لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۵۱

افغانستان

ارگ: جامعه جهانی باید حملات فزایندۀ گروه طالبان را نکوهش کند

ریاست جمهوری افغانستان، ارگ

حکومت افغانستان می‌گوید، جامعه جهانی باید حملات فزایندۀ گروه طالبان را بر حکومت و غیر نظامیان افغان، در جریان ماه رمضان و گسترش ویروس کرونا، نکوهش کند.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی دوشنبه شب «۲۲ ثور ۱۳۹۹» در تویتر، علاوه بر این درخواست، حملۀ طالبان را بر نیرو های اردوی ملی در ولایت لغمان شدیداً تقبیح کرده و آنرا فاجعه‌بار خوانده است.

اسد الله دولت‌زی سخنگوی والی لغمان به رادیو آزادی گفت، در این حمله که یکشنبه شب در ولسوالی علیشنگ رخ داد، شش تن از سربازان اردوی ملی کشته شدند.

آقای دولت‌زی می‌گوید: "طالبان می‌خواستند، بر پوسته‌های نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان حمله کنند. این حمله عقب زده شد و در نتیجه شش تن از قوماندانان طالبان کشته و ۱۷ تن دیگر شان زخمی شدند. متأسفانه شش سرباز ما هم کشته شدند و پنج تن دیگر شان زخم برداشتند."

برخی خبرگزاری‌ها از جمله 'دی‌پی‌ای' جرمنی گزارش داده‌اند که اعضای شورای ولایتی لغمان گفته اند، ۲۰ تن از سربازان اردوی ملی در رویداد یکشنبه شب کشته شدند، اما مقام‌ها این آمار را تأیید نکرده‌اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حکومت طالبان صادرات گندم را به خارج از افغانستان ممنوع اعلان کرد

در افغانستان گزارشهای به نشر رسیده است که محصولات گندم این کشور به پاکستان انتقال داده میشود.

وزارت مالیه حکومت طالبان به تمام گمرگات دستور داده که از انتقال گندم به بیرون از افغانستان جلوگیری کنند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در تویتی شام پنجشنبه گفت که این اقدام به هدف جلوگیری از کاهش گندم و مواد خوراکه در افغانستان٬ انجام شده است.

پیش از این شماری از باشندگان ولایت های فراه ، هلمند و برخی ولایت های دیگر در تماس با رادیو آزادی شکایت کرده بودند که نرخ گندم در افغانستان نسبت به سال های گذشته به دلیل انتقال آن به پاکستان افزایش یافته است.

کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای در افغانستان دوباره فعال شد

AFGHANISTAN-UNREST-MEDIA

حکومت طالبان از فعال شدن دوبارۀ کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای در افغانستان خبر می دهد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان روز پنجشنبه در تویتی گفت ،فعال شدن این کمیسیون تعهد حکومت را در بخش حمایت از رسانه ها و رسیدگی به شکایات رسانه ای ثابت می سازد.

در این حال فدراسیون ژورنالیستان و نهاد های رسانه ای افغانستان در اعلامیۀ گفته است که کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای هنگامی می تواند سودمند واقع شود که به طور مستقل ، مسلکی و شفاف فعالیت کند.

طالبان در حالی از فعال شدن دوبارۀ این کمیسیون سخن می زنند که پس از حاکم شدن شان بر افغانستان ، فعالیت صد ها رسانه در این کشور متوقف شده و محدودیت بر رسانه ها افزایش یافته است.

در عین حال از بازداشت و لت و کوب خبرنگاران توسط طالبان در چند ماه اخیر نیز گزارش های وجود داشته است.

حادثه ترافیکی در ولایت دایکندی ده کشته و زخمی بجا گذاشت

عکس آرشیف

به گزارش برخی از رسانه های داخلی افغادنستان ، در یک رویداد ترافیکی در ولایت دایکندی، سه زن جان باخته و هفت تن دیگر به شمول زنان و کودکان زخمی شدند.

این رویداد دیروز در ولسوالی میرامور دایکندی هنگامی رخداد که یک موتر نوع فلانکوکوچ از جاده منحرف و واژگون شد.

به اساس گزارش ، زخمیان برای درمان به ولایت غزنی انتقال داده شده اند.

بارش شدید و سرازیر شدن سیل در هفت ولایت افغانستان پیش بینی شده است

نمایی از شهر چاریکار مرکز ولایت پروان که دو هفته قبل شاهد بارنده گی های شدید و سرازیر شدن سیلاب بود.

ادارۀ هواشناسی افغانستان از احتمال بارش باران های نسبتاً شدید و سرازیر شدن سیل در هفت ولایت این کشور هشدار داده است.

این ریاست به روز پنجشنبه در اطلاعیۀ گفت که ولایت های سمنگان، ، تخار، بدخشان، بامیان، بغلان ، پنجشیر و نورستان امروز جمعه شاهد ریزش باران خواهند بود و احتمال جاری شدن سیلاب نیز در این ولایت ها وجود دارد.

دو هفته پیش بر اثر بارش شدید باران و سرازیر شدن سیل در شماری از ولایت های افغانستان بیش از ۲۰ نفر جان دادند ، صد ها خانه و حدود سه هزار هکتار زمین زراعتی تخریب شدند.

فریده ترانه: موسیقی افغانستان رو به نابودی است

فریده ترانه آواز خوان افغانستان که اکنون در هالند زنده گی میکند

در واکنش به عملکرد طالبان در برابر هنرمندان افغانستان٬ هنرمندان موسیقی در این کشور از وضعیت بد هنر موسیقی و محدودیت های وضع شده بر آن نگران اند.

فریده ترانه، یکی از آوازخوانان افغانستان است که در حال حاضر در هالند زندگی می‌کند به رادیو آزادی گفت که با به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان، موسیقی افغانستان بار دیگر در آستانۀ نابودی قرار گرفته است:

"آهسته آهسته می‌بینیم که با همان رفتار قبلی روبه‌رو هستیم. یعنی اجازۀ آموزش نداریم، موسیقی را حرام دانستند، متأسفانه ما هنوز در بخش هنر، موسیقی و همه جنبه‌های هنر به سوی تاریکی و فروپاشی روان هستیم."

طالبان با ورود به کابل انستیتوت ملی موسیقی را مسدود کرده و برخی از الات موسیقی را در آن مکتب تخریب کردند.

درهمین حال در چندین مورد دیده شده است که طالبان آلات موسیقی هنرمندان محلی را شکستانده و حتی در ولایت کنر در شرق افغانستان دو تن از هنرمندان محلی را در حالی که آلات موسیقی را به گردن این هنرمندان آویخته بودند٬ روی جاده های عمومی در انظار مردم گشت میداند.

وکلای مدافع و قضات زن در افغانستان از بیکاری وضعیت اقتصادی نگران اند

ساختمان ستره محکمه حکومت پیشین افغانستان که شمار زیادی از وکلای زن نیز در آن ایفای وظیفه میکردند

تعدادی وکلای مدافع و سارنوالان زن در افغانستان می گویند که پس از تسلط دوباره طالبان به افغانستان٬ بسیاری از وکلای مدافع و قضات زن مجبور به ترک وظیفه شده و خانه نشین شدند.

بانو امانی که نخواست نام مکمل اش ذکر شود گفت که وی از وکلای زن در افغانستان بود٬ اما حالا در وضعیت بد مانند سایر همقطارانش قرار دارد. وی در ادامه به رادیو آزادی چنین گفت:

"ما سه هزار وکیل زن داریم. آنها نه تنها در حال حاضر با مشکلات امنیتی جدی روبه‌رو هستند، بلکه اقتصاد آنها نیز در حال نابودی است."

بر اساس گزارشها٬ به صد ها تن از وکلای مدافع و قضات زن که در حکومت پیشین کار میکردند٬ کشور را ترک کرده و به بیرون از افغانستان در جستجو دریافت پناهنده گی هستند.

ده‌ها تن در ولسوالی شاجوی زابل به یک بیماری نامعلوم مصاب شده‌اند

ولایت زابل در نقشه عمومی افغانستان

مقامات صحی زابل می‌گویند که در ولسوالی شاجوی این ولایت ده‌ها نفر به یک بیماری نامعلوم مصاب شده‌اند.

عبدالحکیم حکیمی رئیس صحت عامه زابل دیروز به رسانه‌ها گفت که در قریه شیخان ولسوالی شاجوی ده‌ها کودک و بزرگسال به این مرض مبتلا شده‌اند.

به‌گفته او تا حال بیش از ۱۰۰ نفر معالجه شده، ولی وضع صحی ۲۰ نفر تا هنوز وخیم است.

مقام‌های ایران و تاجکستان در مورد افغانستان صحبت کردند

آرشیف، امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان

محمد باقری لوی درستیز قوای مسلح ایران در مورد افغانستان با امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان صحبت کرد.

به گزارش رسانه‌های خبری ایران، باقری در صحبت با رئیس جمهور تاجکستان گفت که قوای مسلح ایران و تاجکستان می‌توانند در تأمین صلح و ثبات در افغانستان کمک کنند.

به دنبال برخی تهدیدات امنیتی از قلمرو افغانستان٬ کشور های منطقه به خصوص کشور های آسیای میانه در مورد نفوذ جنگجویان داعش و افزایش فعالیت های آنان ابراز نگرانی کرده اند.

سطح این نگرانی ها زمانی افزایش یافت که خبر های مبنی بر پرتاب چندین راکت از افغانستان به تاجکستان٬ منتشر گردید. گفته شده بود که این راکت ها از سوی شاخه خراسان گروه داعش شلیک شده است.

در همین حال هفته گذشته « سازمان پیمان امنیت جمعی» که عمدتآ کشور های آسیای مرکزی عضویت آن را دارند٬ با برگزاری یک اجلاس خواستار تقویت سرحدات کشور های عضو این پیمان با افغانستان شده اند.

در پاسخ به نگرانی کشور های منطقه٬ حکومت طالبان اطمینان داده است که هیچ تحرکی علیه کشور های همسایه و منطقه از قلمرو افغانستان صورت نخواهد گرفت.

جاپان معاش دو ماهه معلمین در افغانستان را می‌پردازد

آرشیف، استادان و شاگردان یک صنف درسی یکی از مکاتب دخترانه بادغیس

جاپان تعهد کرده که معاش دو ماهه معلمین را در افغانستان می‌پردازد.

در این مورد دیروز چهارشنبه تکاشی اوکادا سفیر جاپان برای افغانستان در ملاقات با مولوی فیض‌الله جلال معاون وزیر معارف حکومت طالبان خبر داد.

نظر به گزارش خبرگزاری دولتی باختر آقای اوکادا همچنان گفت که پروژه‌های نیمه‌کاره جاپان در افغانستان تکمیل خواهند شد.

او همچنان افزود که سفارت جاپان در کابل به زودی دوباره باز خواهد شد.

هند ۲ هزار تُن گندم دیگر را از بندر واگه به افغانستان فرستاد

تا حال ۱۰ هزار تُن گندم کمکی هند به افغانستان رسیده است.

هند در ادامه کمک‌های بشری به افغانستان دیروز چهارشنبه ۲ هزار تُن گندم دیگر را از بندر واگه از طریق پاکستان به افغانستان فرستاد.

راهول ننگارا کمیشنر گمرگ واگه گفت این مقدار گندم جز تعهد هند می‌باشد که ۵۰ هزار تُن گندم به افغانستان کمک می‌کند.

تا حال ۱۰ هزار تُن گندم کمکی هند به افغانستان رسیده است.

هند در حالی این ۵۰ هزار تُن گندم را به افغانستان می‌فرستد که به‌خاطر جنگ اوکراین و افزایش تقاضا، نرخ گندم در بازار جهانی بلند رفته و هند صادرات گندم را متوقف ساخته است.

نشست شماری از رهبران مخالف طالبان در انقره تا حال به موافقه نهایی نرسیده است

آرشیف، شماری از رهبران سیاسی افغان

یک تعداد از رهبران مخالف طالبان که برای تشکیل یک شورا و یا ائتلاف در انقره پایتخت ترکیه جمع شده بودند، تا حال به کدام موافقه نهایی نرسیده اند.

رحمان اوغلو سابق عضو ولسی جرگه که در ترکیه زنده‌گی می‌کند به رادیو آزادی گفت این رهبران می‌خواهند یک شورای عالی مقاومت را برای نجات افغانستان تشکیل بدهند.

آقای اوغلو افزود که آن‌ها تلاش می‌کنند که ۱۰ کمیته بسازند، ولی تا حال صرف در مورد رهبری کمیته نظامی به موافقه رسیده اند.

او می‌افزاید: "اما تا هنوز این‌که صد فیصد در خصوص تأسیس شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان تفاهم کلی وجود داشته باشد تا هنوز روشن نیست."

مخالفین طالبان پری‌شب در خانه عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی و اسلامی افغانستان در انقره جمع شده و بحث‌ها را برای تشکیل یک ائتلاف و یا شورا آغاز کردند.

بیش از سه هزار خانم در هرات مصروف پیله‌وری اند

آرشیف

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گوید، بیش از سه هزار بانو در ولسوالی‌های مختلف این ولایت مصروف پیله وری و تولید ابریشم هستند.

توریالی غوثی، معاون این اتاق امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، بیشتر این زنان در ولسوالی‌های انجیل، کرخ، گذره و زنده جان هرات مصروف کار تولید ابریشم هستند.

آقای غوثی می‌گوید، این زنان بیشتر با استفاده از ابریشم کلاه، نیکتایی، بوت، دستمال، لباس و چپن می‌سازند.

به گفته او، تولیدات زنان با قیمت‌های مناسب به بازار عرضه می‌شود که به گونۀ مثال بهای یک نیکتایی ابریشمی در بازارهای داخلی ۵۰۰ افغانی و در بیرون از کشور معادل ۲ تا ۲۵۰۰ افغانی به فروش می‌رسد.

هر چند آقای غوثی آمار مشخصی نداد، اما گفت که تولیدات ابریشم در سال جاری افزایش یافته است.

سیگار: عامل اصلی فروپاشی اردوی افغانستان تصامیم ترمپ و بایدن بوده است

آرشیف - شماری از سربازان سابق اردوی افغانستان

گزارش تازه دفتر سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان تصامیم رئیس جمهور سابق دونالد ترمپ و رئیس جمهور کنونی جو بایدن در بارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را عامل اصلی فروپاشی اردوی این کشور عنوان می‌کند.

گزارش تازۀ سیگار در بارۀ تحولات بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به اساس ارزیابی نظامیان و مقامات بلند رتبه وزارت دفاع امریکا تهیه شده است.

مقامات امریکایی به صراحت گفته اند که توصیۀ آنها این بود که در حدود ۲۵۰۰ سرباز باید در افغانستان باقی می‌ماند ولی این طرح پذیرفته نشد.

گزارش می افزاید که اکثریت افغان‌ها به این باور اند که توافق‌نامه دوحه میان طالبان و امریکا و عقب نشینی واشنگتن از تعهدات خود با افغان‌ها علائم از سپردن کشور به طالبان بود که سبب تضعیف ناگهانی روحیه نیروهای مسلح افغانستان شد.

کمک های غذایی ترکیه به صد ها خانواده در فاریاب توزیع شد

عکس آرشیف: تعدادی از خانواده ها که کمک های غذایی ترکیه را دریافت کرده اند.

سفارت ترکیه در کابل از توزیع کمک های بشر دوستانه به ۳۰۰ خانوادۀ نیازمند در ولایت فاریاب افغانستان خبر داده است.

این سفارت دیروز در تویترش نوشت که چهارمین دور کمک های بشردوستانه ترکیه که از طریق قطار آهن به افغانستان رسید، برای سه صد خانواده نیازمند در فاریاب توزیع شد.

سفارت ترکیه در کابل در ادامه گفته که تا کنون به ۴۴ هزار و ۳۰۰ خانواده در سرتاسر افغانستان کمک های بشردوستانه را توزیع کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید در حال حاضر بیش از ۲۴ میلیون جمعیت افغانستان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

حکومت طالبان از جاپان خواسته است پروژه های عمرانی خود را در افغانستان آغاز کند

بیرق رسمی جاپان

وزارت خارجه حکومت طالبان میگوید که در صحبت با سفیر جاپان در افغانستان٬ روی ادامه پروژه های عمرانی جاپان در افغانستان تاکید شده است.

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه طالبان گفته است که امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در دیدارش با تاکاشی اوکادا سفیر جاپان در کابل ابراز امیدواری کرده است که پروژه نیمه تمام آن کشور که به کمک مالی جاپان در افغانستان تمویل می شد٬ دوباره آغاز و تکمیل گردد.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان در تویترش از این دیدار که دیروز در کابل صورت گرفت خبر داد.

به گفتۀ بلخی در این دیدار در مورد وضعیت امنیتی و اقتصادی افغانستان هم صحبت شده است.

جاپان یکی از کشور های کمک کننده به افغانستان در جریان بیست سال گذشته بود که اکثر کمک های خود را از طریق موسسه « جایکا» در افغانستان به مصرف می رساند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG