لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۷

واکنش تند هراتیان به آمادگی‌ها برای حمایت از هفته قدس


نصب بیلبورد به حمایت از هفته قدس در ولایت هرات

شاروال هرات می‌گوید که نصب بیلبوردها با عنوان "افغانستان مدافع قدس شریف" با عکس‌های حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان و برخی از رهبران سیاسی از سطح شهر هرات جمع‌آوری شده است.

نصب این بیلبوردها با موجی از انتقادهای گسترده مواجه شده و منتقدان از نفوذ روزافزون ایران در هرات اظهار نگرانی می‌کنند.

اما شورای اخوت اسلامی هرات خواستار نصب مجدد این بیلبوردها در داخل شهر هرات شده است و جمع‌آوری این بیلبوردها را اهانت‌آمیز می‌داند.

چندین بیلیبورد در محلات پر رفت‌وآمد شهر هرات با عکس‌های حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، احمدشاه مسعود، آیت‌الله آصف محسنی، عبدالعلی مزاری، برهان‌الدین ربانی، محمدمحقق محمد اسماعیل خان و دیگر رهبران پیشین جهادی برای حمایت از هفته قدس نصب شده بود.

منتقدان نصب این بیلبوردها را بیانگر نفوذ ایران در افغانستان به ویژه هرات دانسته‌اند.

جواد عمید فعال مدنی هرات می‌گوید که نفوذ ایران باعث افزایش اختلافات مذهبی در افغانستان می‌شود: "پیامدهای منفی آن است که به اختلافات داخلی افغانستان دامن زده می‌شود و از طرف دیگر مناسبات ما با دیگر جهان اسلام را خدشه‌دار می‌کند."

نصب بیلبوردها به حمایت فلسطینی‌ها با موجی از انتقاد برخی از باشندگان هرات مواجه شده است. مسعود و فرشاد منتقدان هراتی می‌گویند: "این عکس‌ها نشان‌دهنده این است که ایران در ایجاد تفرقه و نفاق در افغانستان دست باز دارد."

"وضعیت ما به مراتب از قدس وخیم‌تر است از نگاه امنیتی. نصب این بیلبوردها می‌تواند در میان هراتی‌ها اختلاف برانگیز باشد."

کارشناسان سیاسی در هرات معتقدند که ایران با برگزاری هفته قدس در جمعه آخر ماه رمضان، در تلاش رقابت با کشورهای منطقه به ویژه عربستان است.

قادر کامل یکی از این کارشناسان از رهبران سیاسی می‎‌خواهد که تحت تاثیر سیاست‌های توسعه‌طلبانه ایران قرار نگیرد: "ایران تحت نام دفاع از ملت مظلوم فلسطین، به فکر سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود در منطقه است. ما افغان‌ها، نخبگان و سیاسیون ما، در شرایط فعلی نباید که به فکر بیدار کردن همان فتنه خوابیده باشند که می‌تواند بسیار برای ما خطرآفرین باشد."

اما غلام حضرت مشفق، شاروال هرات می‌گوید که این بیلبوردها بدون هماهنگی با این اداره شب هنگام نصب شده، اما حالا همه این بیلبوردها از شهر جمع شده‌اند: "ما نفر روان کردیم و کلاً [بیلبوردها را] پایین کردیم. با شرکت‌ها هم صحبت شد که شما چرا همچون عکس‌هایی را می‌گذارید که بلند کنند. آنها هم تعدادی اعلام بی‌خبری کردند. این‌ها از طرف شب کسی آمده و نصب کرده و ما دیروز صبح همه آنها را پایین کردیم."

این بیلبوردها را شورای اخوت اسلامی در هرات و شمار دیگر از شهرهای بزرگ افغانستان نصب کرده بود.

محمد سعید رضازاده، معاون این شورا در هرات به برداشتن این بیلبوردها واکنش تند نشان داد. او این اقدام مقام های محلی را اهانت می‌داند: "ما انتظار نداشتیم که این کار صورت گرفته و امیدوار هستیم که هر چه سریع‌تر اداره محلی هرات به این قضیه پاسخگو باشد و به نصب مجدد این بیلبوردها اقدام لازم انجام دهد."

حکومت ایران در سال ۱۳۵۸ جمعه آخر ماه رمضان را به نام روز جهانی قدس نامگذاری و هدف از آن را حمایت از مردم فلسطین در برابر اسرائیل اعلام کرد. پس از آن هر ساله گروه‌هایی از مسلمانان در مناطق مختلف جهان حمایت خود را از فلسطین به نمایش می‌گذارند.

چند سال است که در افغانستان هم برخی از محافل مذهبی در این روز حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام می‌کنند، ولی برخی از آن انتقاد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG