لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۸

شمار بیماران کووید-۱۹ با علائم گوارشی در ایران افزایش یافته است


یک شفاخانه بیماران کووید-۱۹ در ایران

شمار بیماران کوید-۱۹ در ایران که اعراض و علائم گوارشی یا معدی معائی بروز داده اند افزایش یافته است.

ایران اولین کشوری بود که پس از چین به مرکز شیوع ‌ویروس کرونا در ماه مارچ مبدل شده بود و هزاران ایرانی علائم تنفسی ناشی از بیماری کووید-۱۹ را بروز دادند.

حالا داکتران ایرانی می‌گویند، نسبت به‌بیمارانی‌که علائم تنفسی در آنها دیده شده، شمار بیماران که مشکل گوارشی دارند افزایش یافته است.

در این حال شواهد طبی در چین و ایالات متحدۀ امریکا نیز نشان می‌دهد که بیماران کرونایی با مشکل گوارشی از خود علائم و اعراض تنفسی بروز نمی‌دهند.

این پدیدۀ است که توسط محققین در جهان زیر بررسی قرار دارد.

محمد رضا محبوب‌فر، اپیدمیولوژست ویروسی و عضو کمیتۀ مبارزه با ویروس کرونا در ایران می‌گوید که بیماران کووید-۱۹ قبلاً علائم مانند سرفه، تنگی نفس و تب بالا را تجربه کرده بودند.

او گفته که این علائم در دو ماه نخست پس از شیوع ویروس کرونا در ایران مشاهده شده بود.

اما به گفتۀ وی حالا مشکلات معدی معائی از علائم مهم کووید- ۱۹ است.

یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ایران
یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ایران

محبوب‌فر، افزوده که اسهال حاد، اسپاسم بطنی (گرفتگی عضلات بطنی) درد معده،دل بدی، استفراغ، بی‌اشتهایی و از دست دادن حس شامه از علائم معدی معائی در نزد بیماران مسن و اطفال بوده است.

او گفته که این بیماران اغلب اندک تب دارند و یا هیچ تب ندارند.

این اپیدمیولوژست ویروسی همچنان گفته که موجودیت این بیماران شاید آمار مبتلایان کووید-۱۹ را که توسط وزارت صحت ایران ارائه شده تغییر بدهد زیرا این آمار، بیمارانی را که علائم تنفسی بروز نداده اند در بر نمی‌گیرد.

بابل شهر شمالی ایران یکی از مناطقِ در این کشور بود که ویروس کرونا در ماه مارچ در آن شیوع یافت.

سید حسن عابدی متخصص بخش معدی معائی در پوهنتون علوم طبی بابل تائید کرده که کمتر بیمارانِ با علائم تنفسی در این شهر بستری هستند.

شفاخانه مبتلایان ویروس کرونا در ایران
شفاخانه مبتلایان ویروس کرونا در ایران

عابدی گفته که حدود یک چهارم کُل بیماران در بابل فقط علائم گوارشی یا معدی معائی دارند.

این متخصص، وضعیت را نگران کننده توصیف کرده زیرا به گفته وی افرادِ که علائم گوارشی دارند، معمولاً دنبال مراقبت‌های صحی هستند اما دیرتر از کسانیکه علائم تنفسی برجسته تری دارند آزمایش می‌شوند.

عابدی هراس دارد که تأخیر در تشخیص ویروس کرونا در افراد که علائم خفیف گوارشی دارند صحت آنها را در معرض خطر بیشتری قرار خواهد داد و سبب گسترش سریع‌تر ویروس خواهد شد.

سید رضا فاطمی، متخصص بخش معدی معائی در پوهنتون شهید بهشتی در تهران می گوید که نصف از بیماران کووید-۱۹ علائم گوارشی بروز می‌دهند.

او گفته که یک سوم افرادِ دارای علائم گوارشی از آسیب کبد یا جگر و التهاب پانکراس رنج می‌کشند.

کارشناسان صحی از اوائل شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان چین در ماه دسمبر، از علائم معدی معائی کووید-۱۹ آگاه بودند.

در ایالات متحدۀ امریکا، اولین کسیکه مبتلا به ویروس کرونا تشخیص شده بود، فردی بود که برای مدت دو روز دل بدی، استفراغ و اسهال همراه با علائم تنفسی داشت.

XS
SM
MD
LG