لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۶

وضع محدودیت‌ها بر تجلیل از ایام عید در شمار زیاد از کشورها


یک میوه خشک فروش در شهر کابل

مسلمانان جهان در پایان ماه مبارک رمضان، عید سعید فطر را جشن می‌گیرند. اما در اکثر کشورهای اسلامی همه‌گیری ویروس کرونا بر مراسم تجلیل از عید امسال سایه افگنده است.

عبادات جمعی، مراسم عمومی و مسافرت‌ها لغو شده و کارشناسان از موج تازۀ همه‌گیری ویروس کرونا، هشدار می‌دهند.

در افغانستان که همه ساله از عید سعید فطر با مراسم خاص، نمازهای جماعت و گردهمایی های خانوادگی تجلیل می‌شد، مقامات به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از مردم خواسته اند تا از گشت و گذار و گردهمایی ها خودداری کرده، حتی به خانۀ اقارب شان هم برای عید مبارکی نروند.

به گفتۀ مقامات، قیود بر گشت و گذار در روزهای عید بطور کامل نافذ بوده و پولیس وظیفه دارد آنرا تطبیق کند.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله به رادیو آزادی گفت: "به اساس فیصلۀ کابینۀ جمهوری اسلامی افغانستان، روزهای عید روز های قرنطین خواهد بود و پولیس وظیفه دارد تا همه راه‌های فرعی و عمومی را به منظور تطبیق این فیصله، مسدود بسازد. پیام ما به تمام شهروندان در پایتخت اینست که به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا که یک تهدید بزرگ است، در خانه های شان بمانند."

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، در پاکستان کشور همسایۀ افغانستان مساجد، که در ماه های مارچ و اپریل مسدود بودند، برای نماز جماعت باز شده و سایر محدودیت های وضع شده به خاطر جلوگیری از ویروس کرونا، نیز نرمتر شده است.

ازدحام در پاکستان
ازدحام در پاکستان

به اساس گزارش رادیومشالِ رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در اکثر گردهمایی ها در مساجد پاکستان، تدابیر ایمنی صحی در نظر گرفته نمی‌شود. نرمتر شدن محدودیت ها در پاکستان باعث شده تا مردم برای خریداری غذا و تحفه های عید، به بازار ها سرازیر شوند.

در ایران همسایۀ دیگر افغانستان که شدیداً از همه‌گیری ویروس کرونا متأثر شده، مقامات گفته اند، نمازهای عید در مناطق به گفتۀ آنها "کمتر در معرض خطر" اجازه داده خواهد شد. نماز گزاران در مساجد ایران باید ماسک و دستکش پوشیده و بیش از ۳۰ دقیقه را در مساجد سپری نکنند. همچنان محدودیت مسافرت بین ولایات ایران لغو شده، تا خانواده ها بتوانند ایام عید را با هم تجلیل کنند.

علمای دینی تاجکستان، قرغزستان، ازبکستان و قزاقستان هم گردهمایی های سنتی عید سعید فطر را در مساجد، لغو اعلام کرده اند.

مقامات ازبکستان از مردم خواسته اند تا کمک های خیریۀ شان را مستقیماً به افراد در خانه های شان نداده، به مراکز خاص فقرا بسپارند، تا از تماس مستقیم افراد کاسته شود.

در حقیقت مراسم عمومی تجلیل از عید سعید فطر امسال، در همه کشورهای آسیای میانۀ اتحاد شوروی سابق، لغو شده است.

در روسیه که همه مساجد مسلمانان در جریان ماه مبارک رمضان مسدود بود، تاج الدین مفتی اعظم مسلمانان این کشور گفته است، به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا مسلمانان به گردهمایی در مساجد مجبور نیستند.

در مناطق شمال قفقاز روسیه به شمول داغستان و چچنیا نیز شهرهای مهم در ایام عید مسدود و مراسم عمومی تجلیل از عید سعید فطر لغو اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG