لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۶

افغانستان

افغان‌های گیرمانده در کشورهای خارجی، به‌کشور برگردانده می‌شوند

آرشیف

اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که برای انتقال افغان‌های گیرمانده در کشورهای خارجی به‌خاطر ویروس کرونا در هر هفته به‌طور اوسط دو تا سه پرواز در نظر گرفته می‌شود.

این پروازها، از آغاز شیوع ویروس کرونا و قطع پروازهای جهان به‌طور یک‌طرفه، افغان‌ها گیرمانده در کشورها را انتقال می‌دهند.

علی سینا سخنگوی ادارهٔ هوانوردی ملکی، شام دیروز به رادیو آزادی گفت: "تعداد پروازها، شمار مسافران و زمان آن را شرکت‌های هوایی پیشنهاد می‌کنند."

او افزود: به‌طور مثال، شرکت کام ایر در هندوستان مسافر دارد و برای پرواز به اداره ما پیشنهاد می‌فرستد و ما وزارت خارجه را در جریان می‌گذازیم و از آن طریق کار به پیش می‌رود. بعد از آن ما می‌توانیم بگویم که چند پرواز داریم."

به گفتهٔ علی سینا شرکت‌های هوایی در هفته گذشته در هماهنگی با اداره هوانوردی ملکی و وزارت خارجه از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و هند بیش از شانزده و نیم صد افغان را انتقال داده اند.

بر اساس آماری که وزارت خارجۀ افغانستان ارائه کرده، ۹۰ هزار تن از شهروندان این کشور در خارج گیر مانده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

عاملین تیراندازی بر موتر حامل مهاجرین افغان به نهادهای عدلی معرفی خواهند شد

وزارت خارجۀ افغانسان می‌گوید که مقام‌های ولایت یزد ایران اطمینان داده اند که عاملین تیراندازی به موتر حامل مهاجرین افغان به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

وزارت خارجۀ افغانسان می‌گوید که مقام‌های ولایت یزد ایران اطمینان داده اند که عاملین تیراندازی به موتر حامل مهاجرین افغان به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

این وزارت در اعلامیۀ دیشب گفت که غفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران با مقام‌های ولایت یزد دیدار کرده و این رویداد را مورد پی­‌گیری و تحقیق قرار داده است.

آقای لیوال گفته است که موتر حامل مهاجران افغان پس از شلیک پولیس ایران به تایر آن آتش گرفته است و سپس بنابر سرعت زیاد با موانع آهنی کنار سرک برخورد کرده است.

در این رویداد به روز چهارشنبه هفتۀ گذشته ۳ افغان کشته شده و شماری هم زخم برداشتند.

رئیس جمهور مصر 'ابتکار صلح' برای لیبیا را اعلام کرد

عبدالفتاح السیسی​ رئیس جمهور مصر

عبدالفتاح السیسی​ رئیس جمهور مصر یک "ابتکار صلح" برای لیبیا را اعلام کرد.

عبدالفتاح السیسی شنبه (۶ جون) در قصر ریاست جمهوری مصر در قاهره با صحبت در مورد این "ابتکار صلح" برای لیبیا گفت: "می‌خواهم خاطر نشان بسازم، این ابتکار با اعلام آتش‌بس كه از ساعت ۶:۰۰ صبح هشتم جون سال ۲۰۲۰ میلادی شروع می‌شود، خواستار احترام به همه تلاش‌ها و سایر اقدامات بین‌المللی و سازمان ملل متحد است. همچنان باید تمام جنگجویان خارجی از همۀ قلمرو لیبیا خارج شده، همه شبه‌نظامیان منحل و خلع سلاح شوند."

لیبیا پس از سقوط و سپس کشته شدن معمرقذافی رهبر سابق این کشور، دچار بحران و خشونت‌ها بوده است.

حکومت لیبیا که در شهر طرابلس مستقر است، توسط سازمان ملل‌متحد به رسمیت شناخته شده، ترکیه و قطر از آن پشتیبانی می‌کند.

نیروهای تحت رهبری جنرال خلیفه حفتر از حمایت امارات متحدۀ عربی، مصر و روسیه برخودار اند.

پاکستان برخلاف تعهدات‌اش، هنوز بنادر تورخم و سپین بولدک را باز نکرده است

بندر تورخم

وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید ، پاکستان هنوز علی‌رغم تعهدات‌اش، هنوز بنادر تورخم و سپین بولدک را به‌روی صادرات افغانستان باز نکرده است.

به گفتۀ جواد دبیر، رئیس روابط عامۀ این وزارت، این بنادر زمانی مسدود اند كه میوۀ تازه و سایر محصولات زراعتی در افغانستان برداشته می‌شود.

جواد دبیر، به رادیو آزادی گفت که آنها دیروز(شنبه ۱۷ جوزا) در یک نشست مشترک با تجار میوۀ تازه تصمیم گرفتند تا برای باز شدن این بنادر از طریق دیپلوماتیک تلاش کنند.

آقای دبیر گفت: "متأسفانه با رسیدن محصولات زراعتی افغانستان بطورخاص پخته شدن میوه‌های تازه، بنادر پاکستان بروی صادرات باز نیست، باید این بنادر باز شوند. تصمیم گرفته شد که باید مراجع دیپلوماتیک و بخش خصوصی این موضوع را تعقیب کنند تا بنادر تورخم و سپین بولدک بروی صادرات باز شوند."

با گسترش همه‌گیری ویروس کرونا، حکومت پاکستان رفت و آمد با افغانستان را قطع کرد. اما وزارت تجارت افغانستان می گوید، مقامات پاکستان قول داده بودند که بعد از عید سعید فطر، این بنادر تجارتی را بروی صادرات افغانستان باز خواهند کرد.

در یک درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان در گلدره، ۳ پولیس کشته شد

موقعیت کابل در نقشه افغانستان

در نتیجه درگیری بین نیروهای امنیتی افغان و طالبان مسلح در ولسوالی گلدرۀ ولایت کابل، سه تن از پرسونل پولیس کشته شده اند.

عبدالرحیم رحیمی مدیر مبارزه با جرایم جنایی ولسوالی گلدره شام گذشته به رادیو آزادی گفت که طالبان ناوقت دیروز(شنبه ۱۷ جوزا) بر نیروهای پولیس در این ولسوالی حمله کردند.

او افزود: "بعد از آغاز درگیری نیروهای کمکی از ولسوالی میربچه کوت رسیدند، به کمک آنها توانستیم زخمی‌ها و کشته شده‌ها را به کابل انتقال دهیم، در اثر درگیری ۳ تن از نیروهای امنیتی کشته و چهار تن دیگر بطور سطحی زخمی شده اند".

به گفتۀ آقای رحیمی این حملۀ به عقب زده شده و در مورد تلفات طالبان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز تا هنوز در این مورد چیزی به رسانه ها‌نگفته اند.

گلدره در شمال کابل از جملۀ ولسوالی‌های نسبتاً امن بوده، قبلاً موارد ناامنی و حملات طالبان در آن منطقه، به ندرت گزارش داده شده است.

در نتیجۀ انفجار یک ماین در پکتیا، ۲ پولیس کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند

موقعیت ولایت پکتیا در نقشه افغانستان

در نتیجۀ انفجار یک ماین در ولایت پکتیا ۲ پولیس کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند.

یک منبع امنیتی که به خاطر حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده به خبرنگار رادیو آزادی در منطقه، گفت: "بعد از ظهر شنبه (۱۷ جوزا) یک موتر هاموی پولیس در منطقۀ درۀ مقبلو ولسوالی دند پتان، با یک ماین کنار سرک برخورد کرد که در نتیجۀ آن دو پولیس سرحدی کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند."

سخنگوی والی پکتیا نیز در صحبت با رادیو آزادی این واقعه را تأیید نمود، اما از ارائۀ جزئیات بیشتر خودداری کرده است.

تا هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفته است.

مسئول امنیت ملی ولسوالی زازی خوست در یک حمله کشته شده است

موقعیت خوست در نقشه افغانستان

مسئول امنیت ملی ولسوالی زازی میدان ولایت خوست در حمله مسلحانه کشته شده است.

سخنگوی والی خوست این خبر را تایید نموده و امروز (۱۷ جوزا) به خبرنگار رادیو آزادی گفت در این حمله، دو محافظ مدیر امنیت ولسوالی زازی میدان زخمی شده اند.

مسئولیت این حمله را تا حال کسی به عهده نگرفته و مقام‌های خوست هم نگفته اند که این حمله کار کی بوده است.

حکومت افغانستان محدودیت‌ها و قرنطین را تمدید کرد

یک بیمار ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان

حکومت افغانستان برای جلوگیری بیشتر شیوع ویروس کورونا محدودیت‌ها و قرنطین را تمدید کرده و علاوه بر آن پوشیدن ماسک را اجباری ساخته است.

معان وزارت صحت عامه وحیدالله مجروح امروز (۱۷ جوزا) اظهار داشت این بار کسانی که از مقررات تخطی می‌کنند به جزای حبس و جریمه نقدی رو به رو می‌شوند. به‌گفته او این مقررات و مجازات تعیین شده بعداً اعلام خواهد شد.

نظر به گزارش‌های رسمی اخیر در افغانستان تقریباً ۲۰ هزار نفر به یروس کورونا مبتلا شده اند.

اما بخاطری که بسیار مردم معاینه نمی‌شوند، مراکز آزمایش محدود است و بسیار مردم از رفتن به شفاخانه خود داری می‌کنند، رقم اصلی شاید بسیار بیشتر از این باشد.

والی کابل می‌گوید او تخمین می‌کند که بیش از یک میلیون نفر شاید به این مرض مبتلا شده باشند.

پاکستان نماینده خاص نو خودرا برای افغانستان معرفی کرد

محمد صادق دیپلومات پیشن پاکستان و نماینده خاص نو این کشور برای افغانستان

پاکستان در یک کوشش تازه برای کاهش تشنج دو جانبه با افغانستان نماینده خاص نو خودرا برای این کشور معرفی کرد.

در رسانه‌های خبری پاکستان آمده است که محمد صادق دیپلومات سابقه‌دار این کشور امروز ششم ماه جون با وزیر خارجه محمود قریشی در اسلام‌آباد ملاقات کرد.

وزیر خارجه پاکستان بعد از ملاقات با محمد صادق گفت که امیدوار است صادق بتواند روابط دوجانبه را بهبود بخشد.

صادق از منطقه صوابی ایالت خیبر پشتونخوا است و قبلاً همچون سفیر پاکستان در افغانستان، سخنگوی وزارت خارجه و در شورای امنیت ملی کشورش کار کرده است.

روابط بین پاکستان و افغانستان از سال‌ها به‌این‌سو تیره و تار است و کابل اسلام‌آباد را متهم می‌سازد که به‌گروه‌های طالبان که بر قوای بین‌المللی و افغان در خاک افغانستان حمله می‌کنند پناه داده است.

پاکستان این ادعا‌ها را رد کرده و افغانستان را متهم می‌سازد که به‌شورشیان ضد پاکستان پناه داده که از آنجا حملات علیه پاکستان را طرحریزی می‌کنند.

در جنگ میان نیروهای حکومت و طالبان در کنر، ۱۶ طالب کشته شده اند

موقعیت ولایت کنر در نقشه افغانستان

محمد یوسف مظلومیار قوماندان امنیه کنر گفته است، در ولسوالی غازی آباد این ولایت در جریان جنگ بین قوای حکومتی و طالبان، بیش از ۲۰ جنگجوی مسلح طالبان کشته و زخمی شده اند.

مظلومیار امروز به خبرنگار رادیو آزادی در کنر گفت طالبان امروز صبح ساعت هفت بر پوسته‌های امنیتی غازی آباد حمله کردند که جنگ تا نیمه روز دوام داشت

مظلومیار افزود که در جنگ ۱۶ جنگجوی طالبان کشته و ۷ تن آنها زخمی شده اند. دو پولیس هم مجروح شده است.

به گفته قوماندان امنیه کنر، قوای تازه دم به منطقه رسیده و بمباردمان هم آغاز شده است.

طالبان در این مورد تا حال تبصره نکرده اند.

پولیس سرپل: در حمله طالبان دو فرد ملکی کشته شدند

ولایت سرپل در نقشه افغانستان

در یک حمله طالبان در ولایت سرپل دو غیر نظامی کشته شدند.

در اعلامیه قوماندانی پولیس سرپل آمده است که طالبال شب گذشته بر خانه‌های غیر نظامیان در قریه سید آباد عربیه از مربوطات مرکز ولایت سرپل در نزدیکی شاهراه جوزجان‌سرپل حمله کردند.

در اعلامیه آمده است که در این حمله یک مرد ۴۵ ساله و یک خانم ۵۷ ساله جان باخته و یک خانم ۲۵ ساله زخمی شده است.

در اعلامیه پولیس در مورد چگونگی این حمله جزییات داده نشده است.

طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته اند.

'حاصلات زردآلو در پروان به ۳۲،۸۰۰ تُن خواهد رسید'

آرشیف

ریاست زراعت و مالداری ولایت پروان می‌گوید امسال حاصلات زردآلو نزدیک به ۳۲،۸۰۰ تُن خواهد رسید.

عبدالوهاب خیرزاد، رئیس زراعت و مالداری پروان امروز شنبه (۱۷ جوزا) به رادیو آزادی گفت این پیش‌بینی بر اساس اطلاعات سالانه ریاست زراعت و مالداری پروان صورت گرفته است.

به گفته او، در حال حاضر ۲،۲۹۸ هکتار باغ زردآلو در این ولایت وجود دارد.

رئیس زراعت و مالداری پروان می‌گوید در سال‌های اخیر ۴،۵۰۰ باغ جدید زردآلو در پروان ایجاد شده است و همچنین ۸۱۰ باغدار در بخش‌های مختلف باغداری آموزش داده شده و برای بیش از دو هزار باغدار وسایل باغداری توزیع شده است.

به گفته مسئولان ریاست زراعت ولایت پروان، در حال حاضر ۵،۷۴۵ دهقان مشغول پرورش زردآلو هستند.

به گفته آقای خیرزاد، نزدیک به ۱۰ درصد محصولات زردآلو پروان نیازهای داخلی این ولایت را مرفوع کرده ۳۰ درصد دیگر به صورت کشته و ۶۰ درصد دیگر به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی در کابل گشایش یافت

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی در کابل

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی امروز در کابل گشایش یافت.

در این نمایشگاه محصولات افغانی از طریق انترنت به تاجران معرفی می‌شود.

سمیر رسا، سخنگوی وزارت تجارت و صنعت افغانستان می‌گوید این نمایشگاه برای بازاریابی و رشد محصولات و تولیدات داخلی در کابل برگزار شده است.

آقای رسا گفت در این نمایشگاه سه‌روزه ۱۱ شرکت تولیدی قالین، زعفران، صنایع دستی، میوه خشک و تازه، گیاهان طبی و حبوبات شرکت کرده‌اند.

وی گفت مسئولان تلاش می‌کنند برای کالاهای افغانی بازار مناسب پیدا کنند.

به همین گونه تولیدات و محصولات داخلی از طریق اپلکیشن زوم، به صورت آنلاین برای ۵۰ تاجر خارجی معرفی شد.

یک فرمانده پولیس محلی با ده سربازش در بدخشان کشته شدند

موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجۀ انفجار ماین مقناطیسی در ولایت بدخشان، یک فرمانده پولیس محلی با ده تن از سربازانش کشته شدند.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان امروز (۱۷ جوزا) به رادیو آزادی گفت که این انفجار حوالی ساعت یک شب رخ داده است: "متأسفانه قوماندان مزاری که یکی از سر گروپ‌های پولیس محلی در ولسوالی خاش بود، می‌خواستند به کمک نیرو‌های همکار‌شان بروند که متأسفانه در مسیر راه با ماین کنار جاده برخورد می‌کنند. در نتیجه خودش با ده تن از افرادش کشته شده است."

سخنگوی پولیس بدخشان افزود که در نتیجه درگیری نیرو‌های دولتی با گروۀ طالبان، مولوی حمیدالله ولسوال نام نهاد این گروه برای ولسوال خاش همراه با دو محافظش کشته شده است.

پولیس بدخشان می‌گوید، طالبان عقب نشینی کرده اند و جنگ پایان یافته است.

گروۀ طالبان تا هنوز در این مورد تبصره نکرده است.

'تحقیقات در مورد کشته شدن افغان‌ها در ایران آغاز شده است'

موتر تخریب شده حامل افغان‌ها در ولایت یزد ایران

عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران می‌گوید که تحقیق در بارۀ چگونگی کشته و زخمی شدن شهروندان این کشور در ایران آغاز شده است.

آقای لیوال به رادیو آزادی گفت که دیشب وارد شهر یزد شده جایی که رویداد اتفاق افتاده است.

از سوی دیگر وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که به اساس گزارش‌های ابتدایی، ۳ افغان در ایران کشته شده، ۴ افغان زخم برداشته و شماری دیگر ناپدید هستند.

این وزارت در خبرنامۀ دیشب گفت که احمد ترحمی بهابادی معاون سیاسی ولایت یزد، گزارش‌ها در بارۀ شلیک پولیس ایران بر موتر حامل شهروندان افغانستان را تأیید کرده و گفته است که این موتر به دلیل سرعت زیاد و برخورد با گاردریل کنار جاده آتش گرفته است.

مدیر زندان کندهار و محافظش در حمله مسلحانه زخمی شدند

موقعیت ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

مدیر زندان ولایت کندهار و یک محافظش در حملۀ مسلحانه شدیداً زخم برداشتند.

ادارۀ تنظیم امور زندان‌های افغانستان در خبرنامۀ گفت که افراد مسلح ناشناس حوالی ساعت ۳ پس از چاشت روز جمعه بر موتر سمونوال محمدآگل مجاهد در نزدیک "پل سیمان" شهر کندهار تیر اندازی کردند.

در خبرنامه هم‌چنان گفته شده که رهبری این اداره از نهاد‌های امنیتی کندهار می‌خواهد تا عاملان قضیه را هر چه زودتر شناسایی و به کیفر اعمال‌شان برسانند.

مسئولیت حمله را تا حالا کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG