لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۳

جهان

امریکا پیمان تسلیحات هسته‌ای را با روسیه تمدید می‌کند

بیرق های ملی امریکا و روسیه

یک مقام ارشد امریکایی می‌گوید، انتظار می‌رود دونالد ترمپ رئیس جمهور این کشور پیمان تسلیحات هسته‌ای موسوم به (استارت جدید) را با روسیه تمدید کند.

قرار است معیاد این پیمان سال آینده میلادی به پایان برسد.

این قرارداد در ۲۰۱۰ میلادی میان امریکا و روسیه امضاء شده بود.

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی امریکا دیروز (پنجشنبه ۲۱ می) این خبر را در حالی تأیید کرد که اداره رئیس جمهور ترمپ خروج خود از قرارداد امنیتی (اوپن اسکایز) را اعلام کرد.

پیمان امنیتی اوپن اسکایز میان ۳۰ کشور جهان امضاء شده، به گفتۀ واشنگتن، اداره ترمپ بخاطر نقض آن توسط روسیه از پیمان خارج خواهد شد.

یکی از اهداف اصلی این قرارداد، اجازه دادن به پروازهای تجسسی هر یک از کشور های عضو در حریم هوایی اعضای دیگر با هدف ایجاد اعتماد است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

سیزدهمین روز تظاهرات در پیوند به کشته شدن جورج فلوید در امریکا

اعتراض‌ها در برابر کشته شدن جورج فلوید در وشنگتن دی سی امریکا

شماری از مردم دیروز شنبه (۶ جون) در شهرهای امریکا بر ضد عدم تساوی نژادی وحشیانۀ پولیس مظاهره کردند.

این مظاهرات برای ۱۳ روز متواتر ادامه دارد.

مظاهرات دیروز از جرمنی گرفته تا آسترالیا در همبستگی با معترضان امریکایی و بی‌عدالتی در ایالت متحده به‌خاطر مرگ جورج فلوید مرد امریکایی افریقایی تبار به دست پولیس شهر مینیاپولس ایالت مینیسوتا ادامه داشت.

واشنگتن هم دیروز بزرگ‌ترین مظاهرات را پس از مرگ جورج فلوید در ۲۵ م ماه می شاهد بود.

این نهمین روز پیهم مظاهرات در این شهر است.

مظاهرات گسترده در شهرهای نیویارک، سیاتل، فلادلفیا، شیکاگو و لاس انجلس نیز برگزار شده بود.

نمایندگان حزب دموکرات در مجلس نمایندگان و سنای امریکا روی لایحه‌ای در بارۀ اصلاحات در پولیس کار می‌کنند.

شمار جان باختگان کرونا در جهان امروز از ۴۰۰ هزار تن خواهد گذشت

جسد بیمار مبتلا به ویروس کرونا در روسیه

شمار جان باختگان ویروس کرونا در جهان شاید امروز یک‌شنبه (۷ جون) از مرز ۴۰۰ هزار تن بگذرد و تعداد مبتلایان به ۷ میلیون تن برسد.

موارد مثبت این ویروس در امریکای لاتین و کشور های پُر جمعیت هند و اندونیزیا افزایش یافته است.

اما شمار قربانیان ویروس و موارد ابتلا به آن در شرق آسیا و اروپا در حال کاهش است.

بسیاری کشورهای اروپایی‌که از شیوع ویروس کرونا شدیداً آسیب دیده‌اند، در راستای از سرگیری کسب و کار و بازگشایی مرزهای‌شان گام گذاشته‌اند.

ویروس کرونا، نخست در ماه دسمبر پارسال در شهر ووهان چین کشف شد.

حالا در آن کشور روزانه شمار اندکِ موارد ابتلا به این ویروس ثبت می‌شود، اما در بارۀ صحت این ارقام شک وجود دارد.

هند دیروز شنبه (۶ جون) بار دیگر بیشترین موارد مثبت ویروس کرونا را ثبت کرد.

شمار مبتلایان در آن کشور به حدود ۲۳۶ هزار و ۷۰۰ تن رسیده است.

اوپک کاهش بی‌سابقه نفت را یک ماه دیگر تمدید کرد

لوگوی سازمان اوپک یا کشورهای تولید کننده نفت

سازمان کشورهای صادر کنندۀ نفت یا اوپک و کشورهای هم‌پیمان، به روز شنبه (۷ جون) در بارۀ تمدید کاهش بی‌سابقۀ تولید نفت برای یک ماه دیگر توافق کردند.

آن‌ها به امید تأمین ثبات بازار نفت که در نتیجۀ شیوع ویروس کرونا شدیداً آسیب دیده است، به این توافق دست یافتند.

به اساس این توافق، تولید نفت در ماه جولای ۹.۶ میلیون بیرل در روز کاهش داده می‌شود.

۱۳ کشور، عضو سازمان اوپک است. این سازمان توسط عربستان سعودی و برخی کشورهای دیگر رهبری می‌شود.

این سازمان قبلاً توافق کرده بود که تولید روزانۀ نفت را طی ماه‌های می و جون ۹.۷ میلیون بیرل کاهش دهد و از جولای تا دسمبر سطح کاهش تولید را به ۷.۷ میلیون بیرل برساند.

نرخ نفت در جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا، خیلی کاهش یافته است و اوپک تلاش می‌کند که با کم کردن سطح تولید نفت، بهای آن افزایش یابد.

صدراعظم ارمنستان: حدود ۲۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در انتظار بستری شدن اند

نیکول پاشینیان​ صدراعظم ارمنستان

نیکول پاشینیان​ صدراعظم ارمنستان می‌گوید، حدود ۲۰۰ تن که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، نیاز به بستر شدن دارند، اما در شفاخانه‌های این کشور جا نیست و بیماران در انتظار بسر می‌برند.

به گفتۀ نیکول پاشینیان، سیستم مراقبت صحی ارمنستان تحت فشار شدید همه‌گیری ویروس کرونا قرار دارد.

آقای پاشینیان دیروز (۶ جون) گفت یک بیمار کووید - ۱۹ در حالی که منتظر بستری شدن در شفاخانه بود در خانه‌اش درگذشت. به گفتۀ وی دو بیمار دیگر نیز به دلیل کمبود بستر در بخش مراقبت‌های خاص تداوی بیماری ناشی از ویروس کرونا در شفاخانه‌های معمولی درگذشته اند.

صدراعظم ارمنستان در حالی از کمبود بستر در مراکز مراقبت‌های بیماری ناشی از ویروی کرونا صحبت کرده که وزارت صحت عامۀ این کشور تعداد موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا را در این کشور، دیروز ۱۲۳۶۴تن اعلام کرد.

ارمنستان با نفوس ۳ میلیون در قفقاز جنوبی موقعیت دارد و تا اکنون از مرگ ۱۹۰ تن در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا در آن کشور گزارش داده شده است.

اما منتقدان حکومت این کشور می‌گویند، آمار واقعی موارد ابتلا و تلفات ناشی از ویروس کرونا در ارمنستان خیلی بلند تر از ارقام رسمی است.

برگزاری نمایشگاه کتاب در میدان سرخ مسکو

آرشیف، میدان سرخ شهر مسکو

صدها نفر دیروز(۶ جون) در یک نمایشگاه کتاب در میدان سرخ مسکو حضور یافتند. اما برخی انتشارات با درنظرداشت خطرات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا از اشتراک در آن خودداری کرده بودند.

این نمایشگاه کتاب در حالی بر گزار شده که ممنوعیت برگزاری اجتماعات عمومی در شهر مسکو همچنان ادامه دارد.

اما مقامات روسیه تحت محدودیت‌های شدید، اجازۀ برگزاری این نمایشگاه سالانه کتاب را داده اند. بازدید از این نمایشگاه روزانه به ۶۰۰۰ تن در پنج شفت دو ساعته محدود شده است.

گردهمایی‌های بزرگ عمومی هنوز هم در مسکو ممنوع است و اکثر محدودیت‌ها به‌خاطر جلوگیری از ویروس کرونا، حداقل ۱۴ جون باقی خواهد ماند.

تا دیروز(۶ جون) حدود ۴۶۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در روسیه تانید شده که از لحاظ موارد ابتلا به این ویروس پس از ایالات متحدۀ امریکا و برازیل، در ردیف سوم در جهان قرار دارد.

جو بایدن ‌از سوی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود

جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات امریکا برنده شده و اکنون کاندید این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.

جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات امریکا برنده شده و اکنون کاندید این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.

جو بایدن در حالی که امریکا با بحران وبای کورونا، مشکل اقتصادی و ناآرامی اجتماعی روبه‌روست در ماه نومبر با رئیس جمهور برحال از حزب جمهوری‌خواه دونالد ترمپ مقابل خواهد شد.

جو بایدن روز گذشته در یک اعلامیه گفت برای وی جای افتخار است که از سوی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری کاندید می‌شود.

او تاکید نمود که حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری به حیث یک حزب متحد اشتراک خواهد کرد.

انتظار می‌رود مظاهره‌ها در امریکا ادامه پیدا کند

بعد از کشته شدن یک سیاهپوست (جورج فلوید) توسط یک پولیس سفیدپوست در امریکا اعتراضات گسترده آغاز شد.

انتظار می‌رود که ایالات متحده امریکا در روزهای اخیر هفته که مردم کار نمی‌کنند شاهد مظاهره‌های گسترده در رابطه با تبعیض نژادی و ظلم پولیس در این کشور باشد.

در واشنگتن دی‌سی شاروالی یک بنا را بنام اعتراضات مردمی نامگذاری کرده است. به اساس خبرها شاروال واشنگتن موریل باوزر برای حمایت از اعتراضات اخیر مردم امریکا یک ساختمان را به این نام که حیات سیاه پوستان مهم است مسمی کرد.

در عین حال یک تعداد اعتراض‌کننده‌گان همین شعار را بر بیرق شهر واشنگتن دی‌سی ترسیم کرده اند.

بعد از کشته شدن یک سیاهپوست (جورج فلوید) توسط یک پولیس سفیدپوست در امریکا اعتراضات گسترده آغاز شد.

در یک ویدیو ای‌که بعداً از جریان این واقعه نشر شد، دیده می‌شود که پولیس فلوید را به زمین انداخته و با زانوی خود گردن او را تا زمانی فشار می‌دهد که راه نفس وی بسته می‌شود و او بعد جان می‌دهد.

هم‌زمان با شیوع کورونا و بیکاری میلیون‌ها نفر، این حادثه مبارزات رئیس جمهور ترمپ را برای انتخابات ماه نومبر به مشکلات زیاد رو به رو می‌سازد.

رئیس جمهور ترمپ در آغاز ماه جون هشدار داده بود که برای مهار کردن اعتراضات اردوی امریکا را مستقر می‌سازد.

ده‌ها طرفدار 'دو حزب اپوزیسیون' در قزاقستان بازداشت شده اند

در قزاقستان ده‌ها طرفدار دو حزب اپوزیسیون بازداشت شده اند.

در قزاقستان ده‌ها طرفدار دو حزب اپوزیسیون بازداشت شده اند.

دو حزب اپوزیسیون که یکی آنها در جمله گروه‌های افراطی به قیودات روبه‌رو است، می‌خواستند امروز (ششم ماه جون) در دو شهر بزرگ این کشور دست به‌مظاهرات بزنند و خواهان اصلاحات دموکراسی در این کشور شوند.

حزب دموکراتیک قزاقستان و حزب انتخاب دموکراتیک قزاقستان پلان داشتند که در شهرهای نورسلطان و آلماتی مظاهرات را راه‌اندازی کنند.

اما مقام‌ها به این بهانه که بخاطر مبارزه با ویروس کورونا دوا پاشی می‌کند راه‌های کلان و سرک‌ها را مسدود کردند.

رهنمودهای سازمان صحی جهان در مورد پوشیدن ماسک صورت تغییر کرد

آرشیف

سازمان صحی جهان رهنمود‌های خود در مورد پوشیدن ماسک صورت را تغییر داده و توصیه کرده در جاهایی که ویروس کرونا شیوع کرده و مردم نمی‌توانند فاصله جسمی را حفظ کنند باید ماسک پوشیده شود.

سازمان صحی جهان دیروز ۵ ماه جون گفت، شواهد نشان داده است که پوشیدن ماسک یک وسیله خوب برای جلوگیری گسترش ویروس کرونا می‌باشد، ولی تنها ماسک نمی‌تواند مردم را از گرفتاری به مرض کووید۱۹ نجات بدهد.

به گفته سازمان صحی جهان مردم باید فکر نکنند که پوشیدن ماسک می‌تواند جای شستن دست‌ها و حفظ فاصله جسمی را بگیرد و یا تنها با پوشیدن ماسک می‌توان از شر ویروس کرونا نجات پیدا کرد.

به گفته سازمان صحی جهان ماسک صورت باید سه لایه داشته باشد، لایه اولی از یک تکه کتانی که آب را جذب کرده بتواند و لایه سومی باید یک پارچه پولیاستر و یا چیزی دیگری باشد که آب را جذب نکند.

در بسیاری از کشورها پوشیدن ماسک اجباری می‌باشد مخصوصاً در موترهای شهری و جاهای که ازدحام مردم زیاد است.

توصیه قبلی سازمان جهانی صحت این بود که تنها کارمندان طبی، آنهایی که ویروس کرونا دارند و کسانی که با بیماران سر و کار دارند ماسک بپوشند.

در جهان ۶،۸۷۱،۷۲۸ نفر به ویروس کرونا مبتلا گردیده تاکنون ۳۹۸،۶۶۵ هزار نفر در نتیجه این بیماری جان داده و ۳،۳۶۵،۹۲۳ تن صحت‌یاب شده اند.

یک ساختمان در واشنگتن تحت نام 'زندگی سیاهان مهم است' مسمی شد

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

شاروال واشنگتن دی سی، یک ساختمان را به نام حرکت اعتراض مردمی تغییر نام داده است.

بر اساس گزارش‌ها، موریل باوزر شاروال واشنگتن، به عنوان حمایت از اعتراض‌ها، یک پلازا را تحت نام " زندگی سیاهان مهم است" نامگذاری کرده است.

در عین حال، شماری از معترضان، این شعار را در بیرق شهر واشنگتن ترسیم کرده اند.

به دنبال کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاه پوست امریکایی که یک پولیس سفیدپوست به ارتکاب آن متهم شده، اعتراض‌های گسترده در امریکا صورت گرفته است.

در ویدیوی که پس از این رویداد خیلی دست به دست شد، پولیس را نشان می‌دهد که پایش را به گردن فلوید فشار می‌دهد. جورج فلوید در نتیجه فشار‌ها بر دستگاه تنفسی‌اش در شفاخانه جان داد.

گفته می‌شود که این رویداد در کنار شیوع ویروس کرونا و بیکاری میلیون‌ها تن، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا را چند ماه پیش از برگزاری انتخابات ماۀ نومبر با چالش بزرگ روبرو ساخته است.

ترمپ در اول ماه جون هشدار داد که اردوی امریکا را برای فرونشاندن اعتراض‌ها مستقر می‌سازد.

دونالد ترمپ دستور ترک هزاران سرباز امریکایی از جرمنی را داد

سربازان امریکایی در یک پایگاه نظامی در جرمنی

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا دستور داده که هزاران سرباز کشورش، جرمنی را ترک کنند.

روزنامۀ وال ستریت ژورنال روز جمعه (۵ ماه جون) گزارش داد که شمار این نیرو‌ها از ۳۴،۵۰۰ تن به ۹،۵۰۰ تن در جرمنی کاهش خواهد یافت.

در عین حال روزنامۀ انترنتی دیر شپیگل جرمنی گزارش می‌دهد که این تصمیم در خزان امسال به اجرا گذاشته می‌شود و شمار نیرو‌های امریکایی در این کشور میان ۵،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

دونالد ترمپ همواره از جرمنی انتقاد کرده که تعهداتش را برای هزینۀ مالی دو درصدی در ناتو برجا نکرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی که نام‌های‌شان گرفته نشده، گزارش می‌دهد که شماری از نیرو‌های این کشور از جرمنی به پولند و سایر کشور‌های متحد فرستاده خواهند شد. به نقل از خبرگزاری برخی‌ها هم دوباره روانۀ امریکا می‌شوند.

بر اساس توافقی که در سال ۱۹۵۴ میلادی امضا شده بود، امریکا و هفت کشور دیگر عضو ناتو اجازه یافتند تا در جرمنی پایگاه دایمی داشته باشند.

تا هنوز پنتاگون و یا هم وزارت دفاع جرمنی در مورد کاهش نیرو‌های امریکایی ابراز نظر نکرده اند.

'اورانیم غنی شده از سوی ایران ۸ برابر بیشتر از حد تعیین شده است'

سانتریفیوژهای جدید "آی‌آر-۸" در نیروگاه اتمی شهر نطنز، ولایت اصفهان. November 4 2019

ادارۀ نظارت انرژی اتمی سازمان ملل متحد می‌گوید که ایران به افزایش ذخایر اورانیم غنی شده‌اش بیشتر از حدی که در موافقتنامۀ هسته‌ای سال تعیین شده بود، ادامه داده است.

این اداره در گزارشی به روز جمعه گفت که الی ۲۰ ماه می میزان اورانیم کم غنی شدۀ ایران به ۱،۵۷۱ اعشاریۀ ۶ کیلوگرام رسیده که حدود ۸ برابر بیشتر از حد تعیین شده در توافق هسته‌ای است.

موافقتنامۀ هسته‌ای میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شده بود و به اساس آن ایران پذیرفته بود که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را در بدل کاهش تحریم‌های بین‌المللی محدود سازد.

ایالات متحدۀ امریکا در سال ۲۰۱۸ از این موافقتنامه بیرون شد و تحریم‌ها را بر ایران از سر گرفت.

ادارۀ نظارت انرژی اتمی سازمان ملل متحد در این باره که ایران به مفتشین بین‌المللی اجازۀ بازرسی را در دو محل نداده است، ابراز نگرانی کرده.

این محلاتی است که این اداره می‌گوید ایران شاید در آنجا مواد هسته‌ای را که در بارۀ آن به مفتشین بین‌المللی خبر نداده، ذخیره کرده باشد.

رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا کشته شد

عبدالمالک دروکدل رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه می‌گوید رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا در عملیاتی در مالی کشته شده است.

پارلی در تویترش به روز جمعه نوشت: نیروهای اردوی فرانسه به پشتیبانی شرکای محلی شان در سوم ماه جون عبدالمالک دروکدل امیر القاعده در مغرب اسلامی و چندین تن از همکاران نزدیکش را در جریان عملیات در شمال مالی کشتند.

دروکدل متولد الجزایر پیش از مداخلۀ نظامی اردوی فرانسه در سال ۲۰۱۳، در زمینۀ تصرف دو-سوم شمال مالی با شورشیان توارگ و جهادی ها اشتراک کرده بود.

آنها در نتیجۀ اقدامات نظامی فرانسه، از آنجا عقب رانده شدند اما خود را دوباره منسجم ساختند و حلقۀ نفوذ شان را گسترش دادند.

تمرینات نظامی سربازان امریکایی و پولندی آغاز شد

آرشیف، عساکر پولند در جریان تمرینات نظامی

هزاران سرباز امریکایی و پولندی تمرینات نظامی را آغاز کردند.

قرار بود این تمرینات در ماه می راه اندازی شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا به تأخیر افتاده بود.

حدود ۴ هزار سرباز امریکایی و ۲ هزار سرباز پولندی در تمرینات که الی ۱۹ ماه جون ادامه می‌یابد اشتراک کرده اند.

این تمرینات در شمالغرب پولند اجرا می‌شود.

مقام‌های نظامی دو کشور به روز جمعه گفتند که این تمرینات به چندین دلیل حائز اهمیت است، از همه بیشتر اینکه نشان می‌دهد متحدین ناتو در زمان شیوع بیماری کووید۱۹، قابلیت راه اندازی تمرینات مصون را دارند.

صدها تن در آسترالیا علیه نژاد پرستی دست به اعتراض زدند

آرشیف، اعتراض در آسترالیا، عکس جنبه تزئینی دارد.

صدها تن امروز جمعه در کانبرا، پایتخت آسترالیا گردهم آمدند تا علیه نژاد پرستی اعتراض کنند.

این اعتراض‌ها به دنبال مرگ جورج فلوید، امریکایی افریقایی تبار صورت می‌گیرد.

جان دادن فلویدِ ۴۶ ساله در بازداشت پولیس در بیست و پنجم ماه می، با موجی از اعتراض‌ها علیه آنچه "نژاد پرستی و قساوت پولیس" خوانده شده، در سرتاسر ایالات متحده و بیرون از این کشور به همراه شده است.

در اعتراض‌های امروز در کانبرا حدود ۲ هزار تن اشتراک کردند.

راهپیمایی‌های بزرگ تر هم در شهر‌های پرجمعیت آسترالیا به روز شنبه برنامه ریزی شده.

اسکات موریسن، صدراعظم آسترالیا امروز در یک نشست خبری در مورد خطر‌های صحی احتمالی این راهپیمایی‌ها گفت: "پیام ما بسیار روشن است و این که خطر‌های صحی گردهمایی با شمار بزرگ اشتراک کننده‌ها و خطر‌های ناشی از نزدیک شدن مردم به یکدیگر واقعی است و آسترالیایی‌ها در ماه‌های اخیر به گونۀ فوق العاده کار کرده اند و قربانی‌های بزرگ را متحمل شده اند تا از صحت آسیب پذیر‌ترین افراد حفاظت شود."

قرار است راهپیمایی‌ها در دیگر کشور‌های اروپایی نیز برگزار شود.

پیش از این فعالان حقوق مدنی، سیاستمداران و چهره‌های سرشناس در نخستین مراسم یادبود از جورج فلوید دیروز در شهر مینیاپولیس گردهم آمدند.

اشتراک کننده‌های این مراسم برای ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه ایستادند و سکوت اختیار کردند.

دیریک شووین، افسر پولیس هنگام بازداشت فلوید در شهر مینیاپولیس زانوی خود را برای ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه بر گردن او گذاشته بود.

فلوید چند بار به او گفت که نفس کشیده نمی‌تواند.

فلوید سپس بی‌هوش شد و جان داد.

ایالات متحده بیش از یک هفته است که به دنبال مرگ فلوید گواه اعتراض‌های مسالمت آمیز و توأم با خشونت است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG