لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۴۳

دیلی میل: نماینده خاص امریکا در تلاش احیای صلح شکننده در افغانستان


  • دیلی میل

"نماینده خاص ایالات متحده در تلاش احیای، صلح شکننده در افغانستان" عنوان مطلبی در شمارۀ اخیر روزنامه دیلی میل چاپ بریتانیا است.

روزنامه به سفرهای اخیر زلمی خلیل‌زاد در منطقه اشاره کرده که پس از امضای توافق‌نامه سیاسی در افغانستان و انتصاب رئیس جدید شورای مطالحۀ این کشور انجام شده است.

به نوشتۀ دیلی میل، ملاقات‌های زلمی خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان در دوحه و با رئیس جمهور غنی در کابل به هدف احیای توافق‌نامۀ ۲۹ فبروری بین ایالات متحده و طالبان صورت گرفته و در دیدار‌ها آقای خلیلزاد از همه جوانب خواستار کاهش خشونت‌ها شده است.

دیلی میل به اظهارات وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا نیز اشاره می‌کند که گفته است "نگرانی اساسی در افغانستان از جانب داعش است."

شماری از مقامات وزارت دفاع امریکا با خودداری از افشای نام‌های شان به آژانس خبری اسوشیتد پرس گفته اند، بزرگ‌ترین نگرانی در افغانستان افزایش فعالیت‌های داعش در شرق این کشور و ارتباط آن‌ها با گروه‌های تندرو منطقه مانند جنبش اسلامی ازبکستان، گروه‌های ایغور چین و تحریک اسلامی ترکستان است.

روزنامه دیلی میل می‌افزاید، با افزایش فعالیت داعش در افغانستان، لازم است امریکا توافق‌نامۀ صلح با طالبان را احیا کند. براساس این توافق طالبان تعهد کرده اند که بر ضد گروه‌های تروریستی در افغانستان اقدام خواهند کرد.

مقامات وزارت دفاع امریکا گفته اند که آن‌ها از طالبان می‌خواهند تا در برابر داعش در افغانستان بجنگند.

  • ستارز اند سترایپس

نشریه امریکایی ستارز اند سترایپس در مورد ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان مطلبی را نشر کرده، در بخشی از آن می‌نویسد، نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان که در چوکات ماموریت "حمایت قاطع" ناتو فعالیت می‌کنند، از ماه فبروری به این‌سو مشوره و آموزش حضوری یا مستقیم نیروهای افغان را متوقف ساخته و از نیمۀ ماه مارچ به این‌سو این کار را از راه دور انجام می‌دهند.

ستارز اند سترایپس می‌نویسد، پرسونل ماموریت "حمایت قاطع" از ملاقات‌های مستقیم منع شده‌اند، آن‌ها از طریق واتساپ، ایمل و تلفون نیروهای افغان را رهنمایی می‌کنند، این کار به خاطر آن صورت می‌گیرد تا پرسونل نیروهای ماموریت"حمایت قاطع" به ویروس کرونا مبتلا نشوند.

ستارز اند سترایپس می‌افزاید، این مسئله بعد از آن روشن شد که گزارش آن اخیراً توسط جاناتان سکرودن رئیس پروگرام خاص عملیاتی به کانگرس امریکا ارائه شد.

به گفتۀ آقای سکرودن، آموزش نیروها از راه دور دشوار است و اعتماد لازم آنچنان که در ملاقات‌های حضوری و زمانی‌که در یک صف قرار دارند به وجود می‌آید، از راه دور ممکن نیست.

XS
SM
MD
LG