لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۴

خبر ها

شمار مبتلایان به کووید‌۱۹ در افغانستان به ۹،۲۱۴ نفر رسید

آرشیف

وزارت صحت عامۀ افغانستان از ثبت ۵۴۲ مورد مثبت ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه امروز جمعه در نشست خبری در کابل گفت که با این ارقام، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر افغانستان به ۹،۲۱۴ نفر رسید.

براساس معلومات وزارت صحت عامه، از آغاز شیوع ویروس کرونا تا کنون در افغانستان، ۲۰۵ تن بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته و بیش از ۹۰۰ تن دیگر شفایافته اند.

تب، سرفۀ خشک، سستی و بی‌حالی از نشانه‌های معمول کووید-۱۹ هستند.

وزارت صحت عامه افغانستان و سازمان صحی جهان توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، مردم باید دست‌های خود را با صابون برای چند بار در روز هر بار برای دستکم ۲۰ ثانیه بشویند، فاصلۀ جسمی را رعایت کنند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شمار جان باختگان کرونا در جهان امروز از ۴۰۰ هزار تن خواهد گذشت

جسد بیمار مبتلا به ویروس کرونا در روسیه

شمار جان باختگان ویروس کرونا در جهان شاید امروز یک‌شنبه (۷ جون) از مرز ۴۰۰ هزار تن بگذرد و تعداد مبتلایان به ۷ میلیون تن برسد.

موارد مثبت این ویروس در امریکای لاتین و کشور های پُر جمعیت هند و اندونیزیا افزایش یافته است.

اما شمار قربانیان ویروس و موارد ابتلا به آن در شرق آسیا و اروپا در حال کاهش است.

بسیاری کشورهای اروپایی‌که از شیوع ویروس کرونا شدیداً آسیب دیده‌اند، در راستای از سرگیری کسب و کار و بازگشایی مرزهای‌شان گام گذاشته‌اند.

ویروس کرونا، نخست در ماه دسمبر پارسال در شهر ووهان چین کشف شد.

حالا در آن کشور روزانه شمار اندکِ موارد ابتلا به این ویروس ثبت می‌شود، اما در بارۀ صحت این ارقام شک وجود دارد.

هند دیروز شنبه (۶ جون) بار دیگر بیشترین موارد مثبت ویروس کرونا را ثبت کرد.

شمار مبتلایان در آن کشور به حدود ۲۳۶ هزار و ۷۰۰ تن رسیده است.

اوپک کاهش بی‌سابقه نفت را یک ماه دیگر تمدید کرد

لوگوی سازمان اوپک یا کشورهای تولید کننده نفت

سازمان کشورهای صادر کنندۀ نفت یا اوپک و کشورهای هم‌پیمان، به روز شنبه (۷ جون) در بارۀ تمدید کاهش بی‌سابقۀ تولید نفت برای یک ماه دیگر توافق کردند.

آن‌ها به امید تأمین ثبات بازار نفت که در نتیجۀ شیوع ویروس کرونا شدیداً آسیب دیده است، به این توافق دست یافتند.

به اساس این توافق، تولید نفت در ماه جولای ۹.۶ میلیون بیرل در روز کاهش داده می‌شود.

۱۳ کشور، عضو سازمان اوپک است. این سازمان توسط عربستان سعودی و برخی کشورهای دیگر رهبری می‌شود.

این سازمان قبلاً توافق کرده بود که تولید روزانۀ نفت را طی ماه‌های می و جون ۹.۷ میلیون بیرل کاهش دهد و از جولای تا دسمبر سطح کاهش تولید را به ۷.۷ میلیون بیرل برساند.

نرخ نفت در جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا، خیلی کاهش یافته است و اوپک تلاش می‌کند که با کم کردن سطح تولید نفت، بهای آن افزایش یابد.

عاملین تیراندازی بر موتر حامل مهاجرین افغان به نهادهای عدلی معرفی خواهند شد

وزارت خارجۀ افغانسان می‌گوید که مقام‌های ولایت یزد ایران اطمینان داده اند که عاملین تیراندازی به موتر حامل مهاجرین افغان به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

وزارت خارجۀ افغانسان می‌گوید که مقام‌های ولایت یزد ایران اطمینان داده اند که عاملین تیراندازی به موتر حامل مهاجرین افغان به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

این وزارت در اعلامیۀ دیشب گفت که غفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران با مقام‌های ولایت یزد دیدار کرده و این رویداد را مورد پی­‌گیری و تحقیق قرار داده است.

آقای لیوال گفته است که موتر حامل مهاجران افغان پس از شلیک پولیس ایران به تایر آن آتش گرفته است و سپس بنابر سرعت زیاد با موانع آهنی کنار سرک برخورد کرده است.

در این رویداد به روز چهارشنبه هفتۀ گذشته ۳ افغان کشته شده و شماری هم زخم برداشتند.

صدراعظم ارمنستان: حدود ۲۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در انتظار بستری شدن اند

نیکول پاشینیان​ صدراعظم ارمنستان

نیکول پاشینیان​ صدراعظم ارمنستان می‌گوید، حدود ۲۰۰ تن که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، نیاز به بستر شدن دارند، اما در شفاخانه‌های این کشور جا نیست و بیماران در انتظار بسر می‌برند.

به گفتۀ نیکول پاشینیان، سیستم مراقبت صحی ارمنستان تحت فشار شدید همه‌گیری ویروس کرونا قرار دارد.

آقای پاشینیان دیروز (۶ جون) گفت یک بیمار کووید - ۱۹ در حالی که منتظر بستری شدن در شفاخانه بود در خانه‌اش درگذشت. به گفتۀ وی دو بیمار دیگر نیز به دلیل کمبود بستر در بخش مراقبت‌های خاص تداوی بیماری ناشی از ویروس کرونا در شفاخانه‌های معمولی درگذشته اند.

صدراعظم ارمنستان در حالی از کمبود بستر در مراکز مراقبت‌های بیماری ناشی از ویروی کرونا صحبت کرده که وزارت صحت عامۀ این کشور تعداد موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا را در این کشور، دیروز ۱۲۳۶۴تن اعلام کرد.

ارمنستان با نفوس ۳ میلیون در قفقاز جنوبی موقعیت دارد و تا اکنون از مرگ ۱۹۰ تن در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا در آن کشور گزارش داده شده است.

اما منتقدان حکومت این کشور می‌گویند، آمار واقعی موارد ابتلا و تلفات ناشی از ویروس کرونا در ارمنستان خیلی بلند تر از ارقام رسمی است.

رئیس جمهور مصر 'ابتکار صلح' برای لیبیا را اعلام کرد

عبدالفتاح السیسی​ رئیس جمهور مصر

عبدالفتاح السیسی​ رئیس جمهور مصر یک "ابتکار صلح" برای لیبیا را اعلام کرد.

عبدالفتاح السیسی شنبه (۶ جون) در قصر ریاست جمهوری مصر در قاهره با صحبت در مورد این "ابتکار صلح" برای لیبیا گفت: "می‌خواهم خاطر نشان بسازم، این ابتکار با اعلام آتش‌بس كه از ساعت ۶:۰۰ صبح هشتم جون سال ۲۰۲۰ میلادی شروع می‌شود، خواستار احترام به همه تلاش‌ها و سایر اقدامات بین‌المللی و سازمان ملل متحد است. همچنان باید تمام جنگجویان خارجی از همۀ قلمرو لیبیا خارج شده، همه شبه‌نظامیان منحل و خلع سلاح شوند."

لیبیا پس از سقوط و سپس کشته شدن معمرقذافی رهبر سابق این کشور، دچار بحران و خشونت‌ها بوده است.

حکومت لیبیا که در شهر طرابلس مستقر است، توسط سازمان ملل‌متحد به رسمیت شناخته شده، ترکیه و قطر از آن پشتیبانی می‌کند.

نیروهای تحت رهبری جنرال خلیفه حفتر از حمایت امارات متحدۀ عربی، مصر و روسیه برخودار اند.

پاکستان برخلاف تعهدات‌اش، هنوز بنادر تورخم و سپین بولدک را باز نکرده است

بندر تورخم

وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید ، پاکستان هنوز علی‌رغم تعهدات‌اش، هنوز بنادر تورخم و سپین بولدک را به‌روی صادرات افغانستان باز نکرده است.

به گفتۀ جواد دبیر، رئیس روابط عامۀ این وزارت، این بنادر زمانی مسدود اند كه میوۀ تازه و سایر محصولات زراعتی در افغانستان برداشته می‌شود.

جواد دبیر، به رادیو آزادی گفت که آنها دیروز(شنبه ۱۷ جوزا) در یک نشست مشترک با تجار میوۀ تازه تصمیم گرفتند تا برای باز شدن این بنادر از طریق دیپلوماتیک تلاش کنند.

آقای دبیر گفت: "متأسفانه با رسیدن محصولات زراعتی افغانستان بطورخاص پخته شدن میوه‌های تازه، بنادر پاکستان بروی صادرات باز نیست، باید این بنادر باز شوند. تصمیم گرفته شد که باید مراجع دیپلوماتیک و بخش خصوصی این موضوع را تعقیب کنند تا بنادر تورخم و سپین بولدک بروی صادرات باز شوند."

با گسترش همه‌گیری ویروس کرونا، حکومت پاکستان رفت و آمد با افغانستان را قطع کرد. اما وزارت تجارت افغانستان می گوید، مقامات پاکستان قول داده بودند که بعد از عید سعید فطر، این بنادر تجارتی را بروی صادرات افغانستان باز خواهند کرد.

برگزاری نمایشگاه کتاب در میدان سرخ مسکو

آرشیف، میدان سرخ شهر مسکو

صدها نفر دیروز(۶ جون) در یک نمایشگاه کتاب در میدان سرخ مسکو حضور یافتند. اما برخی انتشارات با درنظرداشت خطرات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا از اشتراک در آن خودداری کرده بودند.

این نمایشگاه کتاب در حالی بر گزار شده که ممنوعیت برگزاری اجتماعات عمومی در شهر مسکو همچنان ادامه دارد.

اما مقامات روسیه تحت محدودیت‌های شدید، اجازۀ برگزاری این نمایشگاه سالانه کتاب را داده اند. بازدید از این نمایشگاه روزانه به ۶۰۰۰ تن در پنج شفت دو ساعته محدود شده است.

گردهمایی‌های بزرگ عمومی هنوز هم در مسکو ممنوع است و اکثر محدودیت‌ها به‌خاطر جلوگیری از ویروس کرونا، حداقل ۱۴ جون باقی خواهد ماند.

تا دیروز(۶ جون) حدود ۴۶۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در روسیه تانید شده که از لحاظ موارد ابتلا به این ویروس پس از ایالات متحدۀ امریکا و برازیل، در ردیف سوم در جهان قرار دارد.

در یک درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان در گلدره، ۳ پولیس کشته شد

موقعیت کابل در نقشه افغانستان

در نتیجه درگیری بین نیروهای امنیتی افغان و طالبان مسلح در ولسوالی گلدرۀ ولایت کابل، سه تن از پرسونل پولیس کشته شده اند.

عبدالرحیم رحیمی مدیر مبارزه با جرایم جنایی ولسوالی گلدره شام گذشته به رادیو آزادی گفت که طالبان ناوقت دیروز(شنبه ۱۷ جوزا) بر نیروهای پولیس در این ولسوالی حمله کردند.

او افزود: "بعد از آغاز درگیری نیروهای کمکی از ولسوالی میربچه کوت رسیدند، به کمک آنها توانستیم زخمی‌ها و کشته شده‌ها را به کابل انتقال دهیم، در اثر درگیری ۳ تن از نیروهای امنیتی کشته و چهار تن دیگر بطور سطحی زخمی شده اند".

به گفتۀ آقای رحیمی این حملۀ به عقب زده شده و در مورد تلفات طالبان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز تا هنوز در این مورد چیزی به رسانه ها‌نگفته اند.

گلدره در شمال کابل از جملۀ ولسوالی‌های نسبتاً امن بوده، قبلاً موارد ناامنی و حملات طالبان در آن منطقه، به ندرت گزارش داده شده است.

در نتیجۀ انفجار یک ماین در پکتیا، ۲ پولیس کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند

موقعیت ولایت پکتیا در نقشه افغانستان

در نتیجۀ انفجار یک ماین در ولایت پکتیا ۲ پولیس کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند.

یک منبع امنیتی که به خاطر حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده به خبرنگار رادیو آزادی در منطقه، گفت: "بعد از ظهر شنبه (۱۷ جوزا) یک موتر هاموی پولیس در منطقۀ درۀ مقبلو ولسوالی دند پتان، با یک ماین کنار سرک برخورد کرد که در نتیجۀ آن دو پولیس سرحدی کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند."

سخنگوی والی پکتیا نیز در صحبت با رادیو آزادی این واقعه را تأیید نمود، اما از ارائۀ جزئیات بیشتر خودداری کرده است.

تا هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفته است.

مسئول امنیت ملی ولسوالی زازی خوست در یک حمله کشته شده است

موقعیت خوست در نقشه افغانستان

مسئول امنیت ملی ولسوالی زازی میدان ولایت خوست در حمله مسلحانه کشته شده است.

سخنگوی والی خوست این خبر را تایید نموده و امروز (۱۷ جوزا) به خبرنگار رادیو آزادی گفت در این حمله، دو محافظ مدیر امنیت ولسوالی زازی میدان زخمی شده اند.

مسئولیت این حمله را تا حال کسی به عهده نگرفته و مقام‌های خوست هم نگفته اند که این حمله کار کی بوده است.

حکومت افغانستان محدودیت‌ها و قرنطین را تمدید کرد

یک بیمار ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان

حکومت افغانستان برای جلوگیری بیشتر شیوع ویروس کورونا محدودیت‌ها و قرنطین را تمدید کرده و علاوه بر آن پوشیدن ماسک را اجباری ساخته است.

معان وزارت صحت عامه وحیدالله مجروح امروز (۱۷ جوزا) اظهار داشت این بار کسانی که از مقررات تخطی می‌کنند به جزای حبس و جریمه نقدی رو به رو می‌شوند. به‌گفته او این مقررات و مجازات تعیین شده بعداً اعلام خواهد شد.

نظر به گزارش‌های رسمی اخیر در افغانستان تقریباً ۲۰ هزار نفر به یروس کورونا مبتلا شده اند.

اما بخاطری که بسیار مردم معاینه نمی‌شوند، مراکز آزمایش محدود است و بسیار مردم از رفتن به شفاخانه خود داری می‌کنند، رقم اصلی شاید بسیار بیشتر از این باشد.

والی کابل می‌گوید او تخمین می‌کند که بیش از یک میلیون نفر شاید به این مرض مبتلا شده باشند.

جو بایدن ‌از سوی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود

جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات امریکا برنده شده و اکنون کاندید این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.

جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات امریکا برنده شده و اکنون کاندید این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.

جو بایدن در حالی که امریکا با بحران وبای کورونا، مشکل اقتصادی و ناآرامی اجتماعی روبه‌روست در ماه نومبر با رئیس جمهور برحال از حزب جمهوری‌خواه دونالد ترمپ مقابل خواهد شد.

جو بایدن روز گذشته در یک اعلامیه گفت برای وی جای افتخار است که از سوی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری کاندید می‌شود.

او تاکید نمود که حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری به حیث یک حزب متحد اشتراک خواهد کرد.

پاکستان نماینده خاص نو خودرا برای افغانستان معرفی کرد

محمد صادق دیپلومات پیشن پاکستان و نماینده خاص نو این کشور برای افغانستان

پاکستان در یک کوشش تازه برای کاهش تشنج دو جانبه با افغانستان نماینده خاص نو خودرا برای این کشور معرفی کرد.

در رسانه‌های خبری پاکستان آمده است که محمد صادق دیپلومات سابقه‌دار این کشور امروز ششم ماه جون با وزیر خارجه محمود قریشی در اسلام‌آباد ملاقات کرد.

وزیر خارجه پاکستان بعد از ملاقات با محمد صادق گفت که امیدوار است صادق بتواند روابط دوجانبه را بهبود بخشد.

صادق از منطقه صوابی ایالت خیبر پشتونخوا است و قبلاً همچون سفیر پاکستان در افغانستان، سخنگوی وزارت خارجه و در شورای امنیت ملی کشورش کار کرده است.

روابط بین پاکستان و افغانستان از سال‌ها به‌این‌سو تیره و تار است و کابل اسلام‌آباد را متهم می‌سازد که به‌گروه‌های طالبان که بر قوای بین‌المللی و افغان در خاک افغانستان حمله می‌کنند پناه داده است.

پاکستان این ادعا‌ها را رد کرده و افغانستان را متهم می‌سازد که به‌شورشیان ضد پاکستان پناه داده که از آنجا حملات علیه پاکستان را طرحریزی می‌کنند.

انتظار می‌رود مظاهره‌ها در امریکا ادامه پیدا کند

بعد از کشته شدن یک سیاهپوست (جورج فلوید) توسط یک پولیس سفیدپوست در امریکا اعتراضات گسترده آغاز شد.

انتظار می‌رود که ایالات متحده امریکا در روزهای اخیر هفته که مردم کار نمی‌کنند شاهد مظاهره‌های گسترده در رابطه با تبعیض نژادی و ظلم پولیس در این کشور باشد.

در واشنگتن دی‌سی شاروالی یک بنا را بنام اعتراضات مردمی نامگذاری کرده است. به اساس خبرها شاروال واشنگتن موریل باوزر برای حمایت از اعتراضات اخیر مردم امریکا یک ساختمان را به این نام که حیات سیاه پوستان مهم است مسمی کرد.

در عین حال یک تعداد اعتراض‌کننده‌گان همین شعار را بر بیرق شهر واشنگتن دی‌سی ترسیم کرده اند.

بعد از کشته شدن یک سیاهپوست (جورج فلوید) توسط یک پولیس سفیدپوست در امریکا اعتراضات گسترده آغاز شد.

در یک ویدیو ای‌که بعداً از جریان این واقعه نشر شد، دیده می‌شود که پولیس فلوید را به زمین انداخته و با زانوی خود گردن او را تا زمانی فشار می‌دهد که راه نفس وی بسته می‌شود و او بعد جان می‌دهد.

هم‌زمان با شیوع کورونا و بیکاری میلیون‌ها نفر، این حادثه مبارزات رئیس جمهور ترمپ را برای انتخابات ماه نومبر به مشکلات زیاد رو به رو می‌سازد.

رئیس جمهور ترمپ در آغاز ماه جون هشدار داده بود که برای مهار کردن اعتراضات اردوی امریکا را مستقر می‌سازد.

ده‌ها طرفدار 'دو حزب اپوزیسیون' در قزاقستان بازداشت شده اند

در قزاقستان ده‌ها طرفدار دو حزب اپوزیسیون بازداشت شده اند.

در قزاقستان ده‌ها طرفدار دو حزب اپوزیسیون بازداشت شده اند.

دو حزب اپوزیسیون که یکی آنها در جمله گروه‌های افراطی به قیودات روبه‌رو است، می‌خواستند امروز (ششم ماه جون) در دو شهر بزرگ این کشور دست به‌مظاهرات بزنند و خواهان اصلاحات دموکراسی در این کشور شوند.

حزب دموکراتیک قزاقستان و حزب انتخاب دموکراتیک قزاقستان پلان داشتند که در شهرهای نورسلطان و آلماتی مظاهرات را راه‌اندازی کنند.

اما مقام‌ها به این بهانه که بخاطر مبارزه با ویروس کورونا دوا پاشی می‌کند راه‌های کلان و سرک‌ها را مسدود کردند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG