لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۵

استارز اند استرایپس: افزایش حمله‌های طالبان، تعهد این گروه را زیر سؤال می‌برد


شماری از روزنامه‌های جهان
  • استارز اند استرایپس

استارز اند استرایپس با اشاره به اظهارات تازۀ دو عضو ارشد کمیتۀ روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده گفته که افزایش حمله‌های طالبان در افغانستان تعهد این گروه به توافق ماه فبروری را به زیر سؤال می‌برد.

الیوت انگل از حزب دموکرات و رئیس کمیتۀ روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا و مایکل مککول عضو ارشد آن از حزب جمهوریخواه در بیانیۀ مشترک به روز جمعه(۹ می) گفتند که" افزایش دراماتیک خشونت در افغانستان نقض ناپذیرفتنی توافق ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ با طالبان است."

در ادامۀ مطلب می‌خوانیم که توافق ۲۹ فبروری نشان می‌دهد که اگر طالبان از عملیات هراس‌افگنان در افغانستان جلوگیری کنند، از حمله بر نیروهای امریکایی و متحدانشان دست بردارند و در مذاکرات بین افغانان با حکومت افغانستان اشتراک کنند، نیروهای بین‌المللی ظرف ۱۴ ماه از امضای توافق از افغاستان بیرون خواهند شد.

در ادامه به گزارش هفتۀ گذشتۀ دفتر سرمفتش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان اشاره شده. در بخش از آن آمده که بعد از امضای توافق صلح، موج حمله‌های تهاجمی بر نیروهای افغان آغاز شده که بیشتر از "معیارموسمی" بوده است.

روزنامه به نقل از دو عضو ارشد کانگرس امریکا گفته که اگر خشونت‌ها متوقف نشود، توافق صلح به خطر میفتد.

در ادامۀ مطلب می‌خوانیم که سایر مقامات ایالات متحده هم در روزهای اخیر گفته اند که حمله‌های طالبان بر نیروهای افغان این توافق را نقض می‌کند. اما مقاله‌نویس گفته که چنین حمله‌ها در متن منتشر شدۀ توافق‌نامه به طور صریح ممنوع نشده.

برخی گزارش‌ها حاکی است که از امضای توافقنامه صلح در قطر، طالبان حمله‌هایشان بر نیروهای بین‌المللی را متوقف کرده اند؛ اما از میزان حمله‌های‌شان بر نیروهای افغان کاسته نشده.

  • واشنگتن تایمز

روزنامۀ واشنگتن تایمز هم به موضوع مشابه پرداخته. در مطلب آمده که رهبران کمیتۀ روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده افزایش خشونت‌ها در افغانستان را نکوهش کرده اند. در ادامه آمده که فقط دو ماه پیش از این نگرانی، مذاکره کنندگان ایالات متحده و طالبان تفاهمی را اعلام کردند تا خشونت در افغانستان کاهش یابد، چیزی که به نوشتۀ روزنامه انتظار می رود جنگ طولانی واشنگتن در افغانستان را به پایان برساند.

روزنامه بر پایۀ گزارش خبرگزاری رویترز نوشته که پس از امضای توافق صلح، طالبان تا به ۴،۵۰۰ حمله کرده اند. در ادامه آمده که بسیاری از حمله‌ها در ولایات صورت گرفته که از شیوع ویروس کرونا زیان دیده اند.

XS
SM
MD
LG