لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۵

هشت صبح: مردم باید عامل حملات خونین اخیر را بشناسند


شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در سرمقاله‌های‌شان به حملات خونین اخیر و اظهارات امریکا، حکومت افغانستان و طالبان پرداخته اند.

  • هشت صبح

روزنامۀ هشت صبح با اشاره به حملات خونین هفتۀ گذشته نوشته است که مردم باید عاملان اصلی این حملات را بشناسند.

سرمقاله نویس ‌نوشته که دولت، طالبان را عامل حملات اخیر می‌داند، اما این گروه بر بررسی همه‌جانبۀ این حملات در کابل و ننگرهار تأکید می‌کند. گروه داعش هم هیچ اظهار نظری نکرده و امریکا هم بر دست داشتن گروه داعش در این حملات تأکید می‌کند. روزنامه می‌گوید مردم باید بدانند که سناریوی اصلی چه است. آیا اظهارات امریکا و طالبان درست است و یا هم حکومت افغانستان در تلاش گرفتن امتیازات بیشتر است؟

سرمقاله‌ هشت صبح با نگرانی از اظهارات مقام‌های امریکایی نوشته که اگر این گونه حملات را داعش طرح و عملی کرده باشد، پس از توافق صلح دولت افغانستان با طالبان هم این کشور با خطر جنگ مواجه خواهد بود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله اش حکومت افغانستان را به نداشتن خطوط مشخص متهم کرده است.

سرمقاله نویس هیواد طالبان را عامل تمام حملات خونین و مانع روند صلح عنوان کرده است.

به باور وی، وحشت اخیر طالبان رئیس جمهور غنی را وادار کرد تا به نیروهای امنیتی دستور دهد که در برابر طالبان و دیگر گروه‌ها به حالت تعرضی درآیند.

به نوشته سرمقاله نویس هیواد، حکومت افغانستان باور دارد که حملات اخیر طالبان در کابل، ننگرهار، لغمان و تازه ترین حملۀ موتربمب این گروه در گردیز نشان دهندۀ عدم اشتیاق طالبان به صلح است و به همین دلیل رئیس جمهوری غنی در سخنرانی‌اش در قول اردوی کوماندوهای عملیات‌های ویژه از تمام نیروهای امنیتی به ویژه کماندوها خواست که یک بار دیگر قوت شان را به طالبان نشان دهند.

هیواد تأکید کرده که امریکا و حکومت افغانستان و دیگر متحدان‌شان با توجه به این رویکرد تروریستی طالبان و امتناع آنان از پذیرش هر گونه تصمیم برای صلح باید به این گروه و دیگر گروه‌ها فشار وارد کنند و بدون این کار هیچ گونه انتظاری از طالبان و گروه‌های تروریستی در پیوند به صلح وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG