱۲ سرطان) گفت که گروه طالبان به‌شمول شبه‌قارۀ هند در هیچ جای با کدام تنظیم خارجی کمک نمی‌کند.

در اعلامیه گفته شده که طالبان تلاش می‌کنند تا موافقت‌­نامۀ این گروه و امریکا را عملی کند و صلح سرتاسری در افغانستان برقرار شود.

در اعلامیه از مقام‌های امریکایی خواسته شده است که به این موافقت­نامه متعهد بمانند.

وزارت دفاع ایالات متحده در یک گزارش تازه گفته است که شاخۀ القاعده در شبه‌قارۀ هند هنوز هم روابط نزدیک با طالبان دارد و طالبان به همکاری با این گروه ادامه داده است.

در این گزارش که به روز چهارشنبه (اول ماه جولای) منتشر شد آمده است که شاخۀ القاعده در شبه‌قارۀ هند منفعت پایدار در حمله بر سربازان امریکایی دارد.

قطع رابطۀ طالبان با تمامی گروه‌های هراس‌افگن از جمله شبکۀ القاعده بخش کلیدی موافقت‌نامۀ است که در ۲۹ فبروری میان ایالات متحده و طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG