لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۷

گاردین: امید‌های صلح در افغانستان در حال نابودی است


شماری از روزنامه های جهان
  • گاردین

"به نظر می‌رسد که امید‌های صلح در افغانستان نابود می‌شود"، این عنوان مقالۀ است که در روزنامۀ گاردین به نشر رسیده است.

در مطلب به حملۀ موتر بمب طالبان به روز پنج‌شنبه در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا اشاره شده که در آن پنج غیرنظامی و حداقل یک سرباز افغان کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

در ادامه می‌خوانیم که این اولین حملۀ طالبان در یک شهر بزرگ پس از امضای توافق‌نامه این گروه با امریکا در دوحۀ قطر است.

روزنامه نوشته که گفت‌وگو‌های بین افغان‌ها هنوز شروع نشده، اما به نظر می‌رسد که این مذاکرات، آغاز ناشده در حال نابودی است.

طالبان روز پنج‌شنبه گفتند که این حمله را در واکنش به اعلام تازۀ رئیس جمهور اشرف غنی کرده اند.

نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغان از چند ماه به این سو، به گفتۀ مقام‌های افغان، به خاطر این‌که گفت‌وگو‌های صلح آغاز شود، در برابر طالبان در حالت دفاعی بودند.

اما رئیس جمهور غنی بعد از حملات مرگبار بر غیرنظامیان در کابل و ننگرهار به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان دستور داد که از این بعد عملیات تهاجمی را راه اندازی کنند.

پیش از این، طالبان دست داشتن در هر دو حمله را رد کرده بودند.

گاردین در ادامه، به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته که در جنگ دست بالا دارند، از جنگ خسته نشده و به آن آماده اند.

گاردین گفته که، مقام‌های ارشد امریکایی بر پروسه صلح خیلی سرمایه گذاری کرده و به نظر می‌رسد که حکومت افغانستان را برای پذیرش موقف طالبان، تشویق کنند.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان از حکومت و طالبان تقاضا کرده که مشترکاً علیه تروریستان تلاش کنند.

گاردین می‌نویسد، در این اواخر، حملات طالبان بر نیرو‌های افغان شاید امکانات برای افزایش خشونت‌ها در این کشور را فراهم کرده باشد.

روزنامه از کیت کلارک پژوهشگر شبکۀ تحلیلگران افغانستان نقل کرده که گفته اگر طالبان به آتش‌بس توافق می‌کردند، برای هر گروه دیگر خیلی دشوار می‌بود که چنین حملاتی را به راه بیندازد.

به نوشتۀ روزنامۀ گاردین، گفت‌وگوهای صلح شاید به خاطری تبادل زندانیان متأثر شده باشد و افزایش حملات طالبان حکومت افغانستان را خشمگین ساخته است.

گاردین می‌گوید، حتی ایالات متحده هم با ابزار خشم گفته که این حملات طالبان بر خلاف تعهد شفاهی آن‌ها است که گفته اند حملات شان در افغانستان را کاهش می‌دهند.

بر اساس موافقتنامه، خروج سربازان امریکایی از افغانستان ادامه دارد، اما کیت کلارک می‌گوید، یک پرسش باقیست که چرا طالبان قصد جدی برای گفت‌وگو‌ها ندارند؟

  • استارز اِند استرایپس

روزنامۀ استارز اند استرایپس مقالهٔ در بارۀ رونالد شوراَر سرباز امریکایی به نشر رسانده است.

او در افغانستان خدمت کرده بود و به روز پنج‌شنبه در ۴۱ سالگی از بیماری سرطان درگذشت.

این سرباز امریکایی در سال ۲۰۰۸ میلادی در جریان جنگ در نورستان، به یک سرباز زخمی کمک کرد. او در سال ۲۰۱۸ میلادی مدال عالی نظامی ایالات متحده را به دست آورد.

در ادامه این مقاله سخنان بهروز مهمند ذکر شده است. مهمند ترجمان نیرو‌های امریکایی بود. او گفته که شورار کندک اول نیرو‌های کوماندو را آموزش نظامی می‌داد.

بهروز مهمند می‌افزاید، مرگ شورار مانند این است که او برادرش را از دست داده باشد.

XS
SM
MD
LG